ZAPRASZAMY NA TARGI STONE DO POZNANIA

ZAPRASZAMY NA TARGI STONE DO POZNANIA

Najważniejsze spotkanie branży kamieniarskiej w dniach 20-23 listopada 2019 r. na Międzynarodowych Targach Poznańskich! Targi STONE to jedyne…

Czytaj...
BRANŻA KAMIENIARSKA ŁĄCZY SIĘ NA TARGACH STONE

BRANŻA KAMIENIARSKA ŁĄCZY SIĘ NA TARGACH STONE

Podczas 11 edycji najważniejszego wydarzenia dla branży kamieniarskiej - targów Stone (20-23 listopada) będzie miało miejsce inauguracyjne spotkanie…

Czytaj...
LAUREACI ZŁOTEGO MEDALU 2019. TARGI STONE 20 - 23 LISTOPADA 2019

LAUREACI ZŁOTEGO MEDALU 2019. TARGI STONE 20 - 23 LISTOPADA 2019

Znamy liderów Złotego Medalu 2019! Sprawdź, kto tym razem sięgnął po złoto i zdobył nagrodę o równowartości 50…

Czytaj...
MARMUROWY PILOT TV

MARMUROWY PILOT TV

Marmur trafił do wielu domów w różnych formach, a teraz również za pomocą pilota zdalnego sterowania. Mowa o…

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

Kamień 2019

ARCHITEKTURA

holNagroda główna przypadła Pałacowi „Noce i dnie”, który znajduje się w miejscowości Nowa Pogorzel niedaleko Mińska Mazowieckiego. Wyjątkową dbałością o detal wyróżniają się wykonane z hiszpańskiego marmuru Crema Marfil Emperador posadzki i schody oraz frezowane nakrywy dające powierzchnię 1200 m kw, które zostały pocięte waterjetem na miarę, a po zamontowaniu spolerowane na jednolitą powierzchnię. Inwestorem i projektantem była Halina Grązka. Prace kamieniarskie wykonała firma Focus Dariusz Duda z Warszawy.

fot. Pałac „Noce i dnie” w Nowej Pogorzeli k. Mińska Mazowieckiego

Nagrodę Fot.3 dominanta praskaex aequo w tej kategorii zdobył 15-kondygnacyjny budynek biurowy Dominanta Praska, znajdujący się u zbiegu ul. Okrzei i Panieńskiej. Posadzka ułożona została tutaj z transparentnego marmo-kwarcu Bianco Edery, a lada recepcyjna – z marmuru Pietra Grey. Opaska wokół budynku wykonana jest z granitu Mery Grey. Projekt wykonał Jacek Szlis, a inwestorem jest Dominanta Praska Sp. z o.o. Wykonawcą nagrodzonej realizacji jest WKG Sp. z o.o. Sp.k. z Raciszyna.


fot. biurowiec Dominanta Praska w Warszawie

basenNagrodę specjalną otrzymało Uroczysko Siedmiu Stawów Luxury Hotel, zlokalizowane w miejscowości Gola Dzierżoniowska, Niemcza, woj. dolnośląskie. Okładzina ścienna oraz posadzka na schodach i antresoli z salami do ćwiczeń została wykonana na terenie kompleksu basenowego z flagowego granitu firmy M+Q Nero Impala. Wykonawcą jest M+Q  Polska, inwestorem MC Diam Sp. z o.o. z centralą swej firmy w Sandomierzu.fot. basen w Uroczysku Siedmiu Stawów Luxury Hotel w miejscowości Gola Dzierżoniowska (woj. dolnośląskie).

RZEŹBA

5 rzezby puttówGłówną nagrodą uhonorowano cykl puttów usytuowany na terenie ogrodu Pałacu Branickich w Białymstoku. Cykl puttów, umieszczony w parterze południowo-wschodnim ogrodów, dopełnia istniejącą ekspozycję 12 znaków zodiaku i 4 żywiołów. Są one ustawione w układzie odpowiadającym czterem porom roku. Wszystkie rzeźby zostały wykonane w piaskowcu i pomalowane na biało. Projekt i wykonanie – firma Katanga Grzegorz Kwapisiewicz z Suchedniowa, a inwestorem był Urząd Miasta Białystok.


fot. cykl puttów w ogrodzie Pałacu Branickich w Białymstoku

Himilsbach

Nagroda ex aequo w tej kategorii przypadła rzeźbie upamiętniającej Jana Himilsbacha – ikonie polskiej popkultury. Tu ważny był kontekst nagrodzonego dzieła. W 1947 roku Himilsbach za swoje młodzieńcze błędy trafia do zakładu poprawczego, skąd za dobre sprawowanie (czyli w nagrodę) skierowany zostaje do Strzegomia. Tam poznaje trudy pracy kamieniarza. Autorem i pomysłodawcą tej realizacji jest artysta Patryk Nieczarowski, który do wykonania tej rzeźby wykorzystał ciemny granit skandynawski oraz jasny granit z kopalni Zimnik. Rzeźba powstała podczas VII Strzegomskiego Biennale Rzeźby w Granicie.
fot. pomnik Jana Himilsbacha w Strzegomiu

budzikNagroda specjalna powędrowała do artystki pochodzącej ze Strzegomia – Ewy Solimy. Bazowym materiałem dla ponaddwumetrowego Budzika jest strzegomski szary granit. Wszystkie cyfry powstały z kamieni z różnych krain geograficznych: żółty Tropical Sun z Namibii, African Red z RPA, Bahia Blue z Brazylii, Galaxy Star z Indii. Przełamanie szarości granitu fantazyjnie kolorowymi kamieniami sprawia, że rzeźba jest wesoła i radosna.
fot. kamienny Budzik w Strzegomiu

NAGROBEK

Weremczuk

Spośród zgłoszonych realizacji zwyciężył nagrobek śp. Mirosława Brzozowskiego, który został zaprojektowany i wykonany w Pracowni Rzeźbiarskiej Andrzeja Weremczuka. Nagrobek znajduje się na cmentarzu Katedralnym w Łowiczu. Do realizacji wykorzystano kamień Nero Assoluto Zimbabwe Wenge, Bardiglio oraz pręty stalowe. Elementy metalu wg modelu w skali 1:1 wykonała firma Kow-Mir Zakład Kowalsko-Ślusarski założona przez śp. Mirosława Brzozowskiego.

fot. Nagrobek śp. M. Brzozowskiego na cmentarzu Katedralnym w Łowiczu.


Zwycięzcom gratulujemy! W kolejnych wydaniach ŚK każdej ze zwycięskich prac poświęcimy oczywiście więcej miejsca.

Zdjęcia: archiwum ŚK

Kamień 2015

ARCHITEKTURA
 
Kamien 2015 7Nagroda główna przypadła obiektowi Royal Wilanów, który mieści się przy ulicy Klimczaka (róg ul. Przyczółkowej) w Warszawie. Silny kamieniarski akcent jest tutaj widoczny na fasadzie, gdzie zostały użyte płyty o fakturze kanelowanej i płyty szlifowane z piaskowca „Brenna”. Łączna ilość fasady kamiennej – 5350 m kw. Prace kamieniarskie realizowała firma Kamieniarz Tadeusz Modliński. Wykonawcą jest firma ERBUD SA, inwestorem – Grupa Capital Park. Projekt wykonała firma JEMS Architekci.

Czytaj więcej

Kamień 2013

RZEŹBA

rzezbaNagrodzony Pomnik św. Jana Kantego, Patrona Politechniki Opolskiej stoi przy ul. Prószkowskiej 76 w Opolu. Pomnik został zaprojektowany przez prof. dr. hab. Ryszarda Gluzę z wrocławskiej ASP. Wykonawcy: Radosław Keler, Marek Wikar i Ryszard Gluza. Postać św. Jana Kantego wykonana została z marmuru Sławniowice szare, aranżacja architektoniczna z dolomitu Sławniowice złociste, a stopnie z granitu Strzelin. Wymiary obiektu: dł. 560, szer. 500, wys. 440 cm.

Czytaj więcej

Kamień 2011

KATEGORIA: KAMIEŃ W OBIEKTACH ARCHITEKTONICZNYCH

muzeum chopinaNagroda główna:
Muzeum Chopina w Warszawie
– Największym problemem było ręczne wnoszenie krętymi i wąskimi schodkami grubych na 3 cm płyt o wymiarach 140 na 140 cm – mówi Paweł Bereza, właściciel firmy Pamir. – Dodatkowo komplikował sprawę fakt, że prace odbywały się w cennym obiekcie zabytkowym i co chwila odkrywano w nim coś nowego, co zmuszało architektów do dokonywania zmian w projektach. To było trudne, ale jednocześnie ambitne zadanie.
Zapytany jak to się stało, że Pamir otrzymał tak prestiżowe zlecenie na inwestycji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Paweł Bereza powiedział: – Polecił nas architekt całego przedsięwzięcia, pan Grzegorz, z którym już współpracowaliśmy i był z tej współpracy zadowolony.

Czytaj więcej

Kamień 2009

KATEGORIA: KAMIEŃ W OBIEKTACH ARCHITEKTONICZNYCH

PRZEMYSLNagroda główna: 
Muzeum narodowe ziemi przemyskiej
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej zostało zgłoszone do nagrody im. Miesa van der Rohe, najbardziej prestiżowej nagrody architektonicznej w Europie. Projekt budynku muzeum wyłoniony został w konkursie, do którego przystąpiło ponad 100 biur projektowych. Wygrała koncepcja biura KMK Kozień Architekci z Krakowa. Silny kamieniarski akcent stanowi elewacja wykonana z pasów trawertynu Romano Classico grubości 4 cm. Kamień jest szlifowany, nie wypełniany, zamontowany na konstrukcji wentylowanej. Powierzchnia kamiennej elewacji to 2 tys. m kw.

Czytaj więcej

Kamień 2007

KATEGORIA: KAMIEŃ W OBIEKTACH ARCHITEKTONICZNYCH

arkady wroclawskieNagroda główna:
Budynek handlowo-biurowy Arkady Wrocławskie.
Budynek zlokalizowany jest we Wrocławiu, na ul. Powstańców Śląskich 2. Zrealizowany został w 2007 roku. Inwestorami tej inwestycji byli: LC Corp, Leszek Czarnecki, natomiast za projekt odpowiadali: Artur Szczepaniak oraz Paweł Szczepaniak. Projektantem konstrukcji nośnej był  inż. Jacek Dudkiewicz. Wykonanie robót kamieniarskich zlecono Kopalni Piaskowca S.A. Bolesławiec. Projekt fasad kamiennych był natomiast projektu inż. Moniki Chodzyńskiej oraz inż. Jerzego Stęplewskiego. Na elewację budynku zużyto 5,5 tys Mkw żółtego  piaskowca z Żerkowic i uzupełniają ją płaszczyzny płyt kamiennych, tafle szkła i żaluzje parkingu.

Czytaj więcej

Kamień 2005

KATEGORIA: KAMIEŃ W OBIEKTACH ARCHITEKTONICZNYCH

metroNagroda Główna:
GRAN-MAR Józef Orzechowski Usługowy Zakład Kamieniarski za stację warszawskiego metra A-18 przy pl. Wilsona. W kwietniu ubiegłego roku oddano do użytku największą spośród stacji warszawskiego metra oznaczoną symbolem A-18. Znajduje się ona na Żoliborzu przy placu Wilsona. Autorem projektu jest Andrzej Chołdzyński. Wykonawcą robót kamieniarskich była firma GRAN-MAR Józef Orzechowski Usługowy Zakład Kamieniarski.

Czytaj więcej

Kamień 2004

KATEGORIA: KAMIEŃ W OBIEKTACH ARCHITEKTONICZNYCH

1Nagroda Główna:
Za Centrum Olimpijskie w Warszawie dla KAMIENIARZ Tadeusz Modliński i GRANPOL Sp. z o.o.
Należy podkreślić, że zdecydowaną większość robót kamieniarskich wykonała firma KAMIENIARZ Tadeusz Modliński. Firma GRANPOL Sp. z o.o. dostarczyła wspaniały, biały, turecki dolomit Cesar White, który jako bardzo rzadki materiał w naszym kraju wyróżnia nagrodzony obiekt na tle innych powstałych w Polsce na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Wspaniałą nowoczesną architekturę Centrum Olimpijskie zawdzięcza warszawskiemu architektowi panu Bogdanowi Kulczyńskiemu. O poziomie architektury obiektu najlepiej świadczą słowa Jacquesa Rogge, przewodniczącego MKOl.: Centrum Olimpijskie jest jednym z dwóch najpiękniejszych i najnowocześniejszych obiektów MKOl. w Europie. W otwarciu Centrum uczestniczył prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Czytaj więcej

Kamień 2003

KATEGORIA: KAMIEŃ W OBIEKTACH ARCHITEKTONICZNYCH

2Nagroda główna dla firmy architektonicznej PRC Architekci z Warszawy za projekt budynku biurowego Liberty Corner przy ul. Mysia 5 w Warszawie.
Na uznanie zasługuje imponujące połączenie różnorodnych gatunków kamienia, zarówno na elewacji jak i we wnętrzach. Znakomicie wykorzystano różne metody obróbki wykończeniowej dzięki, którym uzyskano harmonię barw. Na szczególne podkreślenie zasługuje elegancka forma elewacji wykonanej z płyt piaskowca o zróżnicowanej kolorystyce, jak też umiejętne zastosowanie we wnętrzach elementów poprzedniej dekoracji. Wszystkie te rozwiązania doskonale współgrają z funkcją obiektu.

Czytaj więcej

Kamień 2002

KATEGORIA: KAMIEŃ W OBIEKTACH ARCHITEKTONICZNYCH

kamienNagroda główna:
JABO MARMI Zakład Obróbki Marmuru w Dębicy za budynek siedziby tygodnika Polityka w Warszawie przy ul. Słupeckiej 6, w którym wykonano elewacje z płyt granitowych Kashmir White i Verde Maritaca oraz piaskowca Śmiłów, posadzki, parapety i lady recepcyjne z granitu strzegomskiego.
Uzasadnienie werdyktu komisji:
Na szczególne podkreślenie załuguje elegancka forma elewacji wykonanej z płyt o zharmonizowanej kolorystyce. Wielkość płyt tworzących jednolite płaszczyzny nadaje bryle budynku charakter swoistej dystynkcji. Nowoczesna forma architektoniczna nabrała klasycznych cech dzieki idealnemu zestawieniu barw i płaszczyzn kamienia co odnieść można również do wnętrz. Mocno przeszklone przestrzenie dolnej kondygnacji i wewnętrznych korytarzy rozświetlają granitowe chodniki i posadzki, przez co kamienne elementy zyskują dodatkowe malarskie efekty. Właściwie dobrane zostały także detale jak lady recepcyjne i parapety okienne wykonane z aglomeratu.

Czytaj więcej

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet