"W KRAINIE GEJSZ I SAMURAJÓW - JAPONIA" - SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM TOMASZEM PRUCHNICKIM.

"W KRAINIE GEJSZ I SAMURAJÓW - JAPONIA" - SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM TOMASZEM PRUCHNICKIM.

Serdecznie zapraszamy 31 maja 2019 roku do Galerii Sztuki (Dwór Karwacjanów w Gorlicach) na spotkanie z Tomaszem Pruchnickim,…

Czytaj...
REKORDOWE WYNIKI COSENTINO W 2018 ROKU

REKORDOWE WYNIKI COSENTINO W 2018 ROKU

Działająca na całym świecie rodzinna firma z Hiszpanii donosi o spektakularnych sukcesach. W minionym roku padł nowy rekord…

Czytaj...
BOCHNIA ZABEZPIECZY WIEKOWĄ KOSTKĘ

BOCHNIA ZABEZPIECZY WIEKOWĄ KOSTKĘ

Przedmiotem projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 22 442 538,17 PLN jest rewitalizacja centrum miasta…

Czytaj...
NIKE Z SAMOTRAKI MA SWĄ REPLIKĘ

NIKE Z SAMOTRAKI MA SWĄ REPLIKĘ

Jeden z najcenniejszych przykładów greckiej rzeźby hellenistycznej znajduje się w Luwrze od 1884 roku. Ćwierć wieku temu zażądało…

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

Kamień 2011

KATEGORIA: KAMIEŃ W OBIEKTACH ARCHITEKTONICZNYCH

muzeum chopinaNagroda główna:
Muzeum Chopina w Warszawie
– Największym problemem było ręczne wnoszenie krętymi i wąskimi schodkami grubych na 3 cm płyt o wymiarach 140 na 140 cm – mówi Paweł Bereza, właściciel firmy Pamir. – Dodatkowo komplikował sprawę fakt, że prace odbywały się w cennym obiekcie zabytkowym i co chwila odkrywano w nim coś nowego, co zmuszało architektów do dokonywania zmian w projektach. To było trudne, ale jednocześnie ambitne zadanie.
Zapytany jak to się stało, że Pamir otrzymał tak prestiżowe zlecenie na inwestycji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Paweł Bereza powiedział: – Polecił nas architekt całego przedsięwzięcia, pan Grzegorz, z którym już współpracowaliśmy i był z tej współpracy zadowolony.

stiupaNagroda Specjalna:
Buddyjska Stiupa
Nagrodę specjalną w tym roku przyznano buddyjskiej stupie, którą firma Piramida postawiła na greckim półwyspie Peloponez.
– To była trzecia stupa wykonana przez naszą firmę – mówi dr Bogusław Solima, właściciel Piramidy. – Jesteśmy chyba jedyną w Europie firmą, która buduje takie obiekty. Kiedyś zbudowaliśmy taką stupę w Kucharach koło Płocka, gdzie jest polskie centrum buddyzmu, i potem inni buddyści przekazywali sobie informację, że potrafimy to robić.
Stupa jest obiektem, który wspomaga buddyjskie medytacje i dlatego przy jej budowie obowiązuje odpowiednia kolejność i ścisłe zasady. W Piramidzie te zasady szanują, toteż buddyści chętnie korzystają z usług firmy.

KATEGORIA: NAGROBEK

lewkowicz 03Nagroda główna:
Andrzej Weremczuk
Spośród piętnastu zgłoszonych nagrobków zwyciężył wykonany przez Andrzeja Weremczuka nagrobek śp. Janusza Lewkowicza zlokalizowany na cmentarzu we Włodawie. Wykonany z granitu czarny szwed, wykorzystuje kontrast pomiędzy różnymi fakturami tego samego rodzaju kamienia.
– Przyznam, że włożyłem w ten nagrobek dużo serca, bo to było zamówienie z mojego rodzinnego miasta – mówi Andrzej Weremczuk, który zapytany o to, skąd czerpał inspirację, odpowiedział: – Pomysł był gdzieś w głębi mojej głowy. Co dzień zajmujemy się nietypowymi nagrobkami, więc jesteśmy przyzwyczajeni do trudnych montaży.

KATEGORIA: ELEMENTY ARCHITEKTONICZNE, RZEŹBA, WNĘTRZA

biniewicz fotNagroda główna:
Pomnik Króla Kazimierza Wielkiego
Współcześnie powstaje niewiele pomników  o figuralnej formie, jednak do konkursu takie także zgłoszono. Zwyciężył pomnik Króla Kazimierza Wielkiego, zamówiony przez miasto Kowal, w którym ponoć ów król się urodził. Pomnik powstał z 50-tonowego bloku granitu, z którego postać króla wyczarował rzeźbiarz Tadeusz Biniewicz: – To był rok ciężkiej pracy, ktoś mógłby powiedzieć, że długo, ale moim zdaniem zrobiłem to bardzo szybko – mówi autor. – W tym czasie zrzuciłem ręcznie 32 tony granitu, bo sam król ważył już tylko 18 ton. Granit jest bardzo twardym materiałem do obróbki, więc nie było lekko. Na szczęście miałem na tyle placu, że mogłem odchodzić na pewną odległość, by zobaczyć, czy proporcje są zachowane, bo ja nigdy nie pracuję z projektem, metrówkami i tym podobnymi narzędziami. Patrzę na rysunek, potem na kamień i w głowie powstaje mi plan kolejnych działań. Moim stołem kreślarskim jest wyobraźnia – tłumaczy rzeźbiarz.

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet