SYNERGIA KAMIENIA I SZKŁA OD JUTRA W POZNANIU

SYNERGIA KAMIENIA I SZKŁA OD JUTRA W POZNANIU

Targi branży kamieniarskiej STONE odbywające się co roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich adresowane są do wszystkich, dla…

Czytaj...
PIERWSZY  MGALLERY W POLSCE

PIERWSZY MGALLERY W POLSCE

Jednak nie Wrocław, lecz Kraków będzie pierwszym miastem w Polsce, w którym zostanie otwarty hotel marki MGallery by…

Czytaj...
FASADA INSTYTUTU RAL W BONN

FASADA INSTYTUTU RAL W BONN

We wrześniu br. ukończono realizację inwestycji, która stanowi przykład połączenia tradycyjnych materiałów z ultranowoczesnymi technologiami. Mowa o siedzibie…

Czytaj...
4 DESIGN DAYS 2019

4 DESIGN DAYS 2019

300 wystawców na 13 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej i 25 tys. odwiedzających Dni Otwarte – tak zapowiada…

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

Kamień 2005

KATEGORIA: KAMIEŃ W OBIEKTACH ARCHITEKTONICZNYCH

metroNagroda Główna:
GRAN-MAR Józef Orzechowski Usługowy Zakład Kamieniarski za stację warszawskiego metra A-18 przy pl. Wilsona. W kwietniu ubiegłego roku oddano do użytku największą spośród stacji warszawskiego metra oznaczoną symbolem A-18. Znajduje się ona na Żoliborzu przy placu Wilsona. Autorem projektu jest Andrzej Chołdzyński. Wykonawcą robót kamieniarskich była firma GRAN-MAR Józef Orzechowski Usługowy Zakład Kamieniarski.
 


KATEGORIA: ELEMENTY ARCHITEKTONICZNE, RZEŹBA, WNĘTRZA

mozaikiNagroda Główna:
Pracownia Mozaiki Antycznej Waldemar Miłek za Malachit Medical Spa Hotel
Projekt przedstawienia mozaikowego nawiązuje do dawnych term. Pożądany efekt uzyskano poprzez wykonanie mozaiki w kilku grupach umieszczonych w różnych miejscach hali basenowej. Wykonano: medalion z mozaiki Gorgona wg wzoru antycznego: jest to koło 3 cm z granitu o średnicy 130 cm, na nim przyklejono ponad 19600 tesser (czyli pojedynczych kamieni) o rozmiarze ok. 9x9x9 mm – wszystkie łupane ręcznie. Kamienie wypolerowane wcześniej są przyklejone pod różnym kontem do płyty granitowej dzięki czemu wzmocniono efekt odbijania światła od lustra wody basenu. Pozostałe mozaiki to kompozycje mozaikowo-sgraffitowe, gdzie zastosowano mariaż dwóch technik zdobniczych mozaiki i sgraffita; Posejdon – postać półleżąca, wykonana na płycie wedi w technice prawostronnej i wmurowana w ścianę. Postać leży na „skale” ze sztucznego piaskowca; scena antyczna (kobieta z dzbanem kąpie inną kobietę), scena figuratywna. Przedstawienie rozgrywa się pomiędzy kolumną a drzewem oliwnym w tle wykonana mozaika z ubytkami wydrapanymi w sgraffito (imitująca częściowe odpadnięcie kamieni); świątynia antyczna – panteon i kolumnada wykonana z łamanego trawertynu na płytce ceramicznej wmurowanej w ścianę. Panteon wypełniony w technice sgraffito, pierwszy plan (schody) częściowo wykonany z ułomków granitowych pozostałe elementy wydrapane w sgraffito. Tło na całości wykonane w technice fresku (malowane na mokrym tynku), tynk wykonany z multiszpachli; krzew winogrona – krzew wije się po kolumnie wykonanej ze sztucznego piaskowca, przechodzi na ścianę a liście i grona wykonane z ułomków kamiennych są uzupełnione liśćmi wykonanymi w technice drapanej.

KATEGORIA: NAGROBEK

nagrobekNagroda główna:
ARKADA Sp. z o.o. za granitowy grobowiec.
Ten okazały pomnik z ciemnego granitu wyróżnia się ciekawą koncepcją artystyczną i znakomitym opracowaniem materiału kamiennego. Postać płaczki całkowicie okryta powłóczysta szatą – rozłożyście opływająca płytę nagrobną, jest niezwykle sugestywna i poruszająca. Płaczka jest poprawnie wyrzeźbiona, co w przypadku materiału granitowego można uznać za duży sukces. Ciekawie zostało zaprojektowane otoczenie płyty nagrobnej. Niewielkie wyniesienie terenu obłożone zostało brukową kostką granitową. Faktura kostki dodatkowo podkreśla doskonałą obróbkę powierzchni polerowanych granitów. Jedynym mankamentem jest umieszczenie inskrypcji na poziomej płycie nagrobnej. Jest ona przez to mało czytelna i niepraktyczna do czyszczenia.

NAGRODA SPECJALNA

konkurs2005 2Dla firmy LIBERTA Sp. z o.o. za kamieniarkę w centrach handlowych Arkadia i Silesia City Center.
Pierwsze z wymienionych centrów stanowi znakomity przykład nowoczesnego i szlachetnego zastosowania kamienia w obiektach użyteczności publicznej. Elementy dekoracyjne posadzek Arkadii stanowią dowód dużych możliwości firmy, co zresztą znalazło swój wyraz w artykule p. Elżbiety Tolkanowicz. Drugi obiekt to największe centrum handlowo-rozrywkowe na Śląsku. Oddano je do użytku 18 listopada 2005 r. w Katowicach przy ul. Chorzowskiej. Powstało na miejscu dawnej kopalni Eminencja, po II wojnie światowej przemianowanej na Gottwald. Jest tu ponad kilometr korytarzy, w których kamień stanowi element uszlachetniający, zdobiąc podjazdy, schody, fontannę, fragmenty ścian i posadzki w co bardziej luksusowych sklepach. Od strony kamieniarskiej wykonano tu ogrom prac związanych z wyłożeniem ponad 30 tysięcy mkw. kamienia, miejscami znakomicie podnoszącego prestiż sklepu, uszlachetniając wizualny efekt fragmentu korytarza, wejścia itp.

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet