KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

Posadzki marmurowe-kilka uwag o użytkowaniu

Ogólnie kamień naturalny dzieli się na krzemionkowy i wapienny. Do pierwszej kategorii zalicza się: granity, kwarcyty, serpentynity, łupki i steatyty - stanowią one świetny materiał do wykonania płytek posadzkowych z uwagi na swą trwałość i łatwość w utrzymaniu. Druga kategoria to: wapień, marmur, onyks i trawertyn - są one także dobrym materiałem wykończenia wnętrz, jednak podatnym na oddziaływanie różnych czynników eksploatacyjnych. Marmur ma zarówno naukową, jak i handlową definicję. Od strony nauki definiowany jest jako wapień, który przeszedł metamorfozę w wyniku wysokich ciśnień i temperatur wewnątrz ziemi. Zmieniło to jego krystaliczną strukturę i wprowadziło inne minerały, które wytworzyły wartościowe z punktu widzenia użytkowego kolory i żyłkę. Komercyjnie - marmur to kamień zdolny do nabrania połysku (z wyjątkiem granitu). Jako produkt naturalny wymaga troski, aby jego piękny wygląd mógł cieszyć użytkownika jak najdłużej. Dobrze jest więc poznać jego wrażliwość oraz stosować się do poniższych zaleceń przy codziennej pielęgnacji i czyszczeniu płaszczyzn lub posadzki.

 

Środki ostrożności:

Należy używać - tac, podstawek pod wszystkimi szkłami, szczególnie tymi z napojami zawierającymi alkohole, soki owocowe, cytrusowe. Wiele pospolitych produktów spożywczych i napojów zawiera naturalne kwasy, które wytrawiają, albo mogą zmatowić powierzchnię kamienia;Nie umieszczać gorących rzeczy bezpośrednio na kamiennej powierzchni. Używać termopodstawek albo mat pod gorącymi daniami, a także pod zastawę stołową z porcelany, ceramiki, metalowe sztućce, czy inne przedmioty, które mogą zarysować powierzchnię.Do mycia, gdy wymagają tego zabrudzenia, należy wyłącznie stosować neutralne środki myjące o ph w roztworze roboczym równym 7-7,5 i jest to podstawowe kryterium przed wszelkimi innymi przymiotnikami.

 

Zalecenia

Do odkurzania posadzki i przy każdej potrzebie dobrze jest stosować wyłącznie dustmop akrylowy do zbierania kurzu i zanieczyszczeń stałych. Piasek i żwir czynią największe szkody na powierzchniach z kamienia naturalnego z powodu ich ściernego (abrazywnego) oddziaływania. Maty samoczyszczące w wejściu, wewnątrz strefy wejścia i maty chodnikowe rozprowadzające od wejścia radykalnie pomogą zmniejszyć ilość wnoszonego piasku, który rysuje posadzkę kamienną. Dla bezpieczeństwa użytkowania należy jedynie upewnić się,że spód mat ma antypoślizgową powierzchnię. Przyjmuje się, że aby  całkowicie usunąć piasek i brud z podeszew obuwia, osoba wchodząca musi wykonać około osiem kroków na powierzchni posadzki z powyższym systemem ochrony. Nie należy używać do tych celów odkurzaczy, a szczególnie gdy są zużyte, w złym stanie. Metal albo plastik ssawek wyposażenia, a także ich zatarte kółka, mogą podrapać i porysować powierzchnię.Do czyszczenia powierzchni z kamienia należy użyć kilkudziesięciu ml koncentratu neutralnego środka myjącego lub specjalnych środków do mycia i pielęgnacji (do nabycia u dealera kamienia lub w firmie zajmującej się renowacją) zawsze sporządzając roztwór wg zaleceń producenta. W ostateczności można użyć łagodnego płynnego detergentu do mycia naczyń z ciepłą wodą. Do wycierania posadzki nadaje się czysty mop bawełniany, mikrofazowy, a miękka szmatka do innych powierzchni, w celu uzyskania najlepszego rezultatu. Wiele środków myjąco-czyszczących, dostępnych na rynku, może pozostawić na powierzchni marmuru film i spowodować smugi. Nie należy używać do czyszczenia marmuru lub wapienia środków, które mogą zawierać cytrynę, ocet albo inne kwasy, a także tych przeznaczonych do mycia szyb, gdyż mogą zawierać amoniak. Po myciu z użyciem środków na bazie detergentów trzeba spłukać gruntownie powierzchnię wodą i wytrzeć do sucha miękką szmatką (dotyczy to płaszczyzn pulpitów). Wodę do płukania dobrze jest często zmieniać. Absolutnie unikać proszków do czyszczenia lub śmietanek (np. przeznaczonych do czyszczenia kuchenek, wanien), gdyż produkty te mogą zawierać substancje ścierające zdolne porysować i zmatowić powierzchnię, oraz wszelkich preparatów przeznaczonych do stosowania w toaletach.

 

Łazienki

Wpływ osadów z mydła i szamponów na powierzchnię posadzki można zmniejszyć przez używanie gumowego zbieraka podłogowego po każdym użyciu. Aby usunąć osady i naloty z mydeł należy użyć nie kwasowego specjalnego zmywacza bądź przygotować wodny roztwór amoniaku (stosując około 100 ml amoniaku na 4-5 l wody). Częste nadużywanie albo użycie roztworu o zbyt wysokim stężeniu może zmatowić powierzchnię kamienia.

 

Pulpity toaletowe, umywalkowe i kontuarowe Marmur w tych zastosowaniach może wymagać impregnacji przeciw plamieniu i wnikaniu wody. Przede wszystkim trzeba więc sprawdzić u instalatora lub dostawcy kamienia rekomendacje na te problemy. Aby zminimalizować możliwość powstawania zacieków i plam należy użyć dobrego, jakościowego wosku w płynie do marmurów, a przy braku takowego można użyć zastępczo nie żółknącego, samochodowego wosku w paście do pielęgnacji lakierów.

 

Miejsca przygotowania, spożywania jedzenia

W miejscach podawania lub przygotowania jedzenia, np. blaty stołów, marmur, granit mogą wymagać zastosowania wgłębnej impregnacji. Również te właściwości kamienia dobrze jest sprawdzić u swojego instalatora, lub dostawcy kamienia, a jeśli impregnacja została wykonana, należy upewnić się, czy jest ona nietoksyczna i bezpieczna w kontakcie z żywnością. Jeśli powyższe nasuwa jakiekolwiek wątpliwości należy skontaktować się z producentem lub importerem środka, czy posiada dla niego odpowiedni atest PZH.Gdy powstałe problemy z użytkowaniem kamienia okażą się zbyt trudne do samodzielnego rozwiązania należy wówczas zwrócić się do dostawcy kamienia, instalatora lub specjalisty

od renowacji.

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet