KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

Zasady mantażu stopni okładzinowych

Schody jako konstrukcja budowlana są ważnym elementem budynku. Jak wiadomo, służą do pieszego przemieszczania się z jednego poziomu na drugi poziom.Powinny one być przede wszystkim bezpieczne i wygodne w użytkowaniu, mocno zbudowane i z dobrych  pod względem wytrzymałości  materiałów wykonane. Najważniejszym elementem schodów jest stopień, stąd prawidłowe jego wykonanie ma decydujące znaczenie dla ich trwałości i wyglądu.Wnętrza budynków reprezentacyjnych mają w większości przypadków schody marmurowe, które przeważnie wykonuje się jako stopnie okładzinowe z płyt marmurowych.Również często stosuje się stopnie okładzinowe z płyt marmurowych granitowych w przejściach podziemnych, stacjach metra itp., na zewnątrz budynków  jako rozwiązanie mniej trwałe w porównaniu do stopni pełnych, blokowych.

Każdy stopień okładziny składa się:

- z płyty poziomej zwanej stopnicą, grubości około 4 cm, wykonanej

z marmuru odpornego na ścieranie.

- z płyty pionowej zwanej podstopniem, grubości 2-3 cm, wykonywanej często z marmuru kolorowego innego niż stopnica i polerowanego.Konstrukcja schodów okładzinowych na podłożu betonowym przedstawia rysunek 1.

Szerokość stopnia s i jego wysokość

są w pewnej zależności od siebie,

co wyraża się wzorem:

2w+s=63

Jeżeli przykładowo w wynosi 15 cm, to według wzoru s równa się 33 cm.

 

Szerokość stopnicy s1 równa się:

s1=s+t2+t3

 

Przedstawione na rysunku 1. wielkości mają w praktyce następujące wymiary:

 

w  - wysokość stopnia 14-16 cm

s   - szerokość stopnia 31-35 cm

t1 - grubość stopnicy 3-5 cm

t2 - grubość podstopnia 2-3 cm

s1 - szerokość stopnicy 36-40 cm

r   - wysokość podstopnia 10-12 cm

p  - grubość posadzki marmurowej

       2-3 cm

z  - zaprawa cementowa ok. 2 cm

 

Podstawą do osadzania stopni okładzinowych jest rysunek montażowy, w którym muszą być podane wszystkie wymiary oraz sposób ich rozmieszczenia i kotwienia z podłożem  zarówno w rzucie poziomym jak i w przekroju.Osadzanie stopni dokonuje się z dołu do góry, zaczynając od pierwszego stopnia, który montowany jest z reguły na płytach posadzki.Po wyznaczeniu na fryzie posadzki linii określającej lico podstopnia oraz po uwzględnieniu odstępu t3 (rys.2.) stopnicy, w podstopniu dokonuje się wiertarką otwory (ok. 2 cm głębokości) na trzpienie n1 i n2 łączące i stabilizujące podstopień z wcześniej dopasowaną i przygotowaną (wykonanie otworów montażowych) stopnicą. (rys.3.).Po ukończeniu osadzania schodów, często na ścianie przy stopniach montuje się cokolik schodowy wykonany z płyt grubości 2-3 cm, ściśle przylegający do profilu stopnia (rys.4.).Okładzina kamienna schodów powinna być wykonana zgodnie z dokumentacją techniczną uwzględniającą wymagania odpowiednich norm i określającą osadzenie, które zapewni trwałe połączenie elementów stopni z podłożem betonowym bez uwzględnienia przyczepności zaprawy stanowiącej zalewkę.Dobór rodzaju, marki i konsystencji zaprawy do zamurowania trzpieni lub klamer w podłożu oraz w elementach okładziny kamiennej, a także do wykonywania zalewki lub podkładu określa autor projektu.Ponieważ okładzina kamienna schodów jednocześnie spełnia wymagania dekoracyjne jej elementy składowe powinny być dobrane pod względem barwy, odcieni i naturalnych warunków (użylenie) kamienia oraz dopasowane w trakcie próbnego ułożenia na sucho.

 

Literatura:

1.„Kamieniarstwo”  T. Tyrowicz

2.„Hanbuch fur Steimetzen” 

Paul Otto

3. PN-72/B  06190

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet