WOLSKI WYGRYWA KOLEJNY PRZETARG

WOLSKI WYGRYWA KOLEJNY PRZETARG

Przedsiębiorstwo Kamieniarskie „Wolski” z Kluszkowiec obchodzi w tym roku 35-lecie działalności. Pracownicy firmy to w większości pienińscy górale,…

Czytaj...
TARGI ROCALIA 2019

TARGI ROCALIA 2019

W Lionie we Francji zakończyły się trwające 3 dni, od 3 do 5 grudnia, targi kamienia naturalnego Rocalia…

Czytaj...
KARIATYDY WRĘCZONE! KONKURS KAMIEŃ 2019 ROZSTRZYGNIĘTY!

KARIATYDY WRĘCZONE! KONKURS KAMIEŃ 2019 ROZSTRZYGNIĘTY!

W pierwszym dniu targów Stone w Poznaniu, środę 20 listopada, odbyło się uroczyste wręczenie KARIATYD - statuetek, nagród…

Czytaj...
MISTRZ PIASKOWANIA 2019

MISTRZ PIASKOWANIA 2019

Tegorocznym zwycięzcą w konkursie na Mistrza Piaskowania został Michał Gałan z Lelkowa. Organizatorem konkursu jest redakcja czasopisma Świat…

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

ŚWIĘTO GRANITU STRZEGOMSKIEGO

W dniach 22–24 czerwca w Strzegomiu odbyło się Święto Granitu Strzegomskiego. To coroczne wydarzenie, będące świętem miasta i sławiącym jego największe bogactwo – granit, miało ciekawy i urozmaicony program.

Atrakcji czekających na gości strzegomskiej imprezy w tym roku było wiele. Oprócz licznych koncertów, takich zespołów jak Big Cyc, Coma, Ray Wilson, odbywały się warsztaty kamieniarskie, turniej rycerski, gra miejska „Strzegom – Ekomiasto”, turniej szachowy i gier komputerowych, XXXIII Regionalna Giełda Minerałów, biegi dziecięce oraz pełen emocji bieg miejski – Strzegomska Dwunastka.

Związek Pracodawców Branży Kamieniarskiej tradycyjnie bardzo aktywnie włączył się w organizację imprezy.Miał największy wkład w wydarzenia łączące cechywidowiskowe i sportowe. Mowa oczywiście m.in. o warsztatach rzeźbiarskich oraz biegu miejskim.

W sobotę i w niedzielę na strzegomskim Rynku zorganizowano polsko-czeskie warsztaty rzeźbiarskie dla uczniówszkół kamieniarskich. Tego typu wydarzenia podczas ŚGS jeszcze nigdy nie było. Młodzież pracowała nad stworzeniem dziesięciu ręcznie zdobionych kamiennych ławek.Opiekęnad wykonaniem zadania sprawowali mistrzowie z Czech orazfinaliści I Mistrzostw Polski w Ręcznej Obróbce Kamienia, członkowie ZPBK: Zbigniew Zych, Rafał Frankiewicz i Grzegorz Kwapisiewicz. Kamień,a dokładniej wapień pińczowski do wykonania ławek dostarczyła firma Marmur-Płytki Jacka Łaty.Firma ConsilMirka Krasowskiego zapewniła impregnat do zabezpieczenia wykonanych ławek.

Cieszy fakt, że burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta– główny organizator ŚGS – wyraził zachwyt efektami pracy rzeźbiarzy i zapowiedział w swoim przemówieniu na zakończenie obchodów święta, że wykonawcy kamiennych dziełz pewnością jeszcze je zobaczą na strzegomskim Rynku.

ZPBK objęło patronatem honorowym również Strzegomską Dwunastkę, w którejwzięło udział wielu przedstawicieli branży kamieniarskiej. W tym roku pobiegło w maratonie blisko 30 osób reprezentujących firmy kamieniarskie. Tego dnia pogoda sprzyjała biegaczom i większość z nich była bardzo zadowolona ze swoich osiągnięć.

W piątek 22 czerwca władze miasta i strzegomscy kamieniarze zorganizowali biesiadę kamieniarską, zaś w sobotę w nieczynnym kamieniołomie „Bazalt” gospodarz imprezy – firma GRANEX– przygotował ognisko i grill, na które zaproszono licznych członków ZPBK. Na wysłane w świat zaproszenia odzew był olbrzymi – zjawiło się ponad 80 osób z różnych zakątków Polski,a także goście z Czech. Spotkanie przy ognisku było świetną okazjądo zawarcia nowych znajomości, wymiany doświadczeń oraz rozmów o wspólnych realizacjach w przyszłości.

Na strzegomskim Rynku można było podziwiać stoiska firm kamieniarskich z różnymi wyrobami granitowymi oraz ciężkim sprzętem wykorzystywanym w kamieniołomach. Kolorowe meble granitowe malowane w finezyjne wzory były dziełem artystki Ewy Solimy, a fontanna i obrotowy globus to realizacje przygotowane przez firmy Litosi Piramida.

Należy dodać, że deszczowa pogoda wcale nie przeszkodziła w realizacji wszystkich punktów programu, pomimo obserwowanej nieco mniejszej frekwencji w wydarzeniach pod gołym niebem. Strzegomianie i goście odwiedzający w tych dniach miasto bawili się wyśmienicie.

Monika Wilk-Lechniak

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet