KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

ŚWIĘTO GRANITU STRZEGOMSKIEGO

W dniach 22–24 czerwca w Strzegomiu odbyło się Święto Granitu Strzegomskiego. To coroczne wydarzenie, będące świętem miasta i sławiącym jego największe bogactwo – granit, miało ciekawy i urozmaicony program.

Atrakcji czekających na gości strzegomskiej imprezy w tym roku było wiele. Oprócz licznych koncertów, takich zespołów jak Big Cyc, Coma, Ray Wilson, odbywały się warsztaty kamieniarskie, turniej rycerski, gra miejska „Strzegom – Ekomiasto”, turniej szachowy i gier komputerowych, XXXIII Regionalna Giełda Minerałów, biegi dziecięce oraz pełen emocji bieg miejski – Strzegomska Dwunastka.

Związek Pracodawców Branży Kamieniarskiej tradycyjnie bardzo aktywnie włączył się w organizację imprezy.Miał największy wkład w wydarzenia łączące cechywidowiskowe i sportowe. Mowa oczywiście m.in. o warsztatach rzeźbiarskich oraz biegu miejskim.

W sobotę i w niedzielę na strzegomskim Rynku zorganizowano polsko-czeskie warsztaty rzeźbiarskie dla uczniówszkół kamieniarskich. Tego typu wydarzenia podczas ŚGS jeszcze nigdy nie było. Młodzież pracowała nad stworzeniem dziesięciu ręcznie zdobionych kamiennych ławek.Opiekęnad wykonaniem zadania sprawowali mistrzowie z Czech orazfinaliści I Mistrzostw Polski w Ręcznej Obróbce Kamienia, członkowie ZPBK: Zbigniew Zych, Rafał Frankiewicz i Grzegorz Kwapisiewicz. Kamień,a dokładniej wapień pińczowski do wykonania ławek dostarczyła firma Marmur-Płytki Jacka Łaty.Firma ConsilMirka Krasowskiego zapewniła impregnat do zabezpieczenia wykonanych ławek.

Cieszy fakt, że burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta– główny organizator ŚGS – wyraził zachwyt efektami pracy rzeźbiarzy i zapowiedział w swoim przemówieniu na zakończenie obchodów święta, że wykonawcy kamiennych dziełz pewnością jeszcze je zobaczą na strzegomskim Rynku.

ZPBK objęło patronatem honorowym również Strzegomską Dwunastkę, w którejwzięło udział wielu przedstawicieli branży kamieniarskiej. W tym roku pobiegło w maratonie blisko 30 osób reprezentujących firmy kamieniarskie. Tego dnia pogoda sprzyjała biegaczom i większość z nich była bardzo zadowolona ze swoich osiągnięć.

W piątek 22 czerwca władze miasta i strzegomscy kamieniarze zorganizowali biesiadę kamieniarską, zaś w sobotę w nieczynnym kamieniołomie „Bazalt” gospodarz imprezy – firma GRANEX– przygotował ognisko i grill, na które zaproszono licznych członków ZPBK. Na wysłane w świat zaproszenia odzew był olbrzymi – zjawiło się ponad 80 osób z różnych zakątków Polski,a także goście z Czech. Spotkanie przy ognisku było świetną okazjądo zawarcia nowych znajomości, wymiany doświadczeń oraz rozmów o wspólnych realizacjach w przyszłości.

Na strzegomskim Rynku można było podziwiać stoiska firm kamieniarskich z różnymi wyrobami granitowymi oraz ciężkim sprzętem wykorzystywanym w kamieniołomach. Kolorowe meble granitowe malowane w finezyjne wzory były dziełem artystki Ewy Solimy, a fontanna i obrotowy globus to realizacje przygotowane przez firmy Litosi Piramida.

Należy dodać, że deszczowa pogoda wcale nie przeszkodziła w realizacji wszystkich punktów programu, pomimo obserwowanej nieco mniejszej frekwencji w wydarzeniach pod gołym niebem. Strzegomianie i goście odwiedzający w tych dniach miasto bawili się wyśmienicie.

Monika Wilk-Lechniak

POZYTYWNY NASTRÓJ NA STONE+TEC 2018

Po trzech latach przerwy odbyły się w Norymberdze Międzynarodowe TargiKamienia Naturalnego i Kamieniarskiej TechnologiiStone+tec. Trwały od 13 do 16 czerwca, abyła to ich już 20.edycja.Cztery hale wystawowe zapełniło 338 wystawców z 28 krajów, a wydarzenie zapisało się frekwencją 12 tys. zwiedzających.

Stone+tec to specjalistyczne targi kamienia i technologii organizowane przez NürnbergMesse pod honorowym patronatem Niemieckiego Stowarzyszenia Kamienia Naturalnego (DNV) oraz Federalnego Związku Niemieckich Kamieniarzy i Rzeźbiarzy (BIV). Imprezę wspiera również ConfindustriaMarmomacchine– włoskie stowarzyszenie producentów i użytkowników maszyn do obróbki kamienia.

Targi organizowane są w cyklu dwuletnim (kolejną edycję targów zaplanowano na 17–20 czerwca 2020 roku). Stone+tecnie bez powodu uznaje się za największe wydarzenie branżowe w krajach niemieckojęzycznych. Co innego, że od ponad dekady organizatorów trapić musiała spadająca z roku na rok liczba wystawców i zwiedzających. Na usprawiedliwienie dodajmy, że tendencja ta dotyczy nie tylko tej imprezy.

Cieszy więc dziś nieczułe na upływ czasu pozytywnenastawienie do spotkań w Norymberdze. Znaczna część prowadzących biznesy w branży uważa Stone+tec za miejsceobowiązkowe w kalendarzu imprez, choćby dla podtrzymania relacji biznesowych. Jedno jest jednak pewne:na targach w Niemczech nie podpisuje się już kontraktów, jak to bywało w poprzednich latach. Nadzieję na utrzymanie dotychczasowej formuły targóworganizatorzy upatrują w promowaniu edukacji zawodowej, rozwoju umiejętności oraz osobistych spotkań, które w dobie internetu są coraz rzadsze. Stąd też dbałość o wysoki poziom merytoryczny imprezy, co też podkreślano na każdym kroku. W pierwszy dzień, podczas uroczystej ceremonii otwarciaJoachim Grüter,prezydent Niemieckiego Stowarzyszenia Kamienia Naturalnego,powiedział, że takich właśnie targów rynek potrzebuje: bogatych w praktycznepropozycje, których wyczekują kamieniarze, uwzględniając zrównoważony rozwój, potrzeby regionu i najnowsze technologie.

Cieszy również międzynarodowość imprezy – udział wystawców z 28 krajów, jednak co do liczby zwiedzających nie jest już tak optymistycznie. Statystyki wskazują, że targi w pełni zaspokajają potrzeby rynku niemieckiego i krajów ościennych. Pośród odwiedzających dało się zauważyć dużą liczbę przedstawicieli branży z Polski.Wśród oficjalnych delegacji zagranicznych nie zabrakło Związku Pracodawców Branży Kamieniarskiej, który reprezentował prezes Krzysztof Skolak, ale też np. przedstawicieli stowarzyszeń kamieniarskichz Egiptu czy z Indii. Wspomnijmy, że na czas Stone+tec 2018 z Polski przybyło czterech wystawców: ABRA – opolski producent maszyn do obróbki kamienia, Piasmar– kopalnia piaskowca, Janusz Mizera – producent galanterii nagrobnej i ECB – producent wyrobów z kamienia.

Po ceremonii oficjalnego otwarcia Stone+tec 2018 odbył się panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli niemieckiej branży kamieniarskiej na temat zrównoważonego rozwoju w sektorze. W dyskusji podkreślono szanse na zwiększenie zastosowania kamienia naturalnego m.in. w zamówieniach publicznych. Wspomnijmy, że w ostatnim czasie związek zrealizował kolejne opracowanie, tym razem na temat zastosowania kamienia na posadzkach (wcześniejsze dotyczyło elewacji), zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. W dokumencie wskazano, że kamień naturalny jest niewątpliwie najbardziej ekologicznym materiałem do takich zastosowań.
Interesującą wszystkich zwiedzających inicjatywą był zorganizowany przez BIV konkurs rzeźbiarski pt.„Drogi życia”, adresowany do młodych talentów. W konkursie wzięło udział 15 młodych rzeźbiarzy z Niemiec, Szwajcarii i Polski. Jury brało pod uwagę nie tylko to, co młodzi artyści zrobili jako rzemieślnicy, ale również koncepcję projektu, myśl przewodnią. Pierwsze miejsce zajął Albert Wrotnowski, student III roku Akademii Sztuk Pięknych na kierunku rzeźba we Wrocławiu. Młody człowiekzaskoczył komisję żartobliwym potraktowaniem tematu. W swojej pracy delikatną obróbką materiału zaprezentował bowiem… wodę gazowaną. W pracy widzimy rynnę, z której przez wmontowany kurek wylewa się gazowana spieniona woda. Praca ma tytuł „Mineralwasser”, co oznacza dosłownie wodę mineralną, a dodatkowo też minerał, więc metaforę skały. Owa gra słów zachwyciła wielu. W pracy pokazano kontrast: połączenie geometryczności z organicznością.Nagrodą główną było 1000 euro, a jednym ze współorganizatorów konkursu był ZPBK.II miejsce zajęła Estner Schmelcher ze Szwajcarii, a trzecie Damian Schymalla i Felix Kleine z Niemiec.

Kolejną bardzo ważną dla rynku niemieckiego inicjatywą, która miała swój finał na targach, był konkurs German Natural Stone Award 2018. Nagrody w konkursie – w czterech kategoriach –są przyznawane przez DNV we współpracy z Niemieckim Związkiem Architektów (BDA) oraz NürnbergMesse. Spośród 94 zgłoszonych realizacji nominowano aż 19. O wielkim sukcesie może mówićfirma LedererRagnarsdóttirOei, którazdobyła aż dwie nagrody.

Adriana Czekaj

Świat Kamienia nr 4 (113) 2018


SK 112 Okładka www 184x260pix      SK 113 Okładka www 184x260pix                             
Poprzednie wydanie 3(112)2018   Świat Kamienia 4(113)2018   Następne wydanie 5(114)2018

Z początkiem okresu wakacyjnegodołożyliśmy starań, by poruszyć najpilniejsze tematy wydania lipcowego „Świata Kamienia”. Mamy dla Państwa niemałą dawkę wiedzy z pierwszej ręki, czego rękojmią jest Grzegorz Skórka –ten znawca żargonu urzędniczego przybliża obowiązki ciążące na przedsiębiorcach w związku z rozporządzeniem RODO.

Zwyczajem lat poprzednich, najważniejszym tematemnajnowszego wydania ŚK jest kamień w hurcie i kondycja firm działających na tym polu. Odnotowane komentarze sugerują, że od początku sezonu nikt nie narzeka, a to każe wróżyć rekordowe obroty materiałem kamieniarskim w tym roku kalendarzowym. Z naszymi doniesieniami korespondują relacje aż z dwóch imprez targowych, w których uczestniczyła nasza redakcja. Jak było podczas targów Stone+tec 2018 w Norymberdze, a jak wypadła impreza w Brazylii? Teksty wzbogaca obszerna fotogaleria. Z kolei w rubryce „galeria sław” prezentujemy sylwetkę nestora powojennego rzemiosła kamieniarskiego w Polsce, a nieodkrytym talentom dedykujemy naszą rozmowę z aktualną mistrzynią w piaskowaniu liter.

Wiele więcej w najnowszym numerze „Świata Kamienia”.
Zapraszamy do lektury i życzymy miłych oraz bezpiecznych wakacji!

POZYTYWNY NASTRÓJ NA STONE+TEC


Po trzech latach przerwy odbyły się w Norymberdze Międzynarodowe TargiKamienia Naturalnego i Kamieniarskiej TechnologiiStone+tec. Trwały od 13 do 16 czerwca, abyła to ich już 20.edycja.Cztery hale wystawowe zapełniło 338 wystawców z 28 krajów, a wydarzenie zapisało się frekwencją 12 tys. zwiedzających.

Stone+tec to specjalistyczne targi kamienia i technologii organizowane przez NürnbergMesse pod honorowym patronatem Niemieckiego Stowarzyszenia Kamienia Naturalnego (DNV) oraz Federalnego Związku Niemieckich Kamieniarzy i Rzeźbiarzy (BIV). Imprezę wspiera również ConfindustriaMarmomacchine– włoskie stowarzyszenie producentów i użytkowników maszyn do obróbki kamienia.

ŚWIĘTO GRANITU STRZEGOMSKIEGO

W dniach 22–24 czerwca w Strzegomiu odbyło się Święto Granitu Strzegomskiego. To coroczne wydarzenie, będące świętem miasta i sławiącym jego największe bogactwo – granit, miało ciekawy i urozmaicony program.

Atrakcji czekających na gości strzegomskiej imprezy w tym roku było wiele. Oprócz licznych koncertów, takich zespołów jak Big Cyc, Coma, Ray Wilson, odbywały się warsztaty kamieniarskie, turniej rycerski, gra miejska „Strzegom – Ekomiasto”, turniej szachowy i gier komputerowych, XXXIII Regionalna Giełda Minerałów, biegi dziecięce oraz pełen emocji bieg miejski – Strzegomska Dwunastka.
                                                                                                                                           Zobacz więcej...



Ponadto:
 

  • ZAMÓW PRENUMERATĘOd redakcji    Spis treści
  • Table of contents
  • Od redakcji Editorial   
  • À propos koalicji skarżących się   
  • Apropos coalitions that file complaints    
  • Geografia w hurcie   
  • Wholesale geography   
  • Dostawcy kamienia w Polsce 2018   
  • Warsztat mistrzyni   
  • Vitoria Stone Fair 2018    
  • Vitoria Stone Fair 2018 w obiektywie   
  • Pozytywny nastrój na Stone+tec 2018   
  • Targi Stone+tec 2018 w obiektywie   
  • Święto Granitu Strzegomskiego   
  • RODO   
  • O meteorytach… trochę, cz. I   
  • Synaj wczoraj i dziś   
  • Tradycja i majestat w nowoczesnej odsłonie   
  • Kamieniarka w dżungli   
  • Źródła promieniowania, cz. II   
  • Kominki grzewcze   
  • Król alabastru   
  • Grupa EGA – konglomeraty   
  • Trzy razy szybsza obróbka    
  • Zacznijmy od wygody   
  • Cmentarz w Livigno, część 2   

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet