KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

Świat Kamienia nr 1 (116) 2019


SK 115 Okładka www 184x260pix      SK 116 Okładka www 240x340pix                             
Poprzednie wydanie 5(114)2018   Świat Kamienia 6(115)2018 Następne wydanie 1(116)2019
OD REDAKCJI

W styczniowym wydaniu mamy oczywiście podsumowanie Targów Branży Kamieniarskiej STONE 2018. Wydarzenie było miejscem wielu nowości technologicznych. Na marginesie wspomnijmy: piramida Cheopsa to ok. 6,5 mln ton kamienia, co odpowiada rocznemu wydobyciu bloków we Włoszech pod koniec XX wieku. Porównanie to przemawia do wyobraźni i dlatego w najnowszym wydaniu mamy wiele artykułów, których punktem wyjścia jest urabianie skał.
Swego czasu kalkulacja ekonomiczna kazała odtrąbić zmierzch metod przecierania udarowego. Dziś nie brak głosów, że rama piłowa, korbowód, koło zamachowe – elementy charakterystyczne dla tradycyjnego podejścia – można reaktywować z zaskakująco dobrymi rezultatami. O swoistym powrocie do przeszłości traktuje nasz raport. Dłuta, groty, pobijaki –wiele narzędzi ręcznych stosowanych od czasów faraonów do dziś – bierze na warsztat Janusz Skalski. Z kolei o mozaikach z perspektywy historycznej pisze Tomasz Pruchnicki. Mamy też lekturę dla fanów geoturystyki, a także rozmowę z artystką, której realizacje dowodzą, że nie siła mięśni decyduje o efektach dzieł z kamienia.
To oczywiście tylko wybrane spośród wielu propozycji, które ucieszą nie tylko specjalistów naszej branży. Skądinąd uznanych autorytetów nigdy za wiele, zwłaszcza gdy tworzą podwaliny nowatorskich badań, tym milej jest nam informować o jubileuszu pracy naukowo-dydaktycznej prof. dra hab. Janusza Skoczylasa. Uczestnik wielu misji archeologicznych, jest również autorem niezliczonych fachowych publikacji. Fakt, że znajduje czas także dla Czytelników „Świata Kamienia”, to wystarczający powód, by życząc mu wielu sił twórczych, przybliżyć sylwetkę tego znakomitego specjalisty.
Zapraszamy do lektury!

Stone 2018
Wystawcy z wielu stron świata prezentowali najnowocześniejsze narzędzia i maszyny.  Tym razem mniej kamiennych bloków i surowych płyt, a zamiast tego całe spectrum zastosowań przeróżnych kamieni – od drobnej biżuterii, mozaiki, okładzin, poprzez wielkoformatowe elementy dekoracyjne, rzeźby, meble czy wreszcie pomniki.
Ponad 5 tysięcy uczestników, stoiska 220 firm, spora dawka prelekcji i wykładów – miniona edycja targów ( Poznań, 20–23 listopada) potwierdziła pewien trend. Z roku na rok na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich przybywa wystawców nowoczesnych technologii oraz sprzętu niezbędnego w obróbce czy transporcie kamienia. Takie propozycje prezentowano przede wszystkim w hali 7A i 7. Kolejne spostrzeżenie dotyczy polityki niektórych ważnych graczy w dostawach kamienia, którzy zwyczajowo prezentują się w hali nr 8A: decydują się wystawiać w Poznaniu nie rokrocznie, ale co dwa lata. W ich miejsce w tym roku zadebiutowało kilka firm, m.in. Kamieniarstwo Wawrzyniak z miejscowości Murowana Goślina w powiecie poznańskim, Klink International, Global Stone z Poznania, Granumlux LDA z Portugalii, SAS M.F.D. Granits z Francji.
 

Kamieniarstwo w Kastylii i León

Kastylia i León to największa hiszpańska wspólnota autonomiczna, w której skład wchodzi dziewięć prowincji: Ávila, Burgos, Palencia, Segowia, Soria, Valladolid, León, Salamanka i Zamora. To właśnie tutaj znajduje się ponad połowa dziedzictwa kulturowego Hiszpanii: 12 katedr, 6 tys. kościołów, blisko 400 muzeów, ponad 200 zamków i 7 miejsc uznanych przez UNESCO za należące do światowego dziedzictwa kulturalnego. W Salamance znajduje się najstarszy z istniejących w Hiszpanii uniwersytetów. Stolicą regionu jest miasto Valladolid. I tu właśnie 25 listopada 2018 roku rozpoczęła się wizyta studyjna polskich importerów kamienia.
                                                                                                                                           Zobacz więcej...
                                                                                                    
O 50 latach pracy naukowej prof. dra hab. Janusza Skoczylasa

Granice? Nigdy żadnej nie widziałem, ale słyszałem, że istnieją w umysłach niektórych ludzi.
Thor Heyerdahl

Powyższa sentencja autorstwa Thora Heyerdahla, słynnego geografia i archeologa, mogłaby być myślą przewodnią dorobku naukowego prof. dra hab. Janusza Skoczylasa. Jego zainteresowania badawcze udowadniają, że nauce nie należy stawiać granic, dostojny jubilat przez niemal 50 lat swojej działalności naukowej pracował bowiem nad rozwojem badań interdyscyplinarnych w zakresie geologii i archeologii. Jego szerokie zainteresowania badawcze obejmują petrografię, historię geologii i górnictwa oraz geologię regionalną świata i Polski. Szczególne miejsce w jego badaniach zajmuje historia eksploatacji, obróbki i użytkowania surowców skalnych przez człowieka (materiał budowlany i obiekty użytkowe), począwszy od paleolitu po wczesne średniowiecze. Uważa się go za prekursora badań petroarcheologicznych (archeometrycznych) w Polsce.                                                                                                                    Zobacz więcej...


Ponadto:
 

Spis treści

Od redakcji    
Kamień, szkło, drewno    
Diamentowe wahadłowe?    
Stone 2018    
STONE 2018 w obiektywie    
O 50 latach pracy naukowej prof. dra hab. Janusza Skoczylasa    
Barbórka 2018    38
Kamieniarstwo w Kastylii i León    
Ewa, co ludzi budzi    
Od drewnianych klinów do CNC     
Kryształy śmierci    
The Italian Stone Theatre (cz. 1I)    
Mozaika prawdę o czasach (o)powie    
Spatynowany kamień w przestrzeni publicznej (cz. III)    
The Young Stone Project na Marmomac    
Turcja centralna i wschodnia    
O meteorytach… trochę (cz. IV)    
Hotel Warszawa – dawny budynek firmy Prudential (cz. II)    
Inteligentna maszyna to jak „myślący pracownik”    
Sandmaster Pro – inwestycja w rozwój    
Cmentarz w Dreźnie, część III    
Lapitec® – Archiproduct Award 2018   

Podkategorie

  • Świat Kamienia nr 1 (116) 2019

    SK 115 Okładka www 184x260pix      SK 116 Okładka www 184x260pix                             
    Poprzednie wydanie 6(115)2018   Świat Kamienia 1(116)2019   Następne wydanie 2(117)2019
    OD REDAKCJI
    W styczniowym wydaniu mamy oczywiście podsumowanie Targów Branży Kamieniarskiej STONE 2018. Wydarzenie było miejscem wielu nowości technologicznych. Na marginesie wspomnijmy: piramida Cheopsa to ok. 6,5 mln ton kamienia, co odpowiada rocznemu wydobyciu bloków we Włoszech pod koniec XX wieku. Swego czasu kalkulacja ekonomiczna kazała odtrąbić zmierzch metod przecierania udarowego. Dziś nie brak głosów, że rama piłowa, korbowód, koło zamachowe – elementy charakterystyczne dla tradycyjnego podejścia – można reaktywować z zaskakująco dobrymi rezultatami. O swoistym powrocie do przeszłości traktuje nasz raport. Dłuta, groty, pobijaki – wiele narzędzi ręcznych stosowanych od czasów faraonów do dziś – bierze na warsztat Janusz Skalski. Z kolei o mozaikach z perspektywy historycznej pisze Tomasz Pruchnicki. Mamy też lekturę dla fanów geoturystyki, a także rozmowę z artystką, której realizacje dowodzą, że nie siła mięśni decyduje o efektach dzieł z kamienia.
    To oczywiście tylko wybrane spośród wielu propozycji wydania papierowego „Świata Kamienia”, które ucieszą nie tylko specjalistów naszej branży.
    Zapraszamy do lektury!

    Kamieniarstwo w Kastylii i León

    Kastylia i León to największa hiszpańska wspólnota autonomiczna, w której skład wchodzi dziewięć prowincji: Ávila, Burgos, Palencia, Segowia, Soria, Valladolid, León, Salamanka i Zamora.

    To właśnie tutaj znajduje się ponad połowa dziedzictwa kulturowego Hiszpanii: 12 katedr, 6 tys. kościołów, blisko 400 muzeów, ponad 200 zamków i 7 miejsc uznanych przez UNESCO za należące do światowego dziedzictwa kulturalnego. W Salamance znajduje się najstarszy z istniejących w Hiszpanii uniwersytetów. Stolicą regionu jest miasto Valladolid. I tu właśnie 25 listopada 2018 roku rozpoczęła się wizyta studyjna polskich importerów kamienia.                                                                                                                                                                  
    czytaj więcej


    O 50 latach pracy naukowej prof. dra hab. Janusza Skoczylasa

    Granice? Nigdy żadnej nie widziałem, ale słyszałem, że istnieją w umysłach niektórych ludzi.
    Thor Heyerdahl

    Powyższa sentencja autorstwa Thora Heyerdahla, słynnego geografia i archeologa, mogłaby być myślą przewodnią dorobku naukowego prof. dra hab. Janusza Skoczylasa. Jego zainteresowania badawcze udowadniają, że nauce nie należy stawiać granic, dostojny jubilat przez niemal 50 lat swojej działalności naukowej pracował bowiem nad rozwojem badań interdyscyplinarnych w zakresie geologii i archeologii. Jego szerokie zainteresowania badawcze obejmują petrografię, historię geologii i górnictwa oraz geologię regionalną świata i Polski. Szczególne miejsce w jego badaniach zajmuje historia eksploatacji, obróbki i użytkowania surowców skalnych przez człowieka (materiał budowlany i obiekty użytkowe), począwszy od paleolitu po wczesne średniowiecze. Uważa się go za prekursora badań petroarcheologicznych (archeometrycznych) w Polsce.                                            
                                                                                                                                                                                                                                                      czytaj więcej
                                                                                                         
    Stone 2018
    Wystawcy z wielu stron świata prezentowali najnowocześniejsze narzędzia i maszyny.  Tym razem mniej kamiennych bloków i surowych płyt, a zamiast tego całe spectrum zastosowań przeróżnych kamieni – od drobnej biżuterii, mozaiki, okładzin, poprzez wielkoformatowe elementy dekoracyjne, rzeźby, meble czy wreszcie pomniki.
    Ponad 5 tysięcy uczestników, stoiska 220 firm, spora dawka prelekcji i wykładów – miniona edycja targów ( Poznań, 20–23 listopada) potwierdziła pewien trend. Z roku na rok na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich przybywa wystawców nowoczesnych technologii oraz sprzętu niezbędnego w obróbce czy transporcie kamienia. Takie propozycje prezentowano przede wszystkim w hali 7A i 7. Kolejne spostrzeżenie dotyczy polityki niektórych ważnych graczy w dostawach kamienia, którzy zwyczajowo prezentują się w hali nr 8A: decydują się wystawiać w Poznaniu nie rokrocznie, ale co dwa lata. W ich miejsce w tym roku zadebiutowało kilka firm, m.in. Kamieniarstwo Wawrzyniak z miejscowości Murowana Goślina w powiecie poznańskim, Klink International, Global Stone z Poznania, Granumlux LDA z Portugalii, SAS M.F.D. Granits z Francji.
    czytaj więcej

    Ponadto:
     

    Spis treści

    • Od redakcji    
    • Kamień, szkło, drewno    
    • Diamentowe wahadłowe?    
    • Stone 2018    
    • STONE 2018 w obiektywie    
    • O 50 latach pracy naukowej prof. dra hab. Janusza Skoczylasa    
    • Barbórka 2018    38
    • Kamieniarstwo w Kastylii i León    
    • Ewa, co ludzi budzi    
    • Od drewnianych klinów do CNC     
    • Kryształy śmierci    
    • The Italian Stone Theatre (cz. 1I)    
    • Mozaika prawdę o czasach (o)powie    
    • Spatynowany kamień w przestrzeni publicznej (cz. III)    
    • The Young Stone Project na Marmomac    
    • Turcja centralna i wschodnia    
    • O meteorytach… trochę (cz. IV)    
    • Hotel Warszawa – dawny budynek firmy Prudential (cz. II)    
    • Inteligentna maszyna to jak „myślący pracownik”    
    • Sandmaster Pro – inwestycja w rozwój    
    • Cmentarz w Dreźnie, część III    
    • Lapitec® – Archiproduct Award 2018   
  • Świat Kamienia nr 2 (117) 2019
  • Świat Kamienia nr 3 (118) 2019
  • Świat Kamienia nr 4 (119) 2019
  • Świat Kamienia nr 5 (120) 2019
  • Świat Kamienia nr 6 (121) 2019

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet