KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

CZYSZCZENIE POSADZEK I OKŁADZIN KAMIENNYCH

W produkcji maszyn do polerowania podłóg specjalizują się przede wszystkim Włosi. W tym sektorze bardzo mocną pozycję mają takie włoskie marki jak Achilli, Klindex, Nuova Mondial Mec i OMA. Również znana z produkcji urządzeń do czyszczenia wysokociśnieniowego Kärcher ma w swojej ofercie polerki podłogowe.
Budowa i wyposażenie. Polerki przeznaczone do polerowania podłóg są jednostkami jezdnymi, które opierają się na podłożu na trzech kołach i jednej lub kilku głowicach polerujących. Ze względu na to, że większość prac wykonuje się nimi we wnętrzach, posiadają napęd elektryczny. Wysokość „podwozia” jest regulowana, w zależności od zastosowanych głowic polerskich. Ponieważ polerowanie robi się na mokro, w urządzeniu wbudowany jest zbiornik na wodę, która podawana jest bezpośrednio na głowice polerujące. W zależności od przeznaczenia, mocy silnika i budowy, polerki pracują jedną, dwoma lub trzema głowicami polerującymi jednocześnie. Możliwe jest stosowanie standardowych segmentów polerskich lub tarcz diamentowych ale producenci są w stanie doposażyć maszynę w odpowiednie, polecane przez siebie akcesoria. Głowice obudowane są aluminiowym kołnierzem, aby zabezpieczyć operatora, silnik i instalację elektryczną przed zabrudzeniem i wodą.
 Zastosowanie. Nazwa "maszyna polerska do posadzek" (floor polishing machine) jest nieco myląca. Przede wszystkim po zmianie tarczy z polerującej na ścierną można usuwać zabrudzenia oraz starą powierzchnię uszkodzonego poleru i dopiero tak przygotowaną polerować. Poza tym szybki rozwój opisywanej technologii pozwala dzisiaj na polerowanie nie tylko posadzek ale również schodów, parapetów, blatów i okładzin ściennych. Od 1988 roku, kiedy firma Klindex opatentowała nowy system polerowania posadzek przy użyciu tarcz diamentowych, inni producenci tego typu maszyn wprowadzili szereg rozwiązań, umożliwiających np. polerowanie w rogach pomieszczenia (małe ręczne maszyny o prostokątnej szczotce polerskiej), wokół owalnych ścian, małych elementów, jak schody, elementy nagrobków itp. Urządzenia pracujące w pionie oprócz polerowania mogą być pomocne w szybkim usuwaniu graffiti z elewacji. Polerowanie elewacji pionowych przy pomocy tej techniki jest na razie nieco trudne, pierwsze maszyny tego typu posiadają jedną głowicę o zasięgu maksymalnym 240 mm (Klindex). Zaletą tego urządzenia jest to, że cała jednostka napędowa – silnik, zbiornik na wodę jest stacjonarna, a pracownik operuje tylko głowicą polerującą, wyposażoną w odpowiedni uchwyt. Firmy dysponują katalogiem kilkunastu produktów różniących się wielkością głowic polerskich, pojemnością zbiornika na wodę, mocą silnika, konstrukcją.
 Dane techniczne. Podstawą jest tu silnik elektryczny dwu- lub trójfazowy o mocy od 2,2 kW, do polerowania miękkich kamieni, jak marmur, piaskowiec i  do 7,5 kW - do polerowania granitu. W jednostkach mniejszych, służących do polerowania małych elementów, np. stopni schodów, montowane są również małe silniki dwufazowe o mocy od 0,75 do 1,5 kW.
Ciężar. W zależności od przeznaczenia, maszyny do polerowania schodów, trudno dostępnych miejsc itp. są lekkie: ważą od 18 do 60 kg. Urządzenia większe, do polerowania dużych powierzchni posadzkowych mają masę od 70 do 400 kg. Najlepszy stosunek ciężaru do mocy z opisywanych maszyn mają oferowane przez firmy Klindex z linii produktów Levighetor. Mocne trójgłowicowe polerki o mocy silnika 5,2 kW, ważą 130 kg. Te do polerowania twardego kamienia (np. granitu) są odpowiednio cięższe, m.in. z uwagi na mocniejszy silnik. Dla przykładu Dwugłowicowa polerka Achilli z silnikiem o mocy 7,5 kW i średnicą dysków polerskich 300 mm waży 422 kg.
Zasięg. Największe, trójgłowicowe urządzenia mają szerokość pracy od 550 do 700 mm. Te mniejsze do prac bardziej precyzyjnych od 100 do 300 mm. Do prac precyzyjnych przeznaczone są maszyny, w których pracownik operuje za pomocą uchwytu tylko głowicą polerską, połączoną ze stacjonarną jednostką napędową.
Dyski polerskie. W zależności od rodzaju pracy przy użyciu tego rodzaju polerek można stosować standardowe dyski polerskie jak i diamentowe. Producenci urządzeń dystrybuują także akcesoria, w tym dyski i pasty polerskie lub polecają sprawdzonych producentów.
Producenci. Na rynku jest kilkanaście firm, produkujących urządzenia tego typu. Jednak wielu producentów polerek wywodzi się z branży budowlanej, dlatego ich maszyny nie mają przeznaczenia dedykowanego do marmurów lub granitów. Wymyślono je z przeznaczeniem do szlifowania i polerowania betonu, cyklinowania drewnianych podłóg. Liderami w segmencie polerowania eksploatowanych już powierzchni z kamienia są trzy włoskie firmy: Achilli, Klindex i Nuova Mondial Mec. Urządzenia wszystkich tych firm są dostępne w Polsce.

(bad)

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet