KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

BAZYLIKA ŚW. PIOTRA W AFRYCE

Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro (Basilique de Notre Dame de la Paix de Yamoussoukro), bo tak brzmi pełna nazwa świątyni znajduje się w Jamusukro – stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej. Jej główna kopuła jest wprawdzie minimalnie niższa od watykańskiej bazyliki Św. Piotra, lecz „dzięki” umieszczeniu na niej olbrzymiego krzyża, to właśnie ona stała się najwyższą chrześcijańską budowlą na świecie.

Budowla ma gigantyczne rozmiary, dlatego widać ją z kilku kilometrów, zanim wjedzie się do stołecznego miasta. W środku mogłoby się zmieścić 18 tysięcy osób, a na placu przed świątynią pomieściłoby się 300 tysięcy wiernych. Jej całkowita powierzchnia wynosi 30 tysięcy metrów kwadratowych. Obok świątyni znajdują się dwie identyczne budowle. W jednej z nich mieści się plebania, a druga to willa papieska.

Afrykańska bazylika została wznoszona przez trzy lata, pomiędzy 1985 a 1989 rokiem. Kamień węgielny wkopano 10 sierpnia 1985 roku, natomiast uroczystego poświecenia dokonał 10 września 1990 roku Papież Jan Paweł II.

W Dzień oraz w nocy pracowało tutaj 1500 robotników. Głównym architektem bazyliki był Pierre Fakhoury.  Zgodnie z założeniami przyjętymi przez architekta projektującego Bazylikę Matki Boskiej Królowej Pokoju, kolumny wybudowano w kilku różnych stylach, ponadto stworzono kopię słynnej „Piety” Michała Anioła, 7000 miejsc siedzących wyposażono w indywidualną klimatyzację. Jak wspomniano wcześniej do jej budowy użyto materiałów sprowadzonych z Europy. Marmur wykorzystany przez kamieniarzy pochodził z Włoch, Hiszpanii oraz Portugalii a współczesne witraże z Francji.

Inicjatorem powstania tego monumentalnego kościoła był długoletni prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej - Felix Houphouët-Boigny. Jak mówi jedna z miejscowych plotek, dygnitarz  pragnął dzięki temu uhonorować miejsce, w którym się urodził.  W 1983 prezydent WKS wybrał Jamusukro na przyszłą stolicę kraju. Ciekawostką jest fakt, iż w projekcie miasta uwzględniono plany budowy wielkiej bazyliki.

Mimo iż, świątynia robi naprawdę duże wrażenie, to w rzeczywistości jest niepotrzebna. Wynika to z kilku czynników. Po pierwsze Wybrzeże Kości Słoniowej to kraj, w którym mieszka zaledwie milion katolików. Dlatego często zdarza się, że Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju podczas mszy św. świeci pustkami. Pod dyskusję poddawano jej położenie w środku afrykańskiego buszu, na ubogim terenie, gdzie jedynie mniejszość mieszkańców ma dostęp do bieżącej wody a także  udogodnień sanitarnych. Nawet Papież Jan Paweł II nie krył niezadowolenia dla takiego zbytku i nie bardzo chciał konsekrować gmach. Zgodził się dopiero po zapewnieniach, iż w stolicy WKS powstanie także szpital.

Mimo tych zastrzeżeń, świątynia  jest jedną z najciekawszych budowli Afryki. Ponadto Bazylika nie jest kościołem katedralnym. Rolę tę spełnia pobliska katedra świętego Augustyna, która jest główną świątynią i siedzibą biskupa diecezji Jamusukro.

Daniel Świeszczak

Fot. Wikipedia

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet