KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

ODRESTAUROWANO CENNE NAGROBKI

- Pragniemy uratować te najstarsze, często zapomniane groby - mówi w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” - Krzysztof Jakubowski z OKRK i dodaje: – Tymi mogiłami od dawna nikt się nie opiekuje. A my właśnie zajmujemy się właśnie takim obiektami, które posiadają wysoką wartość zarówno architektoniczną  jaki i historyczną.

Kilka dni temu na tym jednym z największych cmentarzy w Krakowie, który zajmuje powierzchnię 42 hektarów oddano 30 zrekonstruowanych nagrobków. Jak wynika z przedstawionych przez Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa danych ich remont pochłonął około 200 tys. zł.

- Często nagrobki wymagają opieki konserwatorskiej, a mają dysponentów - twierdzi dla GW Jakubowski. - Działamy wtedy w zgodzie  z nimi. Chciałbym również podkreślić, że w trakcie prac nasi kamieniarze wykorzystują materiały oryginalne, takie jak piaskowiec dobczycki. Z jego wykorzystaniem spotykamy się dość często, szczególnie w dolnej części obiektów oraz wapień pińczowski. To właśnie z niego rzeźbione są ozdobne elementy.

Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa ma jeszcze do dyspozycji około 70 tys. zł na same renowacje na Cmentarzu Rakowickim. Pieniądze uzyskuje z darowizn oraz dzięki corocznym kwestom, które pozwalają na kolejne renowacje. Organizacja ma w planach jest także remonty grobowców, na które obecnie nie starczyło funduszy. Są to między innymi mogiły rodziny Jerzmanowskich i Józefa Sielawy.

Warto w tym miejscu przypomnieć o historii tej Karkowskiej nekropolii. Cmentarz Rakowiecki wytyczany a następnie urządzany był w latach 1800-1802 (na obszarze 5,6 ha). Czynny jest od połowy stycznia 1803 r. Jak wynika z przekazów historycznych, pierwszy pogrzeb na terenie nekropolii, został zorganizowany w styczniu 1803. Natomiast w 1807 r. wybudowano studnię, po czym  w 1812 r. ze składek publicznych wzniesiono okazały krzyż.

Jeżeli ktoś chciałby pomóc i wesprzeć Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa, wpłat można dokonywać na konto OKRK: 26 8589 0006 0000 0029 7963 0014 z dopiskiem: "Na zabytkowe nagrobki".


Fot. Wikipedia

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet