KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

DZIEWCZĘTA W PIASKOWCU ZAKLĘTE

Dokładnie całą legendę opowiedział w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” Edward Marszałek, rzecznik RDLP w Krośnie: – „Chcąc rozstrzygnąć prawo pierwszeństwa do najdroższego, umówiły się, że ta zostanie oblubienicą, która szybciej utka nici na odzież ślubną, i czym prędzej zabrały się do pracy. Lecz zbliżał się dzień świąteczny i dlatego nie chcąc deprawować mieszkańców zamku, kobiety udały się za las, na wzgórze, gdzie nie były dla nikogo widoczne, i dalej prowadziły wyścig. Jednakże żadna z nich jednak nie ukończyła dzieła, zanim odezwał się dzwon z kościoła korczyńskiego wołający na nabożeństwo. Wówczas trzy prządki zostały zamienione w potężne kamienie. Na przestrogę dla łamiących zakaz pracy w niedzielę.”

Zgodnie z szacunkowymi obliczeniami leśników odwiedza go rocznie nawet 100 tys. osób. Jak wspominano wcześniej miejscowa opowieść mówi wiekami trzy panny z pobliskiego zamku Kamieniec zakochały się w jednym rycerzu. Natomiast inna legenda mówi również mówi o pannach z odrzykońskiego zamku. Lecz tym razem dziewczęta poszły do pobliskiego lasu na zbiór jagód. Podczas zbioru zostały napadnięte przez bandę zbójów. Bandyci porażeni pięknem dziewic zapragnęli je posiąść. Mag chcąc pomóc, użył zaklęcia, które sprawiło że panny wraz z napastnikami w ogromne kamienie.

Rezerwat Prządki jest jednym z najczęściej odwiedzanych rezerwatów na Podkarpaciu. Znajduje się w odległości kilku kilometrów na północ od Krosna. Istnieje od 1957 roku. Jednakże pierwsze rozporządzenie dotyczące ochrony skał zostało wydane już w latach 20. ubiegłego wieku. Jego autorem był lwowski konserwator wojewódzki, natomiast starostwo krośnieńskie na tej podstawie zakazało jakiejkolwiek ludzkiej ingerencji.

Dziesięć lat później o wykupienie skałek z rąk prywatnych a tym samym zaprzestanie ich eksploatacji postulował prof. Henryk Świdziński z AGH. Naukowiec sporządził projekt  oraz postulował o utworzenie rezerwatu przyrody o nazwie Prządki. Jego pomysł został zrealizowany w 1957 roku, wtedy powstał rezerwat.

Teren rezerwatu w całości leży w gminie Korczyna, na pograniczu wsi Czarnorzeki i Korczyna, tuż przy trasie Krosno Rzeszów, dokładniej znajduje się on 43 km od Rzeszowa oraz 12 km od Krosna. Jego autorką jest przyroda, której za budulec posłużył  gruboziarnisty piaskowiec ciężkowicki, to właśnie on pod wpływem erozji przybrał tak oryginalne kształty. Ciekawostką jest fakt, iż poszczególne skały posiadają własne nazwy są to między innymi: Prządka-Matka, Prządka-Baba, Herszt. Te ostańce piaskowca ciężkowickiego wznoszące się do 25 metrów na ziemią, zajmujące powierzchnię 13,63 ha.

Celem utworzenia rezerwatu było zachowanie ze względów naukowych i krajobrazowych grupy skał piaskowcowych wyróżniających się charakterystycznymi formami wytworzonymi wskutek erozji eolicznej. Powstały one 55-35 mln lat temu. Piaskowiec ciężkowicki wykazał że jest odporniejszy na erozję niż sąsiadujące warstwy. Ponadto mijające lata oraz warunki atmosferyczne wpłynęły na skały w taki sposób, iż przybrały one kształty maczug albo grzybów skalnych. Ciekawostką jest fakt, iż to miejsce znane prawdopodobnie przedmiotem kultu w czasach przedchrześcijańskich.


Fot. Wikipedia

 

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet