KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

KAMIENNA SIATKA

Projekt OH Residence jest dziełem architektów z pracowni Koseki Architect Office. To właśnie ich koncepcja zakłada tak nietypową siatkę oplatająca budynek. Ten jednorodzinny dom znacznie odróżnia się od okolicznej zabudowy. Architekci nie szczególnie sugerowali się sąsiedztwem, ponieważ swój projekt dopasowali raczej do charakteru samej działki. OH Residence powstał w na terenie willowej dzielnicy Osaki.

Metalowa, częściowo kamienna ściana ma za zadanie ogradza dom od ulicy, tworząc przed wejściem maleńki dziedziniec. Dzięki temu mieszkańcy otrzymali swoistego rodzaju enklawę o rozmiarach chodnika. Ponadto ten parkan pozwolił architektom wiele ścian w domu zastąpić szkłem, bo pierwsza warstwa z kamiennej siatki zapewnia poczucie intymności mieszkańcom.

Oprócz wspomnianych wcześniej walorów frontowa elewacja ma też znaczenie czysto estetyczne. Przypominając nieco piksele nierównomiernie porozrzucane po ekranie komputera. Taka forma kamienia okalana metalową siatką, połączona z bardzo prostym kształtem tworzą ciekawą oraz oryginalną koncepcje zabudowy. Niezwykle magicznie jest tutaj nocą, gdy wnętrze domu jest oświetlone. Wtedy gra świateł wraz z kamiennymi kwadratami na parkanie tworzą intrygujący graficzny wzór.

Nazwa „Rezydencja OH” wywodzi się po prostu od nazwiska właścicieli - Oshikamo i angielskiego słowa dom - house. Jak wspomniano wcześniej budynek został umiejscowiony w jednej z wielu dzielnic mieszkaniowych na terenie Osaki. Obok niego znajdują się typowe domy jednorodzinne, których tak wiele spotykamy na terytorium całej Japonii.
Architekci nie sugerowali się szczególnie sąsiedztwem, swój projekt dopasowując raczej do charakteru samej działki.
Wynikało to z faktu, iż na tak małym terenie można postawić jedynie mały budynek o prostej kubaturze, któremu towarzyszyć będzie malutki ogródek. Kolejnym czynnikiem decydującym była cena ponieważ  ziemia w Japonii jest bardzo droga – stąd takie rozmiary domu oraz trawnika.

Rezydencja OH  została zbudowana, podobnie jak wszystkie elementy w jej wnętrzu – z tego samego materiału czyli z drewna. To materiał popularny w Japonii, a jego atutami jest cena oraz łatwość w obróbce. Podobnie jak w wielu innych domach w Japonii, tak i w tym miejscu powstało wiele mebli, wpasowanych w specjalnie w tym celu zaprojektowane nisze i wnęki. Ponieważ przy tak niewielkim metrażu ekonomia przestrzeni ma decydujące znaczenie.

Daniel Świeszczak

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet