KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

KAMIENNA TĘCZA

Jak wynika z pomiarów, które wykonano w 2007 roku - górna część mostu ma kształt prawie idealnego łuku o szerokości 10 m. Co więcej biegnie tutaj droga. To wspaniałe dzieło wykonane przez naturę  ma 94 m długości i łączy dwa brzegi kanionu, który ma szerokość 85 m. Z jednej strony most wystaje z krawędzi pionowego klifu obramowującego cały wąwóz, natomiast po drugiej stronie płynie łagodnie aż do dna wąwozu. Wewnętrzna strona łuku jest bardzo gładka i niektórym turystom kojarzy się z uchwytem filiżanki. Ciekawostką jest fakt, że dystans między dnem kanionu a najwyższym elementem mostu równa się 88 m co jest trzykrotną wysokością Kolumny Nelsona na Trafalgar Square w Londynie.

Most Tęczowy to najdłuższy naturalny most na świecie, jak również szósty co do długości naturalny łuk skalny. Rozciąga się nad kanionem w czerwonej, skalistej i pustynnej okolicy na terytorium stanu Utah, w Stanach Zjednoczonych.

Indianie Navaho, czyli rdzenna ludność, która zamieszkiwała te tereny od wieków, podobnie jak biali osadnicy nazywają ten cud natury Tęczowym Mostem. To podobieństwo nie jest dziełem przypadku ponieważ jego kształt zarówno oraz przepiękna różowo-lawendowa barwa, zmieniająca się w czerwień wraz z brązem w popołudniowym słońcu przypominają zmieniające się kolory tęczy. Dlatego też Indianie wierzyli, iż ten most z piaskowej skały to nic innego jak tęcza zamieniona w kamień. Ponadto był on dla nich obiektem kultu oraz miejscem tradycyjnych pielgrzymek, modlitw, ceremonii, poszukiwania wizji i składania ofiar, ponieważ uważali oni bowiem tęcze za opiekunów wszechświata.

Rainbow Bridge National Monument został objęty federalną ochroną przez prezydenta Williama Howarda Tafta 30 maja 1910 roku. Zgodnie z obowiązującym prawem jest to  pomnik narodowy Stanów Zjednoczonych. Ochroną objęto naturalny łuk oraz jego najbliższe tereny, które zajmują  powierzchnię około 0,65 km². Za administrację pomnikiem odpowiedzialna jest agencja National Park Service.

Daniel Świeszczak
Fot. Wikipedia

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet