KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

PŁASKORZEŹBY WARSA I SAWY

Autor został wyłoniony w drodze konkursowej. W skład jury weszli m.in. Jacek Kucaba - prezes Związku Polskich Artystów Plastyków), Maciej Aleksandrowicz - Prodziekan Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie, Agnieszka Kasprzak-Miller - z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, Przemysław Krajewski - profesor ASP w Warszawie a także Ryszard Sobolewski - architekt budynku Stacji Ozonowania. Kryteria jakimi kierowali się członkowie jury to nie tylko walory estetyczno-artystyczne przedstawionych koncepcji rzeźb, lecz również odwołania do historycznej zabudowy oraz funkcji zakładu.

Pierwsza z płaskorzeźb, która wisi centralnie nad wejściem do obiektu, przedstawia Williama Lindleya. Właśnie ten człowiek jest autorem projektu pierwszych wodociągów i kanalizacji w Warszawie. Postać Lindleya została umieszczona na tle panoramy stołecznego miasta. Natomiast pozostałe dwie rzeźby, ukazujące legendarne postacie Warsa i Sawy zostały ulokowano na obudowie dwóch zbiorników retencyjnych wejściem, poniżej poziomu tarasu.

Wspomniany wcześniej angielski inżynier W.H. Lindley wraz architektem Julianem Herde  jest  współautorem kompleksu Budynków Ozonowania Pośredniego i Filtrów Węglowych. Budowane od 1881 do 1915 roku obiekty, w tym wieża ciśnień, mają wyjątkową wartość historyczną. Dlatego też znajdują się pod opieką konserwatora zabytków a o ich kasie świadczy fakt wpisania ich na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Postać Lindlea znajdująca się na płaskorzeźbach nie jest dziełem przypadku. Zgodnie z wytycznymi przedstawionymi przez pracownię architektoniczną, która zaprojektowała renowację obiektu, płaskorzeźby wykonane są z jasnobeżowego piaskowca. Ten typ kamienia naturalnego jest nazywany  „Piaskowcem Wartowice” i jest identyczny pod względem struktury jak i koloru z kamieniem zastosowanym do budowy znajdujących się na tym terenie budynków.

Natomiast same reliefy celowo umieszczono na południowej stronie obiektu. Dzięki takiej lokalizacji są doskonale widoczne dla przechodniów, a jednocześnie znajdują się we wnękach co chroni  je przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.

Daniel Świeszczak
Fot. z archiwum MPWiK w Warszawie

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet