KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

ZANIEDBANY KIRKUT W TYKOCINIE

Na rozległej łące można zobaczyć charakterystyczne dla Podlasia macewy, wykonane z prostych, surowych kamieni. Te 2,5 tys. zaniedbanych mogił jest pamiątką po 18 pokoleniach tykocińskich Żydów i tylko dzięki anonimowemu, z pewnością miejscowemu kamieniarzowi i jego żmudnej pracy, polegającej na wydobyciu z kamienia wyrazistej hebrajskiej litery, wiele inskrypcji jest wciąż czytelnych.

Wspomniana renowacja miała zacząć się od budowy zdewastowanego ogrodzenia. Ponieważ przed wojną kirkut oplatał mur, który w judaizmie pełni bowiem szczególną rolę - granicy między światem żywych i umarłych. Niestety prac od ponad 3 lat nie rozpoczęto a zabytek każdego dnia niszczeje.

Jak można zauważyć zgodnie z panującym obyczajem, zdecydowana większość macew na cmentarzu żydowskim w Tykocinie skierowana jest inskrypcją w kierunku wschodnim. Poza tym na terenie nekropoli nie spotkamy celowo wytyczonych alejek, zaś tylko w części zachodniej można dopatrzyć się układu rzędowego nagrobków.

Jeden z najstarszych grobów, które zostały zidentyfikowane na żydowskim cmentarzu w Tykocinie pochodzi z 1754 roku. Natomiast bardzo interesującą macewą jest mogiła datowana na rok 1792. Na ogromnej płycie z kamienia naturalnego wykute zostały inskrypcje dotyczące dwóch kobiet, które zmarły w różnych miesiącach tego samego roku.

Cmentarz żydowski w Tykocinie znajduje się kilkaset metrów od synagogi, przy drodze z Tykocina do Kiermus oraz Pentowa. Kirkut o powierzchni 1,3 ha, to jedna z najstarszych polskich nekropolii żydowskich, istniejąca od 1522 roku, a więc od czasów sprowadzenia przez Olbrachta Gasztołda Żydów do Tykocina.

DB

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet