KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

FUNDUSZE UNIJNE BEZ TAJEMNIC

 Programy dzielą się na: krajowe i regionalne. Za Regionalne odpowiada województwo. Każde województwo może ułożyć działania i kryteria ocen do nich według własnych potrzeb i oczekiwań. Jedna jest zasada ogólna dla wszystkich – o środki staramy się w tym województwie w którym ma być inwestycja.
Kryteria, nie dotyczą zazwyczaj firm/branż, tylko dotyczą inwestycji. Kryteria dzielą się na formalne i merytoryczne. Formalne dotyczą wymogów jakie musi spełniać beneficjent i jego dokumentacja. Merytoryczne – to punktacja przyznawana projektowi np. za: zatrudnienie, innowacyjność lub inne ustalone przez Instytucję Zarządzającą kryteria.
W.O: Z jakich innych programów unijnych zakłady kamieniarskie mogą się starać o dotacje?
D.M: Można powiedzieć, że z wszystkich jeżeli inwestycja spełnia kryteria a firma posiada status wymagany programem, działaniem, priorytetem, osią. Każdy Program ma inne nazwy dla rozwinięć w jednym to będą działania w innym programie priorytety a w Programie Rozwoju Wsi są osie. Nie trzeba się tym nazewnictwem przejmować – ważne jest to co jest wymagane a trochę mniej jak się nazywa.
W.O.: Czy może Pani doradzić, na co w praktyce najlepiej jest przeznaczyć środki z dotacji? Co jest najłatwiej rozliczyć, czy zakup maszyn, czy oprogramowania, czy stworzenie nowych stanowisk pracy, czy budowę hali?
D.M.: Na pewno na to czego firma potrzebuje. Dotacje nie są łatwymi środkami do pozyskania, choć warto się o nie starać ale z rozmysłem. Wszelkiego typu planowane rezultaty należy utrzymać ok. trzech lat w zależności od programu. Nie utrzymanie ich grozi zwrotem dotacji.
Rozliczeń dokonuje się zgodnie z tym co zaplanowało się do zakupu. Praktycznie nie ma różnicy czy rozlicza się maszyny, budowę czy „pracowników” – bo stworzenie stanowisk pracy to również zakupy inwestycyjne związane z ich uruchomieniem.
Zasada jest jedna – minimum dokumentów i faktur. Szczególnie przy budowie – żadnych trybów gospodarczych, kilka faktur na jedną budowę, żadnych zakupów materiałów wszystkie kupuje wykonawca który wystawia fakturę za poszczególne etapy. Inaczej „nigdy” nie rozliczymy się z gniazdek, rurek, grzejników itp.
W.O.: Czy istnieje możliwość otrzymywania refundacji w ratach lub otrzymania pieniędzy w przedpłacie?
D.M.: Nie jest powiedziane, że beneficjent musi najpierw sam wyłożyć całą kwotę inwestycji a potem odpowiednia instytucja zwróci mu te koszty, wręcz przeciwnie. Od tego roku beneficjent może w niedługim czasie po podpisaniu umowy o przyznaniu dotacji otrzymać część przyznanych mu środków w formie zaliczki lub rozliczać się etapami zgodnie z przyjętym harmonogramem i otrzymywać dotację w ratach lub kupić i się rozliczyć. Wybór zależy od czasu trwania inwestycji oraz środków jakimi dysponujemy.
W.O.: Na co trzeba zwracać uwagę przy fakturowaniu pod dotację (np. czy akceptowalna będzie faktura za maszynę razem z usługą montażu, czy osobne faktury)?
D.M.: Ważne jest aby dokładnie zapoznać się z dokumentacja konkursową, gdzie znaleźć można wszystkie wytyczne odnośnie tego co może być kosztem kwalifikowanym w danym programie oraz jakie dokumenty będą służyć do ich rozliczenia. Faktury pod dotację oczywiście muszą być zgodne z wcześniej opisanymi wydatkami w projekcie, dlatego wydatki należy dobrze przemyśleć aby nie mieć problemów z ewentualnym odrzuceniem ze względu na niezgodność z założeniami projektu.
W.O.: Czy można w ramach dotacji kupować sprzęt używany?
D.M.: Tak, zakup sprzętu używanego jest dozwolony. Jednak są pewne kryteria odnośnie zakupu takiego sprzętu. Beneficjent chcąc zakupić używaną maszynę, oprócz faktury zakupu będzie musiał dostarczyć potwierdzenie sprzedawcy, że dany sprzęt nie był wcześniej (w ciągu 7 lat) zakupiony ze środków z Unii Europejskiej ani z dotacji krajowych. Do tego należy także posiadać orzeczenie rzeczoznawcy, który stwierdzi że cena przykładowej używanej maszyny nie jest większa niż cena takiej maszyny na rynku.
W.O.: Jaki odsetek projektów jest odrzucany z powodu zbyt dużego naboru? Za co firma kamieniarska może dostać dodatkowe punkty w liście rankingowej?
D.M.: Nie ma punktów dla firm kamieniarskich czy innych. Projekt – inwestycja – przygotowane dokumenty ją opisujące otrzymują punkty zgodnie z wcześniej ustalonymi kryteriami. Firmy które przeszły ocenę formalną, merytoryczną i otrzymały największą ilość punktów mają przyznawane dofinansowanie.
Czasem gdy brakuje środków, z firm które przeszły pozytywnie ocenę merytoryczną tworzone są listy rezerwowe. Wtedy gdy firma która uzyskała wyższą punktację zrezygnuje lub nie zrealizuje projektu, środki są przekazywane na listę rezerwową.
W.O.: Po uzyskaniu dotacji należy się skrupulatnie rozliczyć ze wszystkiego. Jak często zdarza się firmom popełnić błędy w rozliczeniu takie, że muszą zwrócić pieniądze? Czy jest wtedy szansa jakiegoś polubownego rozwiązania problemu?
D.M.: Takie błędy nie zdarzają się często, ponieważ Instytucje Zarządzające dają możliwość składania aneksów i poprawek zarówno do wniosków jak i do późniejszych rozliczeń.  Trzeba jednak pamiętać że dotacja do końca trwałości projektu czyli ok. 3 lat nie należy do nas, a otrzymujemy ją spełniając określone kryteria i nie mogą być one tylko „na papierze”. Projekt należy zrealizować zgodnie z tym co się zaplanowało a wszelkie zmiany należy koniecznie ustalać wcześniej z instytucją z którą się rozliczamy, wtedy unikniemy problemów. W przypadku kiedy zrealizujemy zupełnie coś innego niż zamierzaliśmy – zwracamy pieniądze lub nie dostajemy ich w ogóle.
W.O.: W czym pomagają firmy doradcze? Czy tylko przy pisaniu wniosku, czy także przy rozliczaniu? Jakie to są koszty?
D.M.: Firmy doradcze służą pomocą: doradztwem przed stworzeniem projektu, przy tworzeniu dokumentów, rozliczaniu, zarządzaniu projektem – negocjowaniem nanoszeniem zmian w projekcie, pomocą przy aneksowaniu umowy. Koszty zależą od zakresu prac oraz od wielkości i okresu trwania projektu.
W.O: Znam wiele negatywnych opinii na temat firm doradczych, np. że piszą  projekty wg jednego szablonu, często nieprzystającego do określonej branży. Co Pani o tym sądzi? Na co warto zwrócić uwagę, podpisując umowę z firmą doradczą? O co zapytać jej przedstawiciela, żeby nie wydać na darmo pieniędzy?
D.M.: Rozmowy należy przeprowadzić z kilkoma firmami i postarać się sprawdzić opinie o nich zarówno wśród klientów jak i w Instytucjach Zarządzających a czasem nawet w instytucjach finansujących (banki). Zbyt często zdarza się, że mimo przyznanej dotacji projekt nie otrzymuje finansowania w banku. Wtedy poniosło się koszty a inwestycji się nie zrealizuje.
Na pewno skorzystałabym z firmy, która rozliczała już projekty i jest na rynku kilka lat, co oznacza że ma doświadczenie przynajmniej w realizacji kilku programów. Należy pamiętać że współpraca z firmą konsultingową nie może ograniczyć się do przekazania zlecenia. O priorytecie przekazywania informacji podczas tworzenia projektu powinien wiedzieć każdy w firmie kto je udostępnia.
Mogłabym poradzić aby potencjalny klient nadzorował pracę firmy której zleca prowadzenie projektu. Jeśli klient będzie ingerował podczas pisania wniosku, jeśli będzie aktywny i będzie informował wynajętą firmę o swoich planach odnośnie projektu i oczekiwaniach, wtedy będzie miał on gwarancję, że jego wniosek nie będzie szablonowy. Warto jednak zaznaczyć, że instytucje przyznające dotacje udostępniają dokumenty które należy przygotować do złożenia, tak więc każdy składany wniosek o dofinansowanie przedstawiany jest na takim samym formalnym wzorze dokumentu. Natomiast zlecający jak i wynajęta firma konsultingowa musi zwrócić dużą uwagę na merytoryczną zawartość dokumentów.
W.O.: Dziękuję za rozmowę

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet