KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

STADION WYKUTY W SKALE

Municipal de Braga jest położony na zboczu góry Monte Castro w Bradze (stolicy dystryktu o tej samej nazwie) znajdującej się około 50 km na północ od Porto. Znajduje się on w północnej części miasta na jednym z najwyższych okolicznych wzgórz, a jednocześnie w pobliżu doliny rzeki Cavado. Stadion stanowi część parku miejskiego. Jedna z trzech trybun, która została usadowiona niemalże na zboczu góry, posiada przekrój zbliżony do pochyłości stoku. To odsłonięte skaliste zbocze góry, dzięki czemu ta sportowa arena zyskuje piękną scenerię a jednocześnie wtapia się w otaczający krajobraz.

 
Świetny pomysł oraz dobre przygotowanie
Obiekt został zaprojektowany przez Eduardo Souto de Moura. Ten portugalski architekt jest profesorem na wielu uniwersytetach na świecie, między innymi w Genewie, Paryżu, Dublinie, Zurychu, Lozanie i Harwardzie. De Moura wraz ze swoim zespołem miał niezwykle trudne zadanie dlatego że władze miejskie postanowiły przeznaczyć pod budowę obiektu tereny nieczynnej starej kopalni szarego granitu. Stąd też nazwa drużyny „Górnicy”.
 Prace przygotowawcze trwały cały rok. Tak długi okres był spowodowany zastosowaną metodą polegającą na wykonaniu dużej ilości małych detonacji. Dzięki takiej technice, nadzorujący roboty konstruktorzy - Rui Furtado oraz Carlos Quinaz uzyskali odpowiednią precyzję w wykuciu zbocza. W ciągu 12 miesięcy prac usunięto 1 milion m³ skały.
  Na tak ukształtowanym zboczu osadzono dwie niemalże bliźniacze dwupiętrowe trybuny. Jedna z nich została wsparta na 16 żelbetowych podporach przez które przechodzą na różnych poziomach trzy okrągłe w przekroju galerie dla widzów. Władze Bragi zaaprobowały taki koncept Eduardo Souto de Moura, porównując mecz piłki nożnej do spektaklu teatralnego lub seansu kinowego.

 
Kiedyś kopalnia dziś nowoczesny stadion
 Municipal de Braga jest świetnym przykładem zagospodarowania terenów nieczynnych kopalń i złóż. Dzięki wzorowo przeprowadzonej inwestycji udało się stworzyć wyjątkowy obiekt sportowy oraz uzyskać możliwość organizacji meczów EURO 2004. Poza tym budowa stadionu na terenach starej kopalni kamienia, jest też świetnym chwytem marketingowym, który rozsławił miasto  Braga oraz przyciągnął turystów. Trzeba również zaznaczyć że. projekt miał wsparcie samorządu od samego początku. 
 Stadion będący matecznikiem jednego z czołowych klubów ligi portugalskiej – Sportingu Braga jest perełką na skale europejską. Architekt decydując się umieszczenie stadionu w zboczu góry, a przez to rezygnując z trybun za bramkami zerwał z dotychczasową europejską tradycją lokalizacji trybun. Powstały efekt wizualny jest jednak niebanalny i świeży a czas pokaże czy było to rozwiązanie funkcjonalnie efektywne.
 Pod murawą stadionu znajdują się parkingi, przejścia dla pieszych oraz pomieszczenia zabezpieczenia technicznego. Natomiast za jedną z bramek zainstalowano telebim o powierzchni 270 metrów ². Na Estadio Municipal de Braga może zasiąść 30.154 widzów. Koszt inwestycji to 55 mln euro.
 Budowę stadionu Municipal de Braga na terenach byłej kopalni szarego granitu można określić mianem doskonałej rewitalizacji. Ten trend możemy od kilkunastu lat zaobserwować na zarówno na świecie jak i w Polsce. Dzięki pomocy samorządów oraz grupie świetnych fachowców zapomniane miejsca, zyskują nowe życie. Obiekt Sportingu Braga, to świetny pomysł dla włodarzy naszych miast na zagospodarowanie terenów nieczynnych kopalń w Polsce.

Daniel Borys



 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet