KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

MARMOMACC 2010

Wśród 10 członków-założycieli World Natural Stone Association znalazły się osoby, firmy i organizacje z m.in. Indii, Włoch, Rosji, Egiptu i Brazylii. Przewodniczącym został pochodzący z Indii R. Veeramaani, jednocześnie przewodniczący All India Granites & Stone Association. Nietrudno jednak odnieść wrażenie, że Impreza traci na znaczeniu wśród tradycyjnej branży kamieniarskiej, zwłaszcza tej kojarzonej z budowlami małej architektury, czy wręcz stawianiem pomników nagrobkowych. Tegoroczne stoisko chińskich producentów i dostawców gotowych pomników odwiedziło dużo mniej gości z zagranicy. Wystawcy powszechnie narzekali na nikłą frekwencję kamieniarzy z Polski. W końcu MARMOMACC to głównie targi  kamienia naturalnego, wzornictwa i technologii. I faktycznie obserwowanym trendem jest ogromne zainteresowanie ofertą wystawców przez architektów (przede wszystkim: wnętrz), artystów i projektantów, przyszłych adeptów sztuki rzeźbiarskiej i wreszcie klientów detalicznych z całego świata. Konkluzja może być też i taka. Potencjał wydobywczy leży poza Europą, zaś nowoczesny park maszynowy pozostanie jeszcze na długo pożądanym produktem importowanym przez kraje bogatsze nie tyle w surowce mineralne, co cierpiące na niedostatek infrastruktury mieszkaniowej. Podobnie wypowiadali się też czołowi dostawcy technologii, opracowywanej na potrzeby obróbki bloków kamiennych w najbardziej wyczekiwanej przez budowlańców dużej płyty o grubości od 2 do 3 centymetrów. Budowa ogromnych i wysoce wydajnych diamentowych pił wielolinowych jeszcze na długo pozostanie w monopolu uznanych potentatów w Europie, zwłaszcza we Włoszech. Zwróćmy w końcu uwagę, że podczas 45. Targów MARMOMACC piły wielolinowe wystawiali potentaci w budowie największych maszyn kamieniarskich, którzy jeszcze niedawno nie mieli żadnego doświadczenia w tej technologii cięcia, jak: Pedrini S.p.A., Gaspari Menotti S.p.A., Simec S.p.A. czy Barsanti Macchine S.p.A. Jako wyjątek potwierdzający ogólnoświatowy trend technologiczny należałoby potraktować nowość firmy BM. Trak wahadłowy BM70/80/100 i super 1000 to w pełni zadaszony kombajn z innowacyjnym systemem dystrybucji wody (chłodziwa) i podwójnymi, miast tradycyjnie pojedynczym, wahadłami ruchu posuwisto-zwrotnego, osadzonymi mimośrodowo na potężnym 9-tonowym kole zamachowym.
Stoiska dostawców kamienia (kamieniołomów) wydawały się w tym roku nieco mniejsze. Większe tłumy gościła za to hala 7B, w której prócz konferencji gromadzili się przyszli klienci biur architektonicznych i oczywiście podwykonawcy robót budowlano-kamieniarskich. Magnesem dla wszystkich były ekspozycje powstałe we współpracy włoskich kamieniarzy z projektantami – Marmomacc Meets Design (temat tegorocznej edycji brzmiał: „Nieregularny – wyjątkowy”) i specjalnie na czas Targów zaaranżowane przestrzenie, stanowiące wizualizację wnętrza „IL DESIGN DELLA VILLA” sygnowanego poparciem werońskiej organizacji Furniture/Interior Design and Marble Sectors. Do udziału w projekcie, nad którym czuwała dwójka architektów (Luca Scacchetti i Stefano Calchi Novami) zaproszono w sumie 30 firm z prowincji Werona. Efekt to dwupoziomowa willa o powierzchni 400 metrów kw., w której znajdziemy oczywiście wiele inspiracji zaczerpniętych z doświadczeń projektantów wnętrz, dostawców wyposażenia i akcentów nie tylko kamienia naturalnego, ale także szkła czy ceramiki. Modelowy budynek dedykowany jest przedstawicielom wolnych zawodów – stąd też pokaźne studio/gabinet, pracownia, biblioteka itp.
Laureatem tegorocznej nagrody za najlepsze stoisko i strategię marketingową (mowa o nagrodzie: Best Communication Award) została firma Marsotto. Od 2007 roku podczas Targów wręczana jest też Nagroda Kobiety Roku, wyróżnienie mające zwrócić uwagę jak bardzo zmienia się tradycyjne postrzeganie, wydawać by się mogło zmaskulinizowanej branży kamieniarskiej. Tegorocznego „Oskara” zdobyła Patricka Urquiola z Hiszpanii (rocznik 61’). Skoro o architekturze wnętrz mowa. Oczywiście tu liczy się nie tylko seryjna produkcja, co po prostu kunszt artysty. Marmury, piaskowce i inne miękkie materiały można obrabiać „na sucho” i też faktycznie w odpowiedzi na zamysły włoskich projektantów wśród premier można było dostrzec kilka rozwiązań ułatwiających prace kamieniarskie. Najważniejszym trendem jest duża podaż ręcznych, diamentowych maszyn szlifierskich z systemem odciągu pyłu. Producenci, z wprowadzeniem coraz surowszych norm unijnych, zwracają uwagę na coraz lepsze zabezpieczenie pracowników przed pylicą i stąd też oferta automatów z odciągiem pyłu. Na pewno warto tu wspomnieć o stoisku firmy GHINES, producenta maszyn z myślą o niewielkich firmach wyspecjalizowanych w obróbce kamienia. Na poprzedniej edycji prezentowano systemy filtracji oparte na wymiennych wkładach pochłaniających pył, tzw. air-filter. W tym roku miała swą premierę ulepszona ściana Idrodos, oparta na systemie pochłaniaczy wodnych. Drugi model to XAERO, dedykowany większym firmom, gdzie sekcja filtrująca zamontowana jest w pomieszczeniu warsztatowym a sekcja pochłaniająca w sąsiednim.

Rafał Dobrowolski

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet