KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

HISTORYCZNE KAMIENIOŁOMY

Polska część projektu współfinansowana jest przez unijny program Kultura 2007–2013 oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Projekt polega na opracowaniu historycznych kamieniołomów, które są istotną częścią naszego dziedzictwa kulturowego w Europie. Kamieniołomy te i sposoby eksploatacji kamienia można uznać za punkt wyjścia europejskiego dziedzictwa kulturowego w obszarze architektury i rzeźby.
Rezultatem prac w ramach tego projektu będzie stworzenie internetowej bazy danych, zapewniającej dostęp do informacji geograficznych, historycznych i petrograficznych związanych z historycznymi kamieniołomami z różnych krajów Europy. Aktualnie w projekcie uczestniczą: Austria, Chorwacja, Czechy, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry i Włochy.
Dzięki bazie danych możliwe będzie opracowanie nowych sposobów wykorzystania nieczynnych kamieniołomów w kierunku przede wszystkim turystyki, kultury i architektury.
Zwracamy się z apelem do Szanownych Czytelników o pomoc w udostępnieniu wszelkich informacji mogących przyczynić się do poszerzenia wiedzy na temat kamieniołomów, które możemy uznać za historyczne.
 Korzystając z internetowej bazy dotyczącej historycznych kamieniołomów województwa dolnośląskiego i opolskiego, wzbogaconej opisami petroarcheologicznymi zabytków wykonanych z materiału skalnego eksploatowanego w tych obszarach, każdy badacz – czy to konserwator zabytków, czy ekspert akademicki, czy archeolog, czy architekt – mając próbkę kamienia pobraną z zabytkowego obiektu, będzie mógł odszukać złoże, z którego pobrano materiał budowlany czy rzeźbiarski.
Zwracamy się z apelem do Czytelników o pomoc w udostępnieniu wszelkich informacji mogących się przyczynić do poszerzenia wiedzy na temat kamieniołomów, które możemy uznać za historyczne.
W wielu przypadkach o tych kamieniołomach już zapomniano. Nierzadko porasta je las. Być może są już trudno dostępne. Inne wciąż są eksploatowane – bądź w sposób ciągły, bądź okresowo. Czekamy na każdą informację, która przyczyni się do odtworzenia ich historii i pokazania, gdzie został wykorzystany materiał pochodzący z tych wyrobisk.
Jeśli posiadają Państwo wiedzę, materiały archiwalne drukowane lub pisane, stare fotografie czy mapy dotyczące kamieniołomów, z których eksploatowano kamień przed 1939 rokiem, lub znacie osoby, które taką wiedzę mogą posiadać – prosimy o kontakt.
Korespondencję prosimy kierować na adres:
Studio JASA, ul. Młodzieżowa 15, 54-020 Wrocław
lub pocztą elektroniczną:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript..

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet