KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

PONAD 100-LETNI GRANIT JAK NOWY

karcherW samym środku hamburskiej metropolii wznosi się największy na świecie pomnik Ottona von Bismarcka. Monument wzniesiono latach 1901–1906 na cześć pierwszego kanclerza zjednoczonych Niemiec. W czasie II wojny światowej 19-metrową podstawę postanowiono wykorzystać jako schron przeciwlotniczy.

W tym celu fundamenty pomnika zostały wypełnione 2200 tonami betonu – było to zbyt wiele, granitowa figura nieco się pochyliła, a na jej powierzchni pojawiły się pęknięcia. Dopiero teraz zdecydowano się gruntownie odświeżyć pomnik „żelaznego kanclerza”. To firmie Kärcher zlecono kompleksowe oczyszczenie wysokiego na 34,3 m monumentu. Prace trwały ponad dwa miesiące i zakończyły się w kwietniu br. Granitowa powierzchnia pomnika była mocno zabrudzona glonami, porostami i mchem, a także malunkami „artystów” ulicznych. W celu określenia najlepszej metody czyszczenia eksperci firmy Kärcher przeprowadzili różne testy i próby.
W sumie zastosowano trzy różne techniki czyszczenia. Po pierwsze, większe rośliny na powierzchni były ręcznie usuwane. Następnie pył, ptasie odchody i inne biogenne zabrudzenia zostały usunięte za pomocą urządzenia wysokociśnieniowego z podgrzewaniem wody typu HDS. Gorąca woda o temperaturze od 80 do 90 stopni uderza w powierzchnię pod ciśnieniem od 1 do 2 barów – jest to szczególnie delikatna metoda w przypadku kamienia granitowego. Następnie pięciu specjalistów, stosując niskociśnieniową obróbkę strumieniowo-ścierną, czyli piaskowanie, przy użyciu śrutu krzemianu glinu (wielkość ziarna 40-180 μm) usuwało szpecące pomnik graffiti. Na koniec cały zabytek został odkurzony odkurzaczem do mokrych i suchych zabrudzeń.

Fot. Kärcher

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet