UPOJENI CENNYM ŁUPEM

UPOJENI CENNYM ŁUPEM

Dwóch mężczyzn zostało aresztowanych po, jak się później okazało, nie pierwszej takiej kradzieży kamieni z katedry Notre-Dame podczas…

Czytaj...
NIEDOKOŃCZONE DZIEŁO GAUDIEGO

NIEDOKOŃCZONE DZIEŁO GAUDIEGO

Sagrada Familia, niezwykły secesyjny kościół w Barcelonie, uważany za szczytowe osiągnięcie Antoniego Gaudíego, ma szansę zostać ukończona w…

Czytaj...
PRZEBITO DRUGI TUNEL „ZAKOPIANKI”

PRZEBITO DRUGI TUNEL „ZAKOPIANKI”

27 kwietnia na drodze ekspresowej S7 (tzw. Zakopiance) połączono drugą, lewą nitkę tunelu pod górą Luboń Mały. Ten…

Czytaj...
TARGI STONE+TEC  ODWOŁANE

TARGI STONE+TEC ODWOŁANE

Zaplanowane na 17-20 czerwca 2020  w Norymberdze targi kamienia i technologii Stone+tech zostały odwołane.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

ORGANIZACJA BRANŻOWA SILNIEJSZA

zpbk1XXII Walny Zjazd Związku Pracodawców Branży Kamieniarskiej, który w dniach 13-15 kwietnia 2018 roku odbył się w Borczu koło Gdańska, zgromadził przedstawicieli branży z wszystkich regionów kraju. Czas zwyczajowo zagospodarowany był do ostatniej minuty. W obradach, prezentacjach, dyskusji, spotkaniach integracyjnych, wycieczce oraz wizytach w lokalnych firmach wzięło udział łącznie około 50 osób.

Obrady pierwszego dnia dotyczyły w pierwszej kolejności spraw związanych z podsumowaniem i rozliczeniem roku 2017. Prezes zarządu Krzysztof Skolak zreferował sprawozdanie finansowe i merytoryczne, a protokół komisji rewizyjnej przedstawił jej przewodniczący Krzysztof Nowakowski. Zgromadzeni na sali obrad jednogłośnie przyjęli uchwały zatwierdzające przedstawione informacje. Tradycyjnie ostatni punkt porządku obrad to dyskusja, która w tym roku dotyczyła m.in. tematyki substytutów kamienia, które w ostatnich latach coraz mocniej zaznaczają swoją obecność na rynku budowlanym. Członek zarządu Dariusz Duda przedstawił w tym miejscu stanowisko różnych krajów wobec tego zjawiska oraz zalety wynikające z faktu, że w Polsce obróbką tych materiałów zajęły się firmy kamieniarskie. Pojawiły się również opinie, że zjawisko zastępowania kamienia naturalnego będzie w przyszłości zanikać.

Wykorzystano również fakt przybycia do Borcza dyrektora targów STONE, pana Roberta Mieldziuka i rozmawiano na temat możliwych form promocji kamienia i kamieniarstwa na różnych imprezach targowych w Polsce i za granicą. Do dalszego opracowania pozostawiono koncepcję dużego stoiska podczas STONE 2018 w Poznaniu, przy którym, na specjalnych warunkach wystawić mogłyby się firmy zrzeszone w ZPBK. Przedstawiono również stan przygotowań i zachęcono członków do udziału w imprezach organizowanych przez Targi Kielce, czyli na Autostradzie i SacroExpo.
Tu wspomnijmy firmy, które podczas XXII Zjazdu otrzymały certyfikat przynależności do ZPBK, a są: CIEMIEWSCY s.c., Granit Styl Dariusz Bujczyk, Consil Polska sp. z o.o., Mekanika sp. z o.o., Stone+Machines Marcin Masny. Tym samym liczba firm, które przystąpiły do ZPBK w ciągu ostatnich 2 lat wyniosła 60, a organizacja reprezentuje 130 firm.
Następnie uczestnicy mogli zapoznać się z ofertą firmy MEKANIKA, wyłącznego przedstawiciela na Polskę renomowanych firm włoskich m.in. do obróbki kamienia. Również ten techniczny panel wzbudził duże zainteresowanie i prowadzącemu prezentację Konradowi Węgrzynowi zadawano wiele konkretnych pytań.

Ostatnim, budzącym największe emocje i najdłuższą dyskusję punktem programu obrad była tematyka praw autorskich, w którą wprowadził swoim wystąpieniem dr Jakuba Chwalby z Katedry Prawa Własności Intelektualnej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.  Niejednoznaczność przepisów oraz różnorodność orzeczeń wydawanych w sprawach o ochronę praw autorskich nie napawają optymizmem zarówno z punktu widzenia tych, którzy chcą chronić swoje projekty, jak i tych, którzy chcieliby móc je kopiować czy nawet tylko się nimi inspirować. Podczas spotkania przedstawiona została również propozycja ugody, którą przesłał do ZPBK arch. Michalski. Sposobów spojrzenia na problem było przynajmniej kilka, a dyskusja nad najlepszym rozwiązaniem trwała nie tylko w piątkowy wieczór, ale aż do chwili wyjazdu, czyli do niedzielnego poranka. I nie przyniosła jednoznacznego rozstrzygnięcia.

Przy okazji poruszenia tematyki nagrobkowej, członek zarządu Michał Firlej przedstawił roboczą wersję zapowiadanej od jakiegoś czasu branżowej normy nagrobkowej. Wszyscy zainteresowani tematyką mogli wziąć egzemplarz dokumentu, by po zapoznaniu się przedstawić ewentualne uwagi.
Gościem Zjazdu był prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego, pan Krzysztof Wolicki, który miał okazję zapoznać się z działaniami naszej organizacji.
Rozmowy kuluarowe na różne nurtujące uczestników tematy trwały, jak to podczas takich spotkań bywa, równolegle do toczących się obrad, podczas uroczystej kolacji i integracyjnego spotkania, a także w trakcie kolejnych wydarzeń.
Piękna pogoda sprzyjała zaplanowanemu na sobotę programowi. Jego pierwszym punktem była wizyta w firmie MURKAM, gdzie właściciel Leon Czerwiński z wielką życzliwością opowiedział o swojej działalności kamieniarskiej. Dowiedzieć mogliśmy się o specyfice działalności tego pomorskiego przedsiębiorstwa, możliwościach współpracy, ofercie materiałowej. Zostawiona na koniec degustacja kaszubskich trunków, zatrzymała grupę w MURKAMIE trochę dłużej, niż to zakładano.
Kolejnym celem był położony w świetnej lokalizacji, tuż obok charakterystycznego stadionu Energa Gdańsk, oddział hurtowni Grupy EGA. Tu, obok przedstawienia oferty i perspektyw współpracy, również podjęto gości poczęstunkiem. Andrzej Adamus oprowadzając po obiekcie, opowiadał o trwającej inwestycji, a także odpowiadał na liczne pytania dotyczące oferowanych materiałów. Tak duże zgromadzenie praktyków wywołało oczywiście wymianę spostrzeżeń i doświadczeń. Obdarowani firmowymi gadżetami, zażywszy tabaki, wszyscy wsiedli do autobusu i pojechali zwiedzać Westerplatte.

Przewodnik, który od tego momentu zabawnie i ciekawie opowiadał o historii i współczesności miasta, niewątpliwie uatrakcyjnił wycieczkę. Po obejrzeniu wykonanego z granitu strzegomskiego monumentalnego Pomnika Obrońców Wybrzeża statkiem przedostano się wprost do serca gdańskiej starówki. Piękno tradycji i rozmach nowych inwestycji zrobił tu na wszystkich duże wrażenie, a spacer wśród najważniejszych zabytków był niezwykle przyjemny.
Wieczorem, po powrocie do hotelu, czekała ostatnia atrakcja. Przy grillu i ognisku, degustując piwo z lokalnego browaru oraz przy dźwiękach muzyki (nawet akordeon się pojawił!), uczestnicy Zjazdu bawili się do późnych godzin nocnych.
W zgodnej ocenie przedstawiciele branży uznali zorganizowane na Kaszubach wydarzenie za ciekawe, ważne i bardzo pozytywne. Skądinąd budująca może być aktywność ZBPK w roku 2017. To nie tylko udział w targach (m.in. STONE i BUDMA w Poznaniu, TARBUD we Wrocławiu), spotkanie EUROROC w Weronie czy udział w Światowym Kongresie Kamieniarskim w Xiamen, ale XVI Kongres w Dąbrowie Górniczej, XX Walny Zjazd w Radziejowicach k/Warszawy czy XXI Nadzwyczajny Zjazd we Wrocławiu. Do tego dochodzą premierowe inicjatywy, jak I Mistrzostwa Polski w Ręcznej Obróbce Kamienia, a też warsztaty kamieniarskie w różnych regionach kraju. Wspomnieć wypada organizację egzaminów mistrzowskich i czeladniczych w zawodzie kamieniarz, udział w konferencjach, patronat nad wydarzeniami sportowymi i artystycznymi, wreszcie spotkania z przedstawicielami innych organizacji i instytucji oraz wszelkie wynikające z przepisów prawa obowiązki spoczywające na organizacji związkowej.

oprac. Krzysztof Skolak
Fot. ZPBK

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet