KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

W GRUZJI ODKRYTO KAMIENNĄ MOZAIKĘ SPRZED 2 TYSIĘCY LAT

1280px-Walls of Gonio Fortress 01Tego niezwykłego odkrycia dokonano kilka dni temu na terenie rzymskich term wojskowych wewnątrz fortu Apsaros znajdującego się w Gonio koło Batumi.

Obecnie naukowcy odsłonili tylko część kamiennej mozaiki, na którą składają się motywy geometryczne.
Odkrycia dokonała polsko-gruzińska ekspedycja archeologiczna. Pomieszczenie z mozaiką wchodziło w skład łaźni, która powstała w drugiej połowie I w. n.e. Termy wzniesiono zaraz po pojawieniu się na tych terenach pierwszego rzymskiego garnizonu. Kamienne dzieło ma prawdopodobnie około 100 m kw. powierzchni.

Tutejsza twierdza zlokalizowana została na terenie Apsaros (dzisiejsze Gonio) na trasie niegdyś jedynej dogodnej drogi z Kolchidy do rzymskich prowincji w Azji Mniejszej. Stąd jej strategiczne znaczenie. Mozaikę stworzono na potrzeby rzymskiego garnizonu na jednej z najdalszych rubieży Imperium Romanum. Jest to jeden z nielicznych przykładów odkrycia luksusowego wykończenia posadzki w łaźni wybudowanej przez wojsko na własne potrzeby. Obecnie archeolodzy odsłonili tylko część mozaiki, na którą składają się motywy geometryczne.

Według naukowców ciekawostką jest fakt, że dzieło zostało ułożone na podłodze, pod którą była piwnica hypokaustyczna. Jest to część podziemna, gdzie krążyło gorące powietrze, ogrzewając od spodu baseny i podłogi w łaźni. Piwnica ta jest zachowana i tylko w części wypełniona ziemią. Podłoga z kamienną mozaiką wytrzymała przez 2000 lat i mimo naporu gruzu - nie zawaliła się.

Oprac. DŚ

Fot. wikipedia.pl

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet