KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

NA ŚLĄSKU ODNALEZIONO KAMIENNE FRAGMENTY MACEW

fragmenty macewZ Warty wyłowiono prawie sto części nagrobków żydowskich pochodzących ze zniszczonego kirkutu w miejscowości Mstów. Na kamiennych i żeliwnych tablicach zachowała się część symboli oraz napisów w języku hebrajskim.

Dawny cmentarz żydowski założono w Mstowie pod koniec XIX wieku. Obecnie pozostało po nim kilka macew oraz zarys wapiennego muru.  Niewielka nekropolia została zdewastowana podczas II wojny światowej, kiedy to Niemcy zniszczyli kirkut. Część macew znalazła się w rzece, inne natomiast posłużyły jako budulec chodników.

Odkrycia dokonali archeolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego. Znalezisko jest efektem projektu badawczego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Miejsca pamięci i zapomnienia. Badania interdyscyplinarne na północnych terenach Jury Krakowsko-Częstochowskiej”. Program realizowany jest w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Najpierw rozkopano część śmieciowego rumowiska na nabrzeżu, gdzie natrafiono na fragmenty nagrobków wykutych z piaskowca. Dużo więcej znaleziono w rzece.

Macewy przez lata  upodobniły się do naturalnych tu kamieni wapiennych, zatem niełatwo było odróżnić jedne od drugich. W trakcie prac badawczych udało się wydobyć z Warty około stu fragmentów nagrobków. Część z nich jest wykonana z piaskowca, inne są żeliwne. Na macewach zachowały się napisy w języku hebrajskim oraz symbole mówiące o zawodach mieszkańców przedwojennego Mstowa. Obecnie trwa oczyszczanie i katalogowanie wydobytych z dna rzeki fragmentów. Następnie rozpocznie się odczytywanie napisów.

Oprac. D.Ś.
Fot: www.sztetl.org.pl


 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet