KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

WYSTAWA KAMIENNEJ AMUNICJI

kamienna amunicjaKilka dni temu na terenie Muzeum Archeologicznego w Krakowie otwarto nietypową wystawę. To ekspozycja poświęcona pociskom wykonanym z kamienia naturalnego, odnalezionym podczas wykopalisk prowadzonych w rejonie krakowskiego Barbakanu.

W średniowieczu kamień był nie tylko podstawowym materiałem budowlanym, ale również surowcem, z którego wykonywano niszczącą i śmiercionośną amunicję. Jak zauważają kuratorzy wystawy, tego typu  pociski znane są od zarania dziejów. Pierwsze  informacje o ich zastosowaniu pojawiają się już w Starym Testamencie, gdzie najsłynniejszym przykładem jest walka Dawida z Goliatem.

Prawdziwą bronią „masowego rażenia” kamienne pociski stały się wraz z podbojami rzymskich legionów. Starożytni powszechnie wykorzystywali katapulty i tzw. „trebusze” - miotające kamienne pociski na znaczne odległości. Następnym ważnym etapem wykorzystania kamiennej amunicji była epoka rozwoju broni palnej w późnym średniowieczu. Pociski prezentowane podczas wystawy pochodzą właśnie z tego okresu. Archeolodzy znaleźli je w fosie Barbakanu. Najprawdopodobniej, owe głazy zostały wystrzelone przez wojska arcyksięcia Maksymiliana Habsburga, który oblegał bezskutecznie Kraków 24 listopada 1587 roku.

Wystawa „Kule z Barbakanu. Kamienna amunicja” jest kolejną odsłoną, trwającego już dwa lata cyklu Muzeum Archeologicznego w Krakowie zatytułowanego „Zabytek miesiąca”. Na niewielkich ekspozycjach muzealnicy prezentują mało znane eksponaty przechowywane w magazynach. Wystawa, której kuratorem jest Michał Zaitz, dostępna jest dla zwiedzających do połowy stycznia 2015 roku.

Oprac. DŚ
Fot. wikimedia.org

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet