KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

GRANIT NIEZGODY

zimbaSurowiec pozyskiwany w Zimbabwe jest źródłem konfliktu między władzami kamieniołomów i mieszkańcami, których domy ulegają zniszczeniu podczas wydobycia i transportu. Eksploatacja czarnego granitu jest bardzo opłacalna i zarazem wysoce niebezpieczna.

Zarówno mieszkańcy okolicznych terenów jak i ekolodzy biją na alarm. Przeprowadzone badania wykazały, iż kamień pozyskiwany jest jak najtańszym kosztem, a to wiążę się ze sporym ryzykiem zniszczeń zabudowy i zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców. Tutejsza ludność jest przeciwna eksploatacji surowca. Mieszkańcy obawiają się zniszczeń, hałasu, pyłu i drgań wywołanych wydobyciem oraz przewozem czarnego granitu.

Z drugiej strony kamieniołomy dają pracę oraz napędzają krajową gospodarkę. Wydobywany na terenie Zimbabwe granit jest ceniony i poszukiwany na międzynarodowym rynku. Ponadto tutejszy surowiec charakteryzuje się dużą jakością. Niestety większość wydobywanego kamienia zostaje poddana obróbce już poza granicami kraju. W rezultacie, przychody, które mogłyby zostać pozyskane poprzez eksport gotowych produktów zostają utracone, ponieważ brakuje odpowiednich maszyn i technologii.

Władze upatrują rozwiązania w zmianie przepisów oraz doinwestowaniu krajowej branży kamieniarskiej. Obróbka surowca na miejscu pozwoliłaby uniknąć transportu ciężkich bloków, a tym samym powstałych szkód na terenie okolicznych zabudowań. Inna technologia wydobycia byłaby mniej uciążliwa dla mieszkańców i przyjazna środowisku, natomiast sprzedaż gotowych produktów, pozwoliłaby na większe zyski.

Oprac. DŚ
Fot. wikipedia.org

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet