KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

BUDYNEK SZPITALA I DWA XIX-WIECZNE CMENTARZE WPISANE DO REJESTRU ZABYTKÓW

zabytkiWpis do rejestru zabytków jest jedną z form ochrony zabytków w Polsce. Nieliczne cmentarze zostały zewidencjonowane w latach 60. XX w. Z roku na rok przybywa kolejnych obiektów objętych ochroną i ubiegających się o dofinansowanie na potrzeby remontów.

Budynek A szpitala rejonowego przy ul. Piotra Skargi w Grójcu wybudowano w latach 1855-57. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków uzasadnia, że obiekt stanowi ważny element XIX-wiecznej, klasycystycznej i neoklasycystycznej zabudowy dla miasta Grójca. Ponadto wpisuje się w historię szpitala grójeckiego, sięgającą XVI wieku, oraz działalność Fundacji ks. Piotra Skargi, prowadzoną od XVII wieku. Te walory zdecydowały o wpisie do rejestru zabytków.

Do rejestru zabytków wpisano też cmentarz rzymskokatolicki w Skrzynnie w gminie Wieniawa. Został on założony w pierwszej połowie XIX wieku i objął dawny cmentarz z kościółkiem św. Ducha (od pierwszej połowy XVI wieku). Na cmentarzu zachowały się 44 zabytkowe nagrobki: wolno stojące, groby rodzinne i płyty nagrobne. Wszystkie pochodzą z drugiej połowy XIX w.

Ochroną konserwatorską objęto również XIX- wieczny cmentarz rzymskokatolicki w Wieniawie, gdzie znajduje się wiele zabytkowych nagrobków wolno stojących, grobowców i płyt nagrobnych. Zewidencjonowano tu 29 najcenniejszych obiektów. Prezentują różne typy: krzyże na cokołach, płaskorzeźbione stelle, pnie drzew na skałach. Zostały wykonane z piaskowca. Na kilku nagrobkach pojawiają się nawet nazwiska kamieniarzy.

Oprac. KC

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet