KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

PRĘGIERZ. KAMIEŃ, KTÓRY WIDZIAŁ WIELE...

pregierz  wroclawDzisiaj wrocławski pręgierz stanowi serce miasta i najbardziej oblegany punkt spotkań mieszkańców i turystów. Ten jest kopią rzeźby wykonanej w zakładzie kamieniarskim Gauskego i Preuss'a.

Historia pręgierza zaczyna się w XIII wieku, kiedy kary wymierzano na wielkim placu pod gołym niebem, przy obecności mieszkańców. Dopiero później postawiono drewniany pręgierz, który następnie wymieniono na kamienny. W ówczesnych czasach posiadanie przez miasto kamiennego pręgierza było symbolem miejskiej władzy. Oznaczało, że miasto ma miejsce sądów i egzekucji w tym tych najsurowszych. Najczęściej osądowi podlegały kwestie społeczne i obyczajowe. Sądzono złodziei, awanturników, pijaków, fałszerzy i rozpustników. Najczęstszymi karami były chłosta pękiem rózg oraz kara miecza: złodziejom ucinano ręce, a za inne przewinienia włosy, nos, uszy. Najburzliwszy dla pręgierza okazał się jednak wiek XX. W czasie stacjonowania wojsk nazistowskich pod pręgierzem dochodziło do dramatycznych scen. Pręgierz był symbolem cierpienia, także w okresie prześladowań Żydów.

Pręgierz, który możemy oglądać we Wrocławiu jest kopią kamiennego pręgierza z 1492 roku,  wykonanego w zakładzie kamieniarskim Gauskego i Preuss'a. Ma 10 metrów i jest wykonany z piaskowca. Na szczycie znajduje się rzeźba kata trzymającego miecz i pęk rózg.  W dzisiejszej kopii, odsłoniętej dopiero w 1985 roku brakuje metalowych uchwytów, do których przywiązywano winnych oraz metalowej chorągiewki.

Fot: www.wikipedia.pl
oprac. KC

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet