KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

URATUJĄ KAMIENNE NAGROBKI I RZEŹBY NA CMENTARZU W ŻYTOMIERZU?

Uratują nagrobki w ŻytomierzuNekropolia znajduje się dziś w fatalnym stanie i wymaga prac konserwacyjnych. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego zainicjował projekt ochrony i konserwacji historycznych grobowców na polskim cmentarzu w Żytomierzu na Ukrainie.

Cmentarz rzymsko-katolicki w Żytomierzu powstał w 1800 roku. Na terenie tej zabytkowej nekropolii pochowanych zostało wielu sławnych Polaków. Znajdują się pośród nich m.in. kompozytor i pianista Juliusz Zarębski, pisarz Karol Niedziałkowski, Jan Miaskowski – polski ziemianin i powstaniec styczniowy oraz pisarz i biskup łucko-żytomierski Apolinary Wnukowski.

Cmentarz jest w fatalnym stanie. Dlatego tak potrzebna jest kompleksowa renowacja nagrobków, wykonanych z labradorytu, granitu i gabra oraz rzeźb zrobionych z marmuru bądź lekkiego wapnia. W sprawę włączyli się marszałek i władze województwa kujawsko-pomorskiego, konserwatorzy z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Związek Polaków na Ukrainie.

Nekropolia w Żytomierzu, została zlokalizowana na pofałdowanym i pagórkowatym terenie, ponadto w sąsiedztwie płynie rzeka Kamionka. To powoduje, iż jego południowa część jest podmokła, co sprzyja rośnięciu traw i chwastów. Ponadto wykonane z kamieni naturalnych zabytki, są bardzo zniszczone. Znajdują się pośród nich groby wykonane z labradorytu, granitu i gabra.

Fot: www.radiownet.pl
oprac.

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet