KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

IMPONUJĄCY NAGROBEK BISKUPA

Właśnie kończą się prace konserwatorskie. Za kilkanaście dni odrestaurowany zabytek znowu zacznie przyciągać turystów. 400-letni nagrobek Jana Weisskopfa, biskupa pomocniczego, który został pochowany w katedrze wrocławskiej jest wykonany z czerwonego marmuru ściągniętego aż ze Skandynawii, alabastru, piaskowca oraz serpentynitu.

 

Jak twierdzą sami konserwatorzy jest imponujący - Nie przypuszczaliśmy, jak efektowne jest to dzieło. Czas oraz farba olejna, którą grobowiec został w latach 30-tych pomalowany spowodowały, że utracił swój pierwotny blask. Staramy się go przywrócić. Po renowacji tablica epitafijna znów będzie kolorowa. Natomiast marmurowa figura biskupa zostanie częściowo pozłocona - stwierdza w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” Jolanta Marosik kierująca zespołem konserwatorów.

Nagrobek umieszczony został w nawie północnej. Przy grobowcu mieści się północne wejście do gotyckiej kruchty. A nad nim znajduje się dawna kaplica cesarska. Po renowacji ma odzyskać pełny blask, aczkolwiek już prezentuje się znakomicie. Grobowiec biskupa sufragana Adama Weisskopfa, składa się z wysokiej tumby, czyli kamiennej skrzyni wykonanej z piaskowca i ozdobionej płaskorzeźbami. To właśnie na niej na spoczywa leżąca postać biskupa. Figura Adama Weisskopfa, została wykonana z czerwonego marmuru skandynawskiego. Przy jego tworzeniu ówcześni kamieniarze wykorzystali również alabaster oraz serpentynit.

Pierwotnie nagrobek Adama Weisskopfa, znajdował się koło prezbiterium jednak gdy jego fundator ustąpił z funkcji sufragana, ulokowano go w nawie północnej. Właśnie po to aby mniej rzucał się w oczy - Nie było nikogo, kto w ówczesnym Wrocławiu tak mocno zabiegała o popularność - opowiada cytowany przez „Gazetę Wyborczą” dr Piotr Oszczanowski, historyk sztuki z Uniwersytetu Wrocławskiego. - Adam Weisskopf, zainwestował w to dzieło sztuki i pamięć o nim nie zginie. Mimo, iż popełnił grzech pychy.

Grób szczęśliwe przetrwał nawet wielkanocne bombardowanie Festung Breslau w 1945 r. Mimo, że prawie cała katedra uległa poważnym zniszczeniom, to nagrobek, umieszczony w nawie północnej, obok kaplicy św. Anny, przetrwał nienaruszony.

Adam Weisskopf urodził się w  1533 r. Był współzałożycielem wrocławskiego seminarium duchownego, piastował również urząd opata klasztoru Kanoników Regularnych na Piasku we Wrocławiu, mimo, iż formalnie nigdy do tego zakonu nie należał. Był potrójnym kanonikiem. Zgodnie z niektórymi podaniami, mógł dopuścić się nadużyć finansowych. W końcu doczekał się nawet tytułu biskupa, lecz tylko pomocniczego. Zmarł w 1605 r.

- Spoczywający tutaj Weisskopf był tylko biskupem pomocniczym, jednak po śmierci chciał być ważniejszy od ordynariusza. I… osiągnął swój cel - mówi cytowana wcześniej Jolanta Marosik.

Daniel Świeszczak

Fot. Wikipedia

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet