KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

NIECZYNNY KAMIENIOŁOM ZYSKUJE NOWE ŻYCIE

Region świętokrzyski ma koleją atrakcję geologiczną - udostępniony do zwiedzania Kamieniołom Szewce. Kiedyś wydobywano tutaj bardzo ciekawy kolorystycznie, piaskowo-różowy wapień dewoński, wykorzystywany głównie do wykonywania okładzin oraz posadzek. Eksploatacja wyrobiska zakończyła się w XX w.
Obecnie to niezwykłe miejsce jest dostosowywane do celów turystycznych: kamieniołom wraz z okolicznym terenem został oczyszczony z krzaków i śmieci. Zbudowano platformę widokową i drewniane ogrodzenie. Ponadto Kamieniołom Szewce został oficjalnie oznakowany przez Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego, jako jeden z elementów Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego.

Pomysłodawcą udostępnienia tego miejsca zwiedzającym jest przewodnik turystyczny Grzegorz Pabian, który twierdzi, że najcenniejszym atutem kamieniołomu jest jego struktura geologiczna oraz walory krajobrazowe. Ponadto niezwykle ciekawie prezentują się widoczne ślady stosowanych tutaj przez wieki technik wydobywczych. Grzegorz Pabian dodał, iż władze starają się o objęcie terenów pozostałych po wyrobisku ochroną jako pomnika przyrody. To jeden z etapów promocji tego miejsca.

– Pragniemy aby  walory turystyczno-krajobrazowe naszej gminy: Kamieniołom Szewce oraz basen „Perła”, były znane w całej Polsce – mówi w wywiadzie dla Regiopedia.pl - Stanisław Barycki, wójt gminy Sitkówka Nowiny.

Zgodnie z istniejącą dokumentacją, w Kamieniołomie Szewce od XVII wieku wydobywany był wapień dewoński, nazywany również „marmurem chęcińskim”. Ma on piaskowo-różową barwę. Największe wydobycie tego surowca przypadało na okres staszicowski oraz dwudziestolecie międzywojenne. Eksploatacja tego wyrobiska zakończyła się w latach 60-tych XX wieku.

Kamieniołom Szewce znajduje się we wschodniej części Góry Okrąglicy. Na ścianach wyrobiska można dostrzec niewielkie zjawiska krasowe, skamieliny organizmów nazywanych amfiporami jak również lustra geologiczne. Jest to wygładzona powierzchnia skał, która została zeszlifowana podczas przesunięć tektonicznych.

Dużym atutem tego miejsca jest jego atrakcyjna lokalizacja. Kamieniołom Szewce znajduje się w odległości 2 kilometrów od słynnej Jaskini „Raj”. Jest to chyba najpopularniejsze do zwiedzania miejsce w województwie. I właśnie ten atut postanowiono wykorzystać – w pobliżu jaskini umieszczono tablice informacyjne prowadzące zwiedzających do Kamieniołomu Szewce. Można tam trafić schodząc w oznaczonych miejscach z niebieskiego szlaku turystycznego prowadzącego z Chęcin do Łagowa.

Daniel Świeszczak

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet