KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

PIĘKNE KAMIENIE W SOSNOWCU

Kolejna edycja Międzynarodowej Wystawy I Giełdy Minerałów, Skał i Skamieniałości organizowana na terenie Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu odbyła się w miniony weekend. Podczas imprezy zwiedzający mogli podziwiać wiele odmian i rodzajów minerałów i wyrobów wykonanych z kamieni szlachetnych.

To kolejny już raz, kiedy swoje zbiory prezentowało tutaj blisko 80 wystawców z całego kraju oraz kolekcjonerzy z Czech, Węgier i Rosji. Kilkadziesiąt stoisk, szczelnie wypełniło udostępnioną przez organizatorów przestrzeń. Wystawa była  połączona jest z giełdą, na której można było kupić wiele odmian i rodzajów minerałów i wyrobów wykonanych z kamieni szlachetnych.

Międzynarodowa Wystawa I Giełda Minerałów, Skał i Skamieniałości, od wielu lat cieszy się dużą popularnością – Jestem tutaj corocznie, często trudno znaleźć wolny kąt ze względu na liczbę zwiedzających oraz wystawców – mówi Pani Maria z Wrocławia.

- Dla mnie szczególnie interesujące są kolekcje polskich minerałów, skał, meteorytów i skamieniałości. Od wielu lat fascynują mnie piękne kamienie. To świetny pomysł na popularyzację przyrody nieożywionej czy nauki o ziemi. Taki bogaty w kolory i formy świat minerałów pobudza wyobraźnię – mówi pan Tomasz, który na sosnowiecką wystawę przyjechał po raz pierwszy.

Wśród eksponatów znalazły się między innymi minerały z Sudetów, Ametsyty, Kalcyty. Wystawiono wielobarwne azuryty, wpadające w brąz wanadynity, zielonkawe nioby, bursztyny oraz chyba najbardziej tajemnicze tygrysie, bawole i sokole oka. Niektóre z nich pozyskiwane są drogą wymiany na giełdach w Europie, czy osobiście przywiezionych z odległych miejsc świata przez kolekcjonerów.

Zwiedzający wystawę goście mogli na kilka chwil przenieść się w piękny oraz fascynujący świat minerałów oraz drogocennych kamieni. Jak zwykle będzie można obejrzeć bogatą ofertę wyrobów z kamieni naturalnych, włącznie z wyrobami z rodzimego krzemienia pasiastego. Zwiedzający znajdą tu również lampy solne i witrażowe, kamienne zegary, akcesoria kolekcjonerskie oraz literaturę.

Ponadto w sobotę 31 marca o godzinie 17:00 obyła się sesja popularnonaukowa, podczas której wygłoszono szereg wykładów. Włodzimierz Łapot (Uniwersytet Śląski, WNoZ) przygotował prelekcję pt. „Efekty optyczne kamieni jubilerskich”; dr Eligiusz Szełęg (Uniwersytet Śląski, WNoZ) „Pegmatyty Mongolii” oraz dr Andrzej Boczarowski (Uniwersytet Śląski, WNoZ) „Żarłoki (dziwne dzieje układu pokarmowego)”.

Daniel Świeszczak


 

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet