KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

CO DALEJ Z DZIURĄ W ABERDEEN?

Słynna „dziura” w szkockim mieście Aberdeen, kilka miesięcy temu została kupiona przez dwóch lokalnych biznesmenów. Jakie będą jej dalsze losy? Jak donosi szkocka prasa ma tam powstać centrum i szkoła nurkowania. Od lat nieczynny kamieniołom na wzgórzu Rubislaw, w którym wydobywano granit zalany jest wodą. Teraz ma zyskać nowe życie.
Ten największy w Szkocji dół wykopany przez człowieka, został wystawiony na sprzedaż dwa lata temu. Za wyeksploatowany kamieniołom granitu znajdujący się na wzgórzu Rubislaw trzeba było zapłacić około 30 tysięcy funtów. Dla porównania za taką kwotę w Aberdeen nie można kupić nawet jednopokojowego mieszkania. Takie małe lokum to koszt bagatela około 75 tysięcy funtów. Jednakże tak niska kwota jest złudna, ponieważ na zagospodarowanie terenu byłego kamieniołomu trzeba masy pieniędzy, liczonej prawdopodobnie w milionach.

Ponadto budowy bloków mieszkalnych czy biurowców plany zagospodarowania tego terenu nie dopuszczają. Dlatego potencjalny nabywca musi wykazać się większą wyobraźnią. To dobre miejsce na sporty wodne, jak rekreacyjne nurkowanie, albo do wykorzystania dawnego kamieniołomu po osuszeniu jako ściany wspinaczkowe.

30 tysięcy funtów za taki teren, to dość dobra oferta, więc pośrednicy, którym nigdy dotąd nie trafiła się taka okazja nie musieli długo czekać na chętnego, który wyłożył żądaną kwotę. Stosunkowo niska cena sprawiła, że szybko znaleźli się nabywcy. Byli to Sandy Whyte oraz Hugh Black, to oni stali się nowymi właścicielami dziury o średnicy 120 metrów, głębokiej na ponad 140 metrów i wypełnionej wodą deszczową.

Projekt ma działać zgodnie, z wcześniej przyjętym założeniem, które jest jednocześnie mottem jakie przyświeca nowym właścicielom: „Stary kamieniołom – Nowe życie”. Zgodnie z informacjami podanymi przez miejscową prasę, marzeniem inwestorów jest rewitalizacja tego pięknego miejsca, aby ponownie zaczęło służyć ludziom, lecz już nie jako złoże kamienia natomiast jako centrum i szkoła nurkowania. Jeżeli ich plany się powiodą planowane są dalsze inwestycję obok byłego kamieniołomu Rubislaw.

Okoliczni mieszkańcy przez lata zastawiali się co kiedyś tutaj powstanie. W końcu przyzwyczaili się do widoku wielkiej dziury wypełnionej wodą. Wcześniej w tym miejscu wydobywano srebrzysto-szary granit. To właśnie kamień naturalny nadał Aberdeen, nazywanemu też „granitowym miastem" jego charakter. To przecież logiczne, że wydobywanego tutaj nieopodal granitu wzniesiono większą część zabytkowych już budynków.

Kamieniołom na Rubislaw nazwany tak od wzgórza, na którym się znajduje otwarto w 1741 roku. Należał do miasta, które jednak uznało, że nie będzie on dostarczać dobrego budulca i sprzedało go za 13 funtów lokalnemu przedsiębiorcy. Boom na granit z Rubislaw zaczął się w 1811 roku. Zbudowano z niego m.in. tarasy parlamentu w Londynie i budynek Opery w Nowym Jorku. Kamieniołom zamknięto po 200 latach eksploatacji w 1971 roku. W ciągu tego czasu wydobyto tutaj około 6 milionów ton granitu.

Daniel Świeszczak
Fot. Wikipedia

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet