KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

ODBUDUJĄ STAROŻYTNY MARMUROWY TEATR

Ministerstwo kultury Grecji podjęło decyzję dotyczącą rekonstrukcji starożytnego teatru na wyspie Delos. Szacowany koszt inwestycji to około 1,5 miliona euro. Zrekonstruowana budowla ma być dodatkowa atrakcją dla tysięcy turystów, którzy co roku przyjeżdżają na grecką wyspę.

 

Jak wynika ze przekazów historycznych, starożytny teatr na wyspie Delos był jedną z nielicznych wielkich budowli starożytności, które zostały w całości wzniesione z marmuru. Ta świątynia sztuki mogła pomieścić około 6500 widzów. Zgodnie z danymi podanymi przez badających ten teren archeologów  jego budowa trwała prawie 70 lat. Budowla była wznoszona w okresie ok. 314-250 r. p.n.e.

Podobnie jak większość innych budowli znajdujących się na wyspie, teatr przetrwał do najazdu wojsk Mitrydatesa VI Eupatora, króla Pontu panującego w latach 120-63 p.n.e. W 86 r. p.n.e. jego armia zdobyła te tereny po czym splądrowała i zburzyła tutejsze budowle, a mieszkańcy Delos zostali zabici albo uprowadzeni jako niewolnicy.

Do tego czasu wyspa, która położona jest w południowym basenie Morza Egejskiego, była jednym z najważniejszych ośrodków religijnych starożytnej Grecji. Zgodnie z miejscowymi legendami oraz podaniami mitologii na Delos miał przyjść na świat Apollo. Był on bogiem piękna i światła oraz życia i śmierci. Natomiast wyspa pływała po morzu, póki nie osadził jej na miejscu – bóg wód i oceanów Posejdon. Odbywały się tutaj wspaniałe igrzyska delijskie, rywalizujące z olimpijskimi.

Według informacji podanych przez serwis internetowy ANSA, Ministerstwo kultury Grecji zadecydowało o rozpoczęciu odbudowy starożytnego teatru, a Centralna Rada Archeologiczna w ministerstwie kultury i turystyki Grecji zaakceptowała projekt odbudowy teatru. Koncepcja, która będzie niebawem realizowana powstała w wyniku badań wykonanych pod koniec XIX wieku przez francuskich archeologów Filipa Fraisse i Jana Morettiego. To właśnie ci dwaj naukowcy, byli prekursorami prowadzenia wykopalisk na terenie wyspy Delos. Jak wspomniano wcześniej koszt rekonstrukcji zniszczonego marmurowego będzie wynosił około 1,5 mln euro. Prace kamieniarsko-budowlane mają przebiegać w dwóch etapach.

Obecnie dokonano wstępnych prac porządkowych oraz zabezpieczono ocalałe fragmenty budowli, które są porozrzucane po całym Delos. Kolejnym krokiem, będzie etap właściwej rekonstrukcji teatru, polegający na przesunięciu a następnie ustawieniu we właściwych pozycjach poszczególnych elementów kompozycji, zabezpieczeniu płaszczyzny kamienia w celu lepszego odprowadzania wody deszczowej oraz wzmocnieniu murów oporowych.

W 1990 r. cała wyspa Delos, która jest najmniejszą wyspą archipelagu Cykladów, o powierzchni 3,6 kilometrów kwadratowych wraz ze swoimi zabytkami została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Daniel Świeszczak
Fot. Wikipedia

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet