KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

NAJLEPSZY BUDYNEK W CZERWONYM PIASKOWCU

„Rudzielec” z Katowic, zwyciężył w konkursie Bryła Roku 2011, organizowanym przez portal architektoniczny Byryła.pl. Gmach należący do kompleksu Uniwersytetu Śląskiego, to Centrum Informacji Naukowej połączone z Biblioteką Akademicką. Jego niezwykła ruda elewacja wykonana z indyjskiego piaskowca nawiązuje do popularnej w tym regionie czerwonej śląskiej cegły.

Autorami projektu budynku są architekci z koszalińskiej z pracowni HS99 - Dariusz Herman oraz Piotr Śmierzewski. Zaprezentowana przez nich koncepcja zwyciężyła w dwuetapowym konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) na opracowanie koncepcji Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Śląskiego.

Gmach zbudowany został przy ulicy Bankowej w Katowicach, pomiędzy Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego a Wydziałem Prawa UŚ. Budynek składa się z sześciu kondygnacji. Do pokrycia elewacji użyto indyjskiego piaskowca o rudo-czerwonej barwie. Każda z płyty wykonanych z kamienia naturalnego, była układana pod lekkim kątem, tak aby uzyskać efekty świetlne widoczne na fasadzie gmachu. Z czasem zastosowany piaskowiec zacznie pokrywać się patyną, jest to celowy zabieg projektantów. Architekci chcą przez to podkreślić naturalny proces upływu czasu, ponieważ budynki żyją więc powinny się też starzeć. Gmach Centrum Informacji Naukowej połączony z Biblioteką Akademicką, ma niebywale prostą formę, która zaskakuje bogactwem architektonicznego detalu.

Jednym z takich urokliwych detali są okna. Dokładnie jest ich 4004! Przecinają chropowatą strukturę piaskowca doświetlając pomieszczenia biblioteki. Im wyżej, tym okna stają się mniejsze. Daje to piorunujący efekt, zwłaszcza wieczorem.

To nowoczesna biblioteka akademicką, która jest dostępna nie tylko dla studentów, ale dla każdego kto zechce skorzystać z jej zbiorów. Warto nadmienić, że część z nich zostanie udostępniona za pomocą Internetu. Do dyspozycji odwiedzających będą oddane wszystkie typy dokumentów, niezależnie od nośnika na jakim się znajdują: książki, czasopisma, bazy danych, teksty elektroniczne, materiały audiowizualne, multimedialne oraz zbiory dostosowane dla osób niepełnosprawnych. W wolnym dostępie i w magazynach biblioteka będzie mogła przechowywać blisko 2 miliony woluminów.

Koszt budowy Centrum Informacji Naukowej połączonej z Biblioteką Akademicką wyniósł około 79 mln zł, w tym prawie 53 mln zł  pozyskano na zasadzi dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostałe koszty pokrył Samorząd Województwa Śląskiego, Miasto Katowice oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Generalnym wykonawcą całej inwestycji zostało konsorcjum Mostostal Warszawa. Sama budowa trwała niespełna 2 lata. Na dzień dzisiejszy kończy się etap wyposażana i meblowania wnętrza budynku.

Według założeń autorów projektu, jak również inwestorów w gmachu Śląskiego Centrum Informacji Naukowej mają się też odbywać spotkania, konferencje, wystawy, różnego rodzaju wydarzenia naukowe a także kulturalne.

Przypomnijmy, że nagrodzony budynek był jednym z obiektów nominowanych do organizowanego przez naszą redakcję Konkursu Kamień 2011.

Daniel Świeszczak

 

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet