KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

NOWE KOLUMBARIUM W GŁOGOWIE

Od 1 marca na terenie głogowskiego cmentarza przy ul. Świerkowej można dokonywać pochówków w nowym kolumbarium. To miejsce gdzie chowane są urny wywodzi się z tradycji rzymskich oraz wczesnochrześcijańskich. Nowe kolumbarium zostało wybudowane przez Głogowskie Przedsiębiorstwo Komunalne za 50 tys. zł, wykonał je jeden z miejscowych kamieniarzy.

Tradycja chowania urny z spopielonymi prochami ludzkimi, wywodzi się z czasów rzymskich oraz wczesnochrześcijańskich. Pierwsze kolumbaria pojawiły się za panowania cesarza Augusta w I wieku p.n.e. Kolumbarium to budowla z niszami przeznaczonymi na urny. Nisze są usytuowane w ścianach wewnętrznych zlokalizowanych w piętrowych rzędach. Wnętrze ozdabiano freskami oraz stiukami. Natomiast sarkofagi ustawiano zazwyczaj na posadzce pod ścianami.

Ta forma pochówku staje się w naszym kraju coraz bardziej popularna, dlatego tez powstaje wiele kolejnych takich obiektów. Kolumbaria w obecnych czasach buduje się na cmentarzach w pobliżu krematoriów. Szacuje się, iż w skali całego kraju liczba tego typu pochówków stanowi 10-12 procent. Jest to spowodowane aspektami ekonomicznymi. Ponieważ sama kremacja jak i pochówek urny w kolumbarium jest tańszy niż w „tradycyjnym” grobie.

Ponadto niektóre z film kamieniarskich, posiadają w swojej ofercie przygotowane własne projekty małego kolumbarium. Taki grobowiec składa sie z granitowej piwniczki mieszczącej do 6 czasem 8 urn. Przykryta jest ona wiekiem wykonanym z kamienia naturalnego, zazwyczaj granitu. Całość obsypana jest dookoła piaskiem bądź gresem.

Odkąd na terenie miasta powstała spalarnia zwłok, coraz więcej osób decyduje się na kremację zmarłych. Stąd decyzja dotycząca budowy kolumbarium, podjęta przez GPK. – Zgodnie z naszymi obliczeniami, około 10 proc. pochówków na naszym cmentarzu odbywa się w formie pochówków urn ze skremowanymi prochami – mówi Daniel Stawecki, wiceprezes Głogowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sita, w wywiadzie dla Gazety Lubuskiej.pl.

Zgodnie z informacjami podanymi na stronach internetowych Głogowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego, kolumbarium wzniesione na cmentarzu l. Świerkowej 1 w Głogowie, przygotowane zostało aby móc złożyć w nim 30 urn. Po 15 z każdej strony budowli, w trzech poziomach po pięć z nich. Natomiast nisze kolumbarium po złożeniu urn będą przemurowane, po czym zostanie przymocowana specjalna płyta, na której umieszczone będą informacje o zmarłych. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba obiekt może zostać rozbudowany.

Zgodnie z przyjętą koncepcją samo kolumbarium wraz z przylegającym do niego placem ceremonialnym z elementami małej architektury zostało zaprojektowane w nowoczesnym stylu  jednakże nawiązując do klasycznej architektury cmentarzy występujących w regionie. Na wspomnianym placu przeznaczono miejsce na postument na urnę oraz na ławkami dla rodzin i bliskich, którzy będą uczestniczyć w  ceremonii pogrzebowej.

Jak wynika z informacji opublikowanych na stronach internetowych Głogowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego, Zakład Usług Pogrzebowych administruje, cmentarzami Gminy Miejskiej Głogów, zlokalizowanymi przy ulicy Legnickiej, Akacjowej i na Biechowie.  Ponadto pod jego jurysdykcją znajduje się Gmina Grębocice, a dokładniej miejscowości: Grębocice, Krzydłowice i Szymocin.

Daniel Świeszczak

 

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet