KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

NA GROBIE ZAMIAST KWIATÓW… SZMINKA!


Powszechnie znany jest cytat - „Pocałunek może zniszczyć ludzkie życie”, lecz jak się okazuje, również soczysty całus może zniszczyć kamienny nagrobek! Wielbiciele Oscara Wilde’a, przez lata „ozdabiali” jego grób pocałunkami oraz wypisywali na nim złote myśli lub wyznania miłości. Z czasem pomnik dłuta Jacoba Epsteina, przedstawiający nagiego, lecącego anioła został pokryty niezliczonymi śladami szminki oraz graffiti.

Oscar Wilde był irlandzkim dramaturgiem i humorystą, który zmarł w Paryżu w 1900 roku. Jego najważniejsze dzieła to „Portret Doriana Greya”, „Kobieta bez znaczenia”, „Bądzmy poważni na serio” oraz „Ballada o więzieniu w Reading”. Początkowo pochowany na cmentarzu Cimetière de Bagneu, później jego szczątki zostały przeniesione na cmentarz Père Lachaise. Autorem kamiennego nagrobka z 1912 r., był rzeźbiarz Jacob Epstein. Grobowiec, który przedstawia nagiego, lecącego anioła jest zainspirowany asyryjskimi posągami z British Museum.

Po trwających kilka miesięcy pracach konserwatorskich kamienny pomnik został dokładnie wyczyszczony. Ponieważ wnikający w kamień tłuszcz ze szminki niszczył grobowiec wpisany w 1997 r. na listę zabytków. Dlatego też w celu uniknięcia nowych zniszczeń postawiono wysoką na 2,1 m taflę ze szkła, w celu uniemożliwienia fanom wyrażania kolejnej porcji namiętnych uczuć.

Z drugiej jednak strony pojawiły się głosy krytyki: „iż to bezustanna adoracja, która jest tak ochoczo okazywane przez zwolenników Oscara Wilde’a ponad 100 lat po jego śmierci - wzmacnia wydźwięk odważnego, modernistycznego pomnika autorstwa Epsteina. Symboliczne ślady szminki to jeszcze wspanialszy hołd dla znakomitego pisarza, dekadenta oraz estety – pisze na swoim blogu historyk architektury Lisa Marie, cytowana przez Onet.pl

Natomiast już wcześniej próbowano ochronić pomnik przez tym toksycznym wylewem miłości, poprzez wprowadzenie zakazu pozostawania różnego rodzaju śladów na grobie. Co więcej, przyłapane na takim procederze osoby ryzykowały otrzymaniem mandatu w wysokości 9 tysięcy euro.  Niestety taka akcja zapobiegawcza okazała się po prostu nie skuteczna, bo kamienny pomnik wciąż pokrywał się szminką. Turyści nie byli świadomi obowiązującego zakazu, a pozostawienie pocałunku na grobie Osacra Wilde'a stanowiło jeden z punktów wycieczki na cmentarz Père Lachaise.

Warto również podkreślić, iż liczba gości odwiedzających miejsce ostatniego spoczynku tego wybitnego pisarza wzrosła wraz z końcem ubiegłego stulecia. Grób Oscara Wilde’a stał się jak mekka - celem pielgrzymek. Nie bez znaczenia jest również fakt, że do jego najbliższych sąsiadów na cmentarzu należą Gertrude Stein oraz jej towarzyszka życia Alice B. Toklas. Ponadto znajdziemy tutaj miejsca pochówku takich sław jak francuska piosenkarka Edith Piaf, czy też ulokowany nieco dalej grób Jima Morrisona, również oblegany przez fanów frontmena  The Doors.

Daniel Świeszczak
Fot. Wikipedia

 

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet