KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

GRANIT I POLICHROMIE TETMAJERA

Remont Bazyliki katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu trwał 7 lat. Były to największe w ponad stuletnich dziejach obiektu prace. Podczas renowacji ułożono posadzkę z granitów, które sprowadzono z Włoch, Hiszpanii i Azji. Kolory dobrano w taki sposób, aby współgrały z polichromią autorstwa Tetmajera.

Zakres prac remontowych był znaczny, dlatego podzielono je na kilka etapów. Wśród nich była naprawa przeciekającego dachu, uszczelnienie spoiny cegieł w murach i konserwacja witraży. Wymieniono również posadzkę. Począwszy od nawy głównej, gdzie kamieniarze ułożyli mozaikę z granitowych płyt sprowadzonych z kamieniołomów we Włoszech, Hiszpanii i Azji. Płytki zostały ułożone według opracowanych specjalnie wzorów, zwierających m.in. greckie litery alfa i omega - symbole początku i końca.

Na środku kościoła wierni mogą dostrzec symbol róży wiatrów oraz liście czy też ozdobne rozety. Wcześniej tuż przy samym wejściu do świątyni widzimy mozaikę z datą 2010, jest to rok w którym rozpoczęto renowację posadzki. Wszystko doskonale komponuje się z wnętrzem sosnowieckiej świątyni. Projektant spisał się znakomicie. Dobrał kolory w taki sposób by harmonizowały się z zabytkową polichromią autorstwa Włodzimierza Tetmajera. Wszystkie prace zostały wcześniej skonsultowane z konserwatorem zabytków.

Ostatni etap prac obejmował montaż nowej instalacji grzewczej. Dlatego też duchowni zdecydowali się na zamknięcie świątyni dla wiernych. Natomiast nabożeństwa odprawiano w sali teatralnej! „Sfatygowany system z nadmuchem gorącego powietrza powodował nagłe skoki temperatury i wilgotności, takie warunki były zabójcze dla polichromii i organów, dlatego musieliśmy działać” – mówi w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” ks. Jan Gaik, proboszcz bazyliki katedralnej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sosnowcu.

Na wspomnianych pracach remont się nie kończy. Przebudowany ma być ołtarz główny, w planach jest jeszcze nowa posadzka w nawach bocznych, a w dzwonnicy ma powstać wieża widokowa. Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez władze kościelne, środki finansowe na ten cel mają być pozyskane z funduszów Unii Europejskiej.

Warto w tym miejscu wspomnieć o historii kościoła. Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sosnowcu została zbudowana w latach 1893-1899, na planie krzyża łacińskiego, typu bazylikowego. Świątynie zaprojektowano w stylu eklektycznym, czyli nurcie polegającym na łączeniu w jednej budowli w sposób swobodny, często niezgodnych ze sobą, elementów wybranych z różnych stylów. Autorem przyjętej koncepcji był architekt Karol Kozłowski.

Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sosnowcu jest trójnawowa, rozdziela ją 12 kolumn, z transeptem, o wystroju neoromańskim. Jednakże o pięknie kościoła stanowi przede wszystkim jego religijno-historyczna polichromia pokrywająca ściany i sklepienie, która została wykonana przez Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziemiłę w latach 1904-1906.

Natomiast ołtarz główny, jest kopią ołtarza z krakowskiego kościoła Bożego Ciała. Został ufundowany przez pracowników Walcowni Milowickiej. Jego autorem rzeźbiarz z Olkusza Paweł Turbas. W ołtarzu głównym oprócz rzeźbionego możemy zobaczyć namalowany przez Tetmajera słynny obraz Wniebowzięcia Matki Boskiej.

Daniel Świeszczak
Fot. Wikipedia

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet