KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

ODNOWIONO GROBOWIEC WYBITNEGO ARCHITEKTA

Kilka dni temu zakończyły się prace konserwatorskie przy grobowcu, w którym spoczywa – Tomasz Pryliński. Ten krakowski architekt był autorem projektu przebudowy sukiennic. Został pochowany na Cmentarzu Rakowieckim w grobowcu rodziny Prylińskich i Kieszkowskich. Zabytkowe mauzoleum został wykonane z piaskowca na wzór greckiej świątyni.

W ubiegły czwartek  złożyli pod nim kwiaty przedstawiciele władz miasta, Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa firm budowlanych, organizacji kupieckich oraz rodzina w ten sposób honorując projektanta, któremu sukiennice zawdzięczają swój obecny kształt. Podczas uroczystości odsłonięcia odnowionego grobowca, zastępca prezydenta Krakowa Tadeusz Trzmiel przypomniał, iż szczytna idea odrestaurowania niszczejącego grobowca Tomasza Prylińskiego narodziła się w środowisku firm, prowadzących zakończony w 2010 roku kompleksowy remont Sukiennic.    

Tomasz Pryliński nie jest rodowitym Krakusem. Architekt pochodził z Warszawy lecz przeniósł się do Krakowa i tutaj projektował. Pryliński studiował w latach 1862-1866 w Bawarskiej Szkole Politechnicznej w Monachium oraz 1869 roku ukończył politechnikę w Zurychu. Projektant był wielkim zwolennikiem jak również kontynuatorem renesansowych form architektonicznych.

Pośród dzieł jego autorstwa są zakład dla nieuleczalnie chorych fundacji Helclów, Kasyno Wojskowe, restauracja pałacu Biskupiego, projekt sarkofagu Józefa Ignacego Kraszewskiego na Skałce, projekt pawilonu browaru okocimskiego na wystawie lwowskiej, renowacja kościoła Wizytek czy przebudową domu rodzinnego Jana Matejki.

Prace konserwatorskie kosztowały łącznie 86 tys. zł, z czego 51 tys. zł zostało przekazane przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. O tej organizacji, która sfinansowała wiele renowacji zabytkowych grobowców znajdujących się na terenie Cmentarza Rakowieckiego pisaliśmy jakiś czas temu. Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, pieniądze uzyskuje z darowizn oraz dzięki corocznym kwestom, które pozwalają na kolejne renowacje.

Odrestaurowany grobowiec był bardzo zniszczony. Dlatego też konserwatorzy musieli oczyść kamień po czym dokładnie uzupełnili ubytki. Kolejnym krokiem było zabezpieczenie mauzoleum przed wilgocią. Następnie odnowiono słupki oraz kuty łańcuch, którym grobowiec jest otoczony. Ponadto przywrócono umieszczonym płycie sarkofagu na łacińskim cytatom z Pisma św. oraz pozostałym napisom pierwotny, brązowo-ceglasty kolor.

Ten zabytkowy grobowiec powstał w 1896 roku. Jego wykonawcą był krakowski kamieniarz i oraz rzeźbiarz – Zygmunt Langman. To właśnie w jego pracowni powstał wykonany z piaskowca, a wzorowany na greckiej świątyni nagrobek.

Cmentarz Rakowiecki jest  jedną z największych nekropoli w Krakowie. Zajmuje on powierzchnię 42 hektarów. Cmentarz Rakowiecki wytyczany a następnie urządzany był w latach 1800-1802 (na obszarze 5,6 ha). Czynny jest od połowy stycznia 1803 r. Jak wynika z przekazów historycznych pierwszy pogrzeb na terenie nekropolii, został zorganizowany w styczniu 1803. Natomiast w 1807 r. wybudowano studnię, po czym w 1812 r. ze składek publicznych wzniesiono okazały krzyż.
Daniel Świeszczak
Fot. Wikipedia

 

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet