KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

BIBLIOTEKA W PIASKOWCU

Zakończono budowę gmachu Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego. Do realizacji projektu budynku o powierzchni 37 tysięcy metrów kwadratowych, wykorzystano ponad 32 tys. metrów kwadratowych kamienia. Był to głównie piaskowiec Brenna ze złoża Głębiec. Natomiast za wszelkie prace kamieniarskie był odpowiedzialny tandem dwóch firm: Elkam z Wrocławia oraz Kamieniarz Tadeusz Modliński z Kielc.
Nowy budynek postawiono przy bulwarach nad Odrą w kwartale pomiędzy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a ul. Szczytnicką. Projekt jest dziełem zespołu architektów z Warszawy, w składzie: Jacek Rzyski, Jerzy Ruszkowski, Jacek Kopczewski. Koszt trwającej 9 lat budowy wyniósł 228 mln zł.

Jak wynika z koncepcji przyjętej przez architektów budowla została zaprojektowana jako dwie zwarte bryły. Rozdziela je pasaż dla pieszych. Pierwsza z nich to część główna biblioteki, w której umieszczono agendy udostępniania, magazyny zbiorów ogólnych jak również pracownie opracowywania zbiorów nowych. W drugiej części znajdują się  agendy udostępniania, magazyny a także pracownie zbiorów specjalnych. Zastosowane przez projektantów rozwiązania są zarówno estetyczne jak i funkcjonalne, a także zakładają możliwość dość łatwego przekształcenia struktury wewnętrznej budynku., jeżeli będzie to w przyszłości konieczne.

Gmach Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego ma 37 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Kubatura obiektu to prawie 180 tys. metrów sześciennych .Jedna z jego ośmiu kondygnacji jest schowana pod powierzchnią ziemi. Wszystkie magazyny, które ukrywają często bezcenne zbiory to ponad 11 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Nowy budynek będzie mógł pomieścić około 4 mln woluminów. Daje to bibliotekarzom nieograniczoną paletę możliwości!

Podpisanie aktu erekcyjnego pod budowę Biblioteki Uniwersyteckiej, nastąpiło w 2002 r. Rozstrzygnięcie przetargu na generalnego wykonawcę budowy obiektu nastąpiło 12 miesięcy później. Wygrała go kielecka firma Mitex i to właśnie z jej przedstawicielami parafowano stosowne dokumenty. Rok później prokuratura i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wykryły, że podczas wyboru wykonawcy doszło do przestępstwa. Z tego powodu prace przy budowie biblioteki zostały przerwane. Rozpoczęto je ponownie w 2008 r., a to zadanie zlecono firmie Skanska.

Natomiast jak wspomniano wcześniej prace kamieniarskie powierzono konsorcjum, w którego skład weszły dwie firmy, Elkam z Wrocławia i Kamieniarz Tadeusz Modliński z Kielc. W trakcie prac kamieniarskich materiałem jaki głównie wykorzystano podczas realizacji był piaskowiec Brenna ze złoża Głębiec. Ilość „użytego” kamienia szacuje się łącznie na ponad 32 tys. metrów kwadratowych. Warto w tym miejscu przypomnieć, że złoże „Głębiec” jest eksploatowane przez Zakład Górniczy „Głębiec”. To pokład piaskowców godulskich, który położony w miejscowości Brenna, w powiecie cieszyńskim, w województwie śląskim, w obrębie Beskidu Śląskiego na południowym stoku wzgórza Czupel.
Daniel Świeszczak
Fot. www.bu.uni.wroc.pl

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet