KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

KRZYWOUSTY WYKUTY W PIASKOWCU

Latem tego roku, w Płocku na placu obok fary stanie wykonany z piaskowca monument księcia na koniu, jadącego w kierunku Wisły, którego otacza sześciu wojów. Materiał jaki zostanie wykorzystany do wykonania pomnika to hiszpański piaskowiec luna.

Piaskowiec luna ma twardość granitu, lecz pozwala się idealnie polerować. Pomnik ma przedstawiać piastowskiego wodza w zbroi, z mieczem w ręku, w otoczeniu sześciu zbrojnych, z których ostatni trzyma chorągiew.

Autorem pomnika jest toruński rzeźbiarz Zbigniew Mikielewicz. Jest on absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Artysta znany jest z takich realizacji jak: postument generała Grota-Roweckiego w Warszawie, rzeźba psa Filusia upamiętniającej Zbigniewa Lengrena czy Sami Swoi przed Cinema City w Toruniu. W jego pracowni powstaje pomnik urodzonego na Wzgórzu Tumskim władcy kraju.

Projekt zakłada, że rzeźby wojowników staną docelowo na podeście, który będzie miał kilka poziomów. Na najwyższym z nich stanie dominujący nad wszystkimi książę. Natomiast pozostali zbrojni będą za nim, po bokach lub nieco niżej.  Zgodnie z koncepcją przyjęta przez autora, monument zostanie ustawiony tak, aby widziany z różnych stron opowiadał inną historię. Dzięki temu będzie wywoływał u odbiorcy inne skojarzenia.

Obecna koncepcja, to drugi projekt pomniku księcia Bolesława Krzywoustego. Pierwsza zakładała wykonanie wielkiej kamiennej płyty z indyjskiego białego granitu imperial white. Ten biały z nazwy kamień naturalny, w rzeczywistości miałby przypominać stary pergamin. Natomiast umieszczone na nim, a wykonane z metalu litery byłyby cytatami z Galla Anonima. Bo przecież to właśnie on opisywał dokonania wodza. Trzeba jednak zaznaczyć, że w takim przypadku figury postać księcia na koniu oraz sześciu jego towarzyszy wracających w kierunku zamku na Wzgórzu Tumskim, byłyby wykonane z brązu.

Projekt upadł, po zmianie miejscowych władz. Nowi włodarze postanowili wprowadzić spore oszczędności, a tym samym przyjęta wcześniej koncepcja musiała ulec przeobrażaniu. Doszło do zmiany lokalizacji oraz materiału – wspomniane figury z brązu zastąpił kamień. Bo przecież z pomnika nie można było już zrezygnować. Dlatego, że przygotowanie do  jego realizacji, czyli zakup materiałów, posunął się już za daleko.

Pomnik miał być odsłonięty w grudniu, jednak prace opóźniły się. W trakcie przygotowań terenu, a także badań gruntu odwierty wykazały, znajdujące się pozostałości murów - Ukończenie monumentu do grudnia było możliwe, lecz w związku z zaistniałą sytuacją przerwaliśmy prace, aby na spokojnie dopracować rzeźbę - wyjaśnia Zbigniew Mikielewicz w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”. Po czym dodaje: – Użyty materiał, czyli bryły hiszpańskiego piaskowca luna, z których zostaną wykonane figury pomnika przestały się na razie zmieniać.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że Bolesław III Krzywousty (1085-1138), był synem Władysława I Hermana i jego drugiej żony, księżniczki czeskiej Judyty. Został przez historiografię uznany za obrońcę Polski. Ponadto Książę większość swojego życia poświęcił polityce pomorskiej i chrystianizacji tych ziem. Słynne są dwie bitwy stoczone przez niego z Cesarzem Henrykiem V – Pod Głogowem i na Psim Polu.

Daniel Świeszczak

 

Fot. www.CzasPlocka.pl

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet