KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

ODNALEZIONO CZWARTY KAMIEŃ GRANICZNY

Podczas prac budowlanych przebudowy ul. Kłokoczyckiej, pracujący w tym miejscu robotnicy natrafili na ciekawe znalezisko – kamień graniczny. Jak wynika z pierwszych ustaleń wykonany z granitu głaz to kolejny okaz tego typu słupów, które zostały ustawione na przełomie XIX i XX wieku na terenie miasta nazywającego się wówczas Breslau.
Jak wynika z dokumentacji historycznej kamienie graniczne, zostały ufundowane przez ówczesne władze miejskie na pamiątkę nadchodzącego XX stulecia. Ich projektantem był Karl Klimm, którego dziełem jest również wieża ciśnień przy ul. Wiśniowej we Wrocławiu.

Zgodnie z koncepcją przyjętą przez autora wygląd słupów miał nawiązywać do stawianych w mieście od średniowiecza kapliczek. Na okrągłych kolumnach została wykuta niemiecka nazwa miasta oraz data 1900–1901. Czterostronną głowicę zdobiły, cztery elementy herb Wrocławia: litera W, śląski orzeł, czeski lew i głowa św. Jana Ewangelisty.

Niestety znaleziony przy ul. Kłokoczyckiej Kamień Stulecia nie jest kompletny. Jednakże zachował się jego najważniejszy element, czyli głowica z herbem. Jak sądzą badacze historii miasta, został on ustawiony najprawdopodobniej przy al. Kromera. Na obecną chwilę czwarty Kamień Stulecia musi trafić w ręce konserwatorów, a potem zostanie najprawdopodobniej pokazany  na wystawie „1000 lat Wrocławia” w Pałacu Królewskim. Naukowcy liczą na odkopanie dwóch brakujących wykonanych z granitu słupów. Chodzi, o te które stały przy dzisiejszej ul. Krakowskiej i Legnickiej.

Tego typu kamienie znajdują się w innych miejscach na terenie Wrocławia. Jak wspomniano wcześniej tak zwane „słupy stulecia”, ustawione przez władze na przełomie XIX i XX wieku. Jak wynika z odnalezionej dokumentacji w przedwojennym Wrocławiu znajdowało się aż sześć obiektów tego typu. Do niedawana historycy sądzili, iż do obecnych czasów zachowały się trzy z nich. Jeden stoi przy moście Trzebnickim, drugi przy al. Karkonoskiej, a trzeci na Sępolnie przy ul. Mickiewicza. Podczas ostatniej konserwacji przywrócono im  pierwotny wygląd.

Warto w tym miejscu przypomnieć, iż rok temu na stronie internetowej „Świata Kamienia” pisaliśmy o podobnym znalezisku. Nietypowe wykopalisko było ulokowane tuż obok mostu nad Ślęzą, przed rondem im. Rotmistrza Pileckiego. Po dokładniejszych oględzinach kamienia granicznego, dostrzeżono na nim napisy wykute w języku niemieckim. Na samej górze wyryto GRENZE - co oznacza granica; natomiast poniżej BRESLAU LANDKREIS – czyli powiat wrocławski oraz BRESLAU STADT - miasto Wrocław. W kamieniu również wykuto miejsce jego dokładnego położenia - MITTE BRUCKE, co oznacza środek mostu. Wynika z tego że miasto kończyło się dokładnie pośrodku przeprawy, dlatego tam też najprawdopodobniej stał ów znak graniczny. Po zakończeniu prac konserwatorskich przy odkopanym głazie, zostanie on najprawdopodobniej wydobyty z ziemi i wyeksponowany w okolicy mostu nad Ślężą.

Daniel Świeszczak
Fot. Wikipedia

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet