KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

ODRESTAUROWANO RZEŹBĘ SCHADOWA

Pomnik króla Pruskiego Fryderyka Wielkiego ze Szczecina został zaprezentowany 1 grudnia w Berlinie. Pełnowymiarowa rzeźba, która na zlecenie samego władcy powstała w XVIII w. jest wykonana z białego marmuru karraryjskiego.

Monarcha niechlubnie zapisał się na kartach historii Polski, ponieważ był on jednym z inicjatorów pierwszego rozbioru Rzeczypospolitej. Autorem stojącego pierwotnie w Szczecinie pomnika, który przedstawia Fryderyka II Hohenzollerna zwanego Wielkim, będącego twórcą potęgi państwa pruskiego jest Johann Gottfried Schadow. Ten artysta to wybitny niemiecki rzeźbiarz, malarz i grafik, przedstawiciel klasycyzmu. Najsłynniejszym jego dziełem jest rzeźba Kwadrygi (Rydwanu) Zwycięstwa na Bramie Brandenburskiej w Berlinie.

- Pomnik Fryderyka Wielkiego to dzieło wyjątkowej klasy artystycznej, dzieło artysty europejskiego neoklasycyzmu - mówi w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” Dariusz Kacprzak p.o. dyrektora ds. naukowych Muzeum Narodowego w Szczecinie, po czym dodaje - Był to wówczas pierwszy reprezentacyjny wizerunek władcy Prus, który stanął w przestrzeni publicznej.

Rzeźbę, która przedstawiała naturalnych rozmiarów Fryderyka Wielkiego oficjalnie odsłonięto oraz poświęcono na Białym Placu Parad 10 października 1793 r. Obecnie jest to plac Żołnierza Polskiego. Marmurowy pomnik przez lata był niszczony przez warunki atmosferyczne. W końcu, w 1877 r. został zastąpiony odlewem z brązu. Natomiast oryginał przeniesiono do holu Pałacu Sejmu Stanów. Na tym terenie obecnie mieści się siedziba Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Pomnik pruskiego monarchy stał tam do 1942. Wtedy to statuę Fryderyka Wielkiego z muzeum ewakuowano i przetransportowano do zamku w Swobnicy. Właśnie tam doszło do nieszczęśliwego zniszczenia oryginału, rzeźba upuszczona ze schodów rozbiła się na trzy części.

Uszkodzone elementy pomnika powróciły do Szczecina kilka lat później - w1956 r. Zostały one złożone na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich. Natomiast w 1990 r. dzięki rozporządzeniu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie zniszczona rzeźba trafiła do zbiorów tamtejszego Muzeum Narodowego.

Rzeźba pozostawała więc przez dekady w złym stanie. Mimo tego, iż sama wartość artystyczna posągu oraz ranga jego twórcy nigdy nie budziły wątpliwości ani muzealników, ani służb konserwatorskich miasta. Decyzja o restauracji rzeźby została przez władze muzeum podjęta w 2006 r. Wtedy to zaczęto zbierać fundusze potrzebne na odnowienie tego cennego zabytku. Miasto Szczecin przekazało na ten cel ok. 135 tys. zł, natomiast 110 tys. euro uzbierali członkowie Towarzystwa im. Schadowa z Berlina.

Jak wynika z informacji opublikowanych przez Muzeum Narodowe w Szczecinie, odrestaurowana rzeźba przedstawiająca Fryderyka Wielkiego pozostanie w Berlinie do końca 2014 r. Można ją zobaczyć w stołecznym Muzeum im. Bodego. Na stałe powróci do Polski w rok później i znajdzie się w stałej ekspozycji szczecińskiego Muzeum Narodowego.

Daniel Świeszczak


 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet