KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

BIBLIOTEKA WYGRAŁA „ARCHITEKTURĘ ROKU”

Elewacja nowej biblioteki uniwersyteckiej w Katowicach wykonana z czerwonego indyjskiego piaskowca ma nawiązywać do charakterystycznej dla śląska cegły. Autorami wyróżnionego projektu są architekci Dariusz Herman oraz Piotr Śmierzewski z koszalińskiej z pracowni HS99.

Konkurs „Architektura Roku” organizowany jest przez katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich i Towarzystwa Urbanistów Polskich.  Jury doceniło projekt Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach za wybitne wartości, znakomity poziom oraz najwyższą jakość. Ponadto jak można dalej przeczytać w werdykcie obiekt z czerwonego piaskowca jest perfekcyjny we wszystkich aspektach projektowania architektonicznego. To idealny przykład architektury światowej klasy.

Gmach budowany jest pomiędzy Wydziałem Nauk Społecznych a Wydziałem Prawa Uniwersytetu Śląskiego. Koszt budowy ma wynieść 79 mln zł, w tym prawie 53 mln zł pochodzić ma ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostałe koszty pokryje Samorząd Województwa Śląskiego, Miasto Katowice oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Do pokrycia elewacji użyto indyjskiego piaskowca o czerwonej barwie, co więcej płyty układane są pod lekkim kątem, aby uzyskać efekty świetlne na fasadzie. Z czasem zastosowany kamień naturalny pokryje się patyną. Architekci to przewidzieli, jak mówią projektują budynki, które żyją a tym samym powinny w naturalny sposób się starzeć.
Gmach składający się z sześciu kondygnacji będzie nowoczesną biblioteką akademicką, dostępną nie tylko dla studentów, ale dla każdego kto zechce skorzystać z jej zbiorów. Warto dodać, że część z nich zostanie udostępniona za pomocą Internetu.

Do dyspozycji odwiedzających będą oddane wszystkie typy dokumentów, niezależnie od nośnika na jakim się znajdują: książki, czasopisma, bazy danych, teksty elektroniczne, materiały audiowizualne, multimedialne oraz zbiory dostosowane dla osób niepełnosprawnych. W wolnym dostępie i w magazynach biblioteka będzie mogła przechowywać blisko 2 miliony woluminów.

Zgodnie z założeniami przyjętymi przez autorów nagrodzonego projektu, jak również inwestorów w gmachu Śląskiego Centrum Informacji Naukowej mają się też odbywać spotkania, konferencje, wystawy, różnego rodzaju wydarzenia naukowe a także kulturalne.

Daniel Świeszczak

Fot. www.ciniba.us.edu.pl

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet