KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

SEMINARIUM W STRZEGOMIU 2011

Seminarium pt.: „Minimalizacja wpływu procesów wydobycia oraz obróbki kamienia na stan środowiska przyrodniczego i jakość życia mieszkańców” odbyło się 21 października w Zespole Szkół Zawodowych w Strzegomiu. Organizatorem spotkania była Fundacja „Bazalt”.

W seminarium mógł uczestniczyć każdy zainteresowany jego tematyką, bowiem wstęp był wolny. Spotkanie trwało ponad pięć godzin, jednak czas ten okazał się zbyt krótki, żeby poruszyć wszystkie kluczowe zagadnienia zasygnalizowane w programie seminarium. Świadczy to o potrzebie rozmowy dochodzenia do konsensusu oraz konkretnych działań dla dobra lokalnej społeczności.

Zgodnie z intencją organizatorów, w sali licznie zgromadzili się mieszkańcy, radni, przedstawiciele branży kamieniarskiej, organizacji pozarządowych oraz naukowcy. W czasie trwania prelekcji i dyskusji przybywali nowi zainteresowani. W pewnym momencie sala była wypełniona po brzegi. Z rejestru wpisów uczestników wynika, że na seminarium przybyło ponad 100 osób.

Prezes Fundacji „Bazalt” Krzysztof Skolak w swoim powitalnym przemówieniu wskazał misję założonej zaledwie pół roku temu fundacji oraz cel zorganizowania seminarium: - Nasza Rada Fundacji stara się łączyć środowiska kamieniarskie, jak i naukowe związane z eksploatacją i ochroną przyrody. Chcemy, aby nasze działania poprawiły wizerunek branży kamieniarskiej wśród mieszkańców, ale liczymy też na zrozumienie z jednej i drugiej strony. Chcemy wskazać drogę do kompromisu, by ludzie mieli pracę, gmina miała wpływy z podatków, a przedsiębiorcy nie byli postrzegani negatywnie przez miejscową ludność. Na konferencję oprócz ekspertów z branży zaproszono też naukowców, aby sprowadzić, trwającą już od dłuższego czasu, dyskusję na tory mniej emocjonalne, a merytoryczne.

Seminarium było bogate w liczne prelekcje, po zakończeniu których nastąpiła bardzo emocjonująca dyskusja. Postawiono wiele pytań, na które uzyskano rzetelne i ciekawe odpowiedzi. Prezentacje zostały przygotowane przez ludzi biznesu, przedsiębiorców branży kamieniarskiej oraz pracowników naukowych z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz prof. Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Program tematyczny seminarium prezentował się następująco:

Wspólnie z doktorem Bogusławem Solimą zastanawiano się nad tym, czy to jest szczęście czy nieszczęście, że mieszkańcy Strzegomia mają granit. - Granit w Polsce znajduje się w dwóch miejscach – u nas na Dolnym Śląsku i w Karpatach, gdzie kamieniołomy nie działają ze względu na obszar parków narodowych. Nie ma żadnych szans, żeby wydobywać tam granit. A więc pozostaje koncentracja złóż granitu w obszarze Dolnego Śląska. Jesteśmy bogatym społeczeństwem; u nas jest coś, czego nie ma nikt inny - mówił przedsiębiorca.

W trakcie seminarium m.in. zapoznano uczestników ze statystykami dotyczącymi branży kamieniarskiej. Szacuje się, że w gminie Strzegom zarejestrowanych jest ponad 300 firm kamieniarskich, a zatrudnionych przy wydobyciu i obróbce jest około 4 tys. osób czynnych zawodowo, czyli niemal połowa dorosłych czynnych zawodowo osób pracuje w branży kamienia budowlanego w szerokim tego słowa znaczeniu, tj. przy wydobyciu, obróbce, produkcji materiałów pomocniczych, produkcji materiałów do obróbki (cięcia, szlifowania itp.) oraz w transporcie.

W gminie występuje około 20 firm, zajmujących się wydobyciem kamienia; przy czym jedna firma może eksploatować kamień z kilku kamieniołomów. Z kilkudziesięciu czynnych kamieniołomów w gminie wydobywa się około 5,5 mln ton granitu rocznie (w tym około 4 mln to kruszywa, około 1,5 mln bryły i kamień). Dziennie gminnymi drogami przejeżdża ok. 130 10-tonowych aut. Przedstawiono też (przybliżone wielkości) przychodów gminy z tytułu podatków płaconych przez firmy kamieniarskie.

Dr Katarzyna Tokarczyk-Dorociak jako specjalistka w dziedzinie ochrony środowiska, zwróciła uwagę na element środowiska w zrównoważonym rozwoju. Podkreśliła, iż celem zrównoważonego rozwoju jest uczynienie, aby każdy obywatel był zadowolony, a do szczęścia potrzebna jest dobrze rozwinięta gospodarka, zasoby naturalne i świadome nimi gospodarowanie, dobre rządzenie, a także świadome i zaangażowane społeczeństwo.

- Człowiek eksploatując środowisko zawsze będzie powodował degradację, będzie sobie przywłaszczał część produkcji pierwotnej, musi korzystać z zasobów Ziemi. Jednak nie możemy pozwolić, żeby granit się wyczerpał, jego ma starczyć na bardzo długo. Nie możemy wyeksploatować go do końca, żeby naszym wnukom go również pozostawić. Zrównoważony wzrost ekonomiczny musi uwzględniać ograniczenia ekologiczne – napominała dr Tokarczyk-Dorociak.

A więc jak wygląda zrównoważona gmina? Otóż realizuje wydajne wykorzystanie zasobów, umożliwia dobry dostęp do infrastruktury, dba o środowisko przyrodnicze, gwarantuje mieszkańcom dobre miejsca pracy, myśląc o wszystkich obywatelach. Budowanie zrównoważonego rozwoju powinno odbywać się również w przedsiębiorstwach:

Pełna relacja z seminarium zamieszczona zostanie w styczniowym wydaniu „Świata Kamienia”. Zapraszamy do prenumeraty.
Zobacz galerię zdjęć z seminarium TUTAJ.
Reportaż filmowy z seminarium TUTAJ.

Monika Wilk-Lechniak

 

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet