KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

ARCHITEKTONICZNY „NOBEL” PRZYZNANY

Tegoroczna nagroda Pritzkera trafiła do rąk portugalskiego architekta - Eduardo Souta de Moura. Laureat został nią uhonorowany za twórczość, która od trzech dekad będąc nowoczesną, jednocześnie zawiera w sobie wiele z architektonicznej tradycji, podkreślając wagę historii w naszym życiu.

 

Warto w tym miejscu przypomnieć, że sama nagroda Pritzkera od 1979 r. jest przyznawana za wybitne osiągnięcia architektoniczne. Honoruje się nią tego z twórców, który poprzez swoją sztukę, talent, wizjonerstwo oraz konsekwentne jak również znaczące zaangażowanie, wzbogaca otoczenie człowieka i jego środowisko.

 

Porównanie do Nagrody Nobla nie jest przypadkowe, ponieważ procedura i forma Nagrody Pritzkera było wzorowanych na tym słynnym konkursie. Dlatego też Laureaci Nagrody Architektonicznej Pritzkera otrzymują dotację w postaci 100 000 dolarów, certyfikat oficjalnej pochwały i od 1987 r. brązowy medal, specjalną rzeźbę.

Eduardo Souta de Moura urodził się 25 czerwca, 1952 w Porto w Portugali. W latach 1974-1980 architekt ukończył School of Architecture (ESBAP) Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych, mieszczącą się na terenie miasta Porto w  Portugalii. Natomiast w 1980 r. odtworzył własną pracownię. Portugalczyk jest laureatem wielu prestiżowych nagród, są między innymi pośród nich takie jak: nagroda Fundacji António de Almeida, nagroda Fundacji Antero de Quental, dwie nagrody Secil, wyróżnienie „Stone Architecture”, złoty medal Heinricha Tessenowa - corocznej nagrody Fundacji Alfreda Toepfera.

Natomiast sam dorobek architektoniczny laureata tegorocznej nagrody Pritzkera jest pokaźny. Pośród zrealizowanych przez niego obiektów i budowli znajdziemy Stadion w Bradze wybudowany na Mistrzostwa Europy 2004 czy też Pawilon Portugalii, zaprojektowany Expo 98, Lisbona. Inne jego prace to Rynek Miejski w Bradze, Centrum Kultury w Porto, Przebudowa Konwentu Santa Maria do Bouro przy Pousadas de Portugal w Amares, Wydział Geologii Uniwersytetu w Aveiro, Burgo Empreendimento - galeria handlowa  w Porto, Biblioteka dla dzieci i audytorium Biblioteki Miejskiej w Porto, Przebudowa Alfândega do Porto na Muzeum Transportu i Komunikacji w Porto, Przebudowa i waloryzacja Muzeum Grao Vasco w Viseu, Plano de pormenor do novo centro direccional da Maia, Projekt wnętrz Pousada de Santa Maria do Bouro w Amaraes, Centrum Fotografii Portugalskiej w Porto, Projekt Pawilonu Portugalii na Expo 2000 w Hanowerze, Pawilon Serpentine Gallery, Kensington Gardens w Londynie, Centrum Sztuki Współczesnej, Galeria Silo w Norte Shopping, Coliseu de Viana do Castelo i wiele innych.

Daniel Świeszczak
Fot. Wikipedia

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet