KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

MARMOMACC 2011 JESZCZE BARDZIEJ MIĘDZYNARODOWE

Czterdziesta szósta edycja Międzynarodowych Targów Kamienia, Wzornictwa i Technologii  Marmomacc dobiegła końca. Potwierdzeniem międzynarodowego rozmachu było uczestnictwo 1500 firm z 60 krajów świata.

W pierwszym dniu w oficjalnym przemówieniu otwierającym targi prezes Veronafiere Ettore Riello, podkreślił wzrost międzynarodowego znaczenia tegorocznej edycji. Do grona oficjalnych delegacji oraz wystawców dołączyły nowe państwa jak Australia, Estonia, Finlandia, Macedonia, Maroko, Nigeria, Słowacja oraz Węgry. W otwarciu uczestniczyli przedstawiciele włoskich instytucji i organizacji oraz oficjalne delegacje zaproszonych krajów: przedstawiciele regionu Rajastan z Indii, Ambasador Omanu, Ambasador Iraku,  reprezentant Izby Handlowej z Argentyny.

Podczas przemówienia Ettore Riello, powołując się na dane podane przez ISTAT opracowane przez Marmomacc Observatory przy współpracy Confindustria Marmomoachine - włoskiego związku producentów maszyn, z zadowoleniem podał, że w pierwszej połowie tego roku odnotowano wzrost eksportu o zarówno surowych jak obrobionych produktów z kamienia naturalnego o 7,5% jak i włoskich maszyn o 18,1% w porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku.

- Obecnie eksport włoskich maszyn koncentruje się głównie wokół rynku Tureckiego, Arabii Saudyjskiej, Chin oraz Indii. Pomimo wzrostu w roku 2010 o 30% i w 2011 o 18%, w dalszym ciągu nie udało się odrobić strat poniesionych w roku 2009, kiedy nastąpiło największe załamanie eksportu włoskich maszyn – podkreślił Flavio Marabelli, były prezydent włoskiego związku producentów maszyn.

Potwierdzeniem międzynarodowego rozmachu było uczestnictwo 821 wystawców z 60 krajów, spośród 1500 wszystkich wystawiających firm. Z Polski po raz pierwszy wystawiała się firma ABRA z Opola producent maszyn i technologii do obróbki kamienia naturalnego, która po raz pierwszy zaprezentowała nową maszynę do grawerowania portretów w kamieniu.

Pomimo wzrostu liczby krajów uczestniczących w targach z 56 w zeszłym roku do 60 w tym, statystyki potwierdzają spadek w wynajętej powierzchni wystawienniczej oraz liczby wystawców z Włoch. W tym roku sprzedano mniej  powierzchni wystawienniczej o 1 782 mkw. w porównaniu do roku poprzedniego oraz wystawiło się o 30 firm mniej (w tym 23 samych włoskich firm) w porównaniu do 2010 roku. Jedną ze znanych firm, która zrezygnowała z wystawiania się na targach po raz pierwszy od 50 lat jest firma Caggiati–Matthews, producent galanterii nagrobnej.

Jak powiedział Ciro Sorrentino, szef działu zagranicznego, powodem rezygnacji w tym z wystawiania się na targach, była zmiana strategii promocji i sprzedaży, na bezpośrednie dotarcie do klientów: - Koszty przyjazdu naszych klientów na targi były bardzo wysokie, dlatego tez postanowiliśmy dotrzeć do naszych klientów bezpośrednio w ich miejsce prowadzenia biznesu. Organizujemy dwudniowe spotkania na które przyjeżdża 200 -300 klientów. Takie bezpośrednie spotkania przynoszą wymierne korzyści dla firmy – powiedział Sorrentino.

Zauważalną zmianą dla zwiedzających targi w tym roku było przeniesienie wystawców z Chin do pawilonu nr 3 gdzie zajęli oni całą jego powierzchnię. We wcześniejszych latach z powodu braku innego miejsca, firmy te wystawiały się w Centrum Kongresowym Palaexpo na drugim poziomie.

W tym roku stoiska wystawców rozmieszczono w 12 pawilonach oraz w 4 sektorach zewnętrznych. Pawilony 1,2,4,5 tradycyjnie dedykowano dla maszyn i urządzeń do obróbki kamienia, z wyjątkiem pawilonu nr 3, który zajęły firmy z Chin prezentując zarówno maszyny, urządzenia, narzędzia, kamień i wyroby z kamienia. W pawilonie nr 7 znalazły się ścierniwa, narzędzia,  diamentowe, chemia kamieniarska i produkty do renowacji kamienia. Firmy prezentujące kamień, i wyroby z kamienia umieszczono w pawilonach nr 6, 7B, 8, 9,10 i 11.

Marmomacc podąża w kierunku design’u  – projektem wprowadzonym cztery lata temu pt. „Marmomacc Meets Design”, polegającym na prezentacji zastosowań kamienia naturalnego przy ścisłej współpracy z architektami, wyższymi uczelniami architektury i różnymi międzynarodowymi instytucjami. Pozwala to na eksperymenty z kamieniem w innych niż dotychczas zastosowaniach i wprowadzenie kamienia na nowe rynki.

Każda z firm biorących udział w projekcie nawiązuje ścisłą współpracę ze znanym architektem, który opracowuje projekt uwzględniając charakterystykę, rozmiar specyfikę danego kamienia. Projekt ma pokazać kamień z innej strony, odkrywając nowe możliwości, jednocześnie mieć szerokie zastosowanie w bogatym wzornictwie użytkowym.

Marmur od dawna był kojarzony z długowiecznością i prestiżem, stając się ulubionym materiałem architektów i rzeźbiarzy w poszukiwaniu nieśmiertelności. Dziś rosnące zaawansowanie technologiczne – włączając systemy Digital – odkrywają na nowo ich intymny, nieprzewidywalny i łatwo dopasowujący się charakter. To właśnie stanowi tło dla wyzwania rzuconego w tym roku przez MMD projektantom i firmom. „Zmienny charakter”: stać się tak elastycznym, żeby wyrazić marmur jako swoistą formę mutacji i zmienności materiału. Uczynić marmur efektywnie zmiennym podczas ich pracy.

Kolejną inicjatywą jest FORUM MARMURU - to strefa Marmomacc na prezentowanie, dyskutowanie, omawianie i sprawdzanie teorii, prac architektów i krajobrazowych jak również osiągnięć  i doświadczeń związanych ze światem kamienia. Przez 4 dni (od 21 do 24 września) Forum Marmuru było miejscem, gdzie spotykały się ze sobą różne poglądy i różne „know-how”, otwarte dla architektów, projektantów, studentów, jak również dla  biznesmenów, wystawców czy zwiedzających.

Na targach odbyło się również wręczenie międzynarodowej nagrody w konkursie ARCHITEKTURA W KAMIENIU -to już 12 edycja. Nagroda, odkąd tylko powstała w 1987 r. stała się fundamentalnym przewodnikiem po świecie architektury i designu, poszukujących wciąż nowych kierunków i doświadczeń w zastosowaniu materiałów, łącząc nieodzownie profesjonalną ekspertyzę z innowacją.

Tegorocznej edycji Architektury w Kamieniu, podobnie jak poprzednim przewodził Vincenzo Pavan, który zwołał jury złożone z historyków, krytyków i profesorów architektury. Taki skład jury jest swoistą gwarancją jakości nagrody a jednocześnie zapewnia rygorystyczną selekcję.

Adriana Czekaj

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet