KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

POLSKO – ALBAŃSKA UMOWA PODPISANA

W dniach 1 - 3 września podczas wizyty przedstawicieli Polskiego Instytutu Geologicznego na terytorium Albanii doszło do podpisania porozumienia, wg którego głównymi obszarami współpracy będą badania zagrożeń geodynamicznych, zastosowanie metod teledetekcji w geologii, geologia morza i wybrzeży, geoinformacja, hydrogeologia, geologia inżynierska, GIS oraz kartowanie.

Wspomniana wyżej umowa została zawarta na 5 lat. Określono w niej główne kierunki współpracy między Polskim Instytutem Geologicznym a Albańską Służbą Geologiczną. Są to: geologia morza i wybrzeży; geoinformacja, obejmująca standaryzację oraz organizację archiwów i baz danych; hydrogeologia; geologia inżynierska; GIS i kartowanie z wykorzystaniem nowoczesnych metod i technik; badania zagrożeń geodynamicznych i zastosowanie metod teledetekcji w geologii.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez PIG, do spotkania, którego głównym celem było podpisanie wspomnianych dokumentów między Albańskiej Służby Geologicznej (Shërbimi Gjeologjik Shqiptar, SGS) a PIG-PIB  doszło w Tiranie. Warto nadmienić, iż licząca 140 pracowników Albańska Służba Geologiczna podlega Ministerstwu Gospodarki, Handlu i Energetyki. Jej siedziba znajduje się w centrum Tirany.

W skład reprezentującej stronę polską grupy weszli: dyrektor Jerzy Nawrocki, dyrektor ds. państwowej służby geologicznej Marek Graniczny oraz Ilona Śmietańska, kierownik Samodzielnej Sekcji Współpracy z Zagranicą. Gospodarzem konferencji był dyrektor naczelny SGS profesor Adil Neziraj. Towarzyszył mu dr Arben Pambuku, odpowiedzialny za departament hydrogeologii. Przypomnijmy, że Prof. Neziraj oraz dr Pambuk gościli w Warszawie podczas wizyty w siedzibie Polskiego Instytutu Geologicznego w czerwcu 2011 r.

Podczas wizyty w Tiranie omówiono wiele zagadnień. Dokonano przeglądu tematyki będącej przedmiotem zainteresowania obu stron. Gospodarze przedstawili prezentacje projektów a także przedsięwzięć realizowanych aktualnie w ramach działalności SGS. Dyskutowano o problemach i wyzwaniach stojących przed  Albańską Służbą Geologiczną. Są to między innymi - podwyższenie kwalifikacji młodszej generacji kadr, czy też dostosowanie się do standardów unijnych w zakresie metodyki prowadzonych prac, szczególnie w dziedzinie kartografii geologicznej oraz hydrogeologicznej. Ważną kwestią jest rozwój infrastruktury informatycznej, w tym geologicznych danych przestrzennych. Służba Geologiczna Albanii nie posiada magazynów rdzeni wiertniczych. Dlatego też przechowywanie materiałów z wierceń nie było w przeszłości obowiązujące i tym samym przepadły one bezpowrotnie.

Jak wynika z informacji przedstawionych przez Polski Instytut Geologiczny podczas trzech dni poruszono kwestię udostępniania danych a także samej informacji geologicznej. Ponieważ mapy cyfrowe wykonywane przez Albańską Służbę Geologiczną nie są dostępne w sieci,  nie udostępnia się danych dotyczących np. osuwisk. To istotna kwestia, ponieważ zagrożenia geodynamiczne są częstym zjawiskiem w tym w znacznej części górzystym kraju. Dlatego też strona albańska jest zainteresowana przeprowadzeniem szkoleń z zakresu metodyki prac kartograficznych oraz modelowania hydrogeologicznego.

Daniel Świeszczak

 

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet