KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

WZROST EKSPORTU KAMIENIA WE WŁOSZECH

Zgodnie z najnowszymi danymi, które zostały opublikowane przez Internazionale Marmi e Macchine Carrara kamieniarski biznes na Półwyspie apenińskim ma się całkiem dobrze. Statystyki pokazują, że w porównaniu z ubiegłym rokiem nastąpił wzrost eksportu kamienia zarówno w tonażu, jak i wartości.

Jak wynika z opublikowanych przez Istat, czyli Narodowe Centrum Statystyczne danych, Włosi wyeksportowali 1,6 mln ton kamienia (surowego materiału i produktów gotowych) o łącznej wartości ponad 645 milionów. Trzeba również podkreślić, iż najsłabiej wypada eksport gotowych produktów z trawertynu i marmuru.

Takie wnioski wynikają z porównania powyższych  danych z ubiegłym rokiem. W 2010 r. z Półwyspu Apenińskiego zostało wyeksportowanych 2,7 mln ton kamienia zarówno surowego materiału jak i produktów gotowych, których łączna wartości szacowana była na poziomie 744 mln. euro. Natomiast w stosunku do 2009 r. popyt na przetworzone produkty był znacznie bardziej umiarkowany: +5,7 proc. pod względem tonażu i +2,8 proc. w wartości.

Według specjalistów z Internazionale Marmi e Macchine Carrara, ten pozytywny trend wynika z dużego zapotrzebowania na włoski kamień w Niemczech, Francji, Austrii oraz Polsce. To właśnie do tych krajów trafiają produkty z Półwyspu Apenińskiego. Jednak jest i druga strona medalu: na terytorium Wielkiej Brytanii, Holandii a także Hiszpanii nastąpił spadek popytu na kamień eksportowany z Włoch. W porównaniu z ubiegłym rokiem Niemcy oraz Francja nadal są dobrymi klientami, natomiast Wielką Brytanię zastąpiła Austria wraz z Polską.

Po analizie rynków Unii Europejskiej, należy zbadać jakie trendy panują na świecie. W przypadku głównego partnera handlowego Włoch – Stanów Zjednoczonych eksport kamienia naturalnego z Półwyspu Apenińskiego utrzymuje się na stałym poziomie W analizowanym okresie Amerykanie zaimportowali o 0,7 proc. włoskiego kamienia więcej w tonażu oraz 4,4 proc. więcej w wartości niż w analogicznym przedziale czasowym rok wcześniej. Jednakże taką sytuację równoważy bilans eksportu, który wynosi 83,8 mln euro. Zdaniem wielu analityków po kryzysie nastąpiła zmiana mentalności amerykańskich konsumentów, zwiększyła się ich ostrożność a także podejście do kwestii oszczędności i inwestycji. Stąd tak trudno przewidzieć nadchodzące trendy.

Porównanie popytu na włoskie kamienie przez obywateli krajów bliskiego oraz dalekiego wschodu,  wypada na korzyść tych drugich. Zgodnie z informacjami opublikowanymi w dokumentach Internazionale Marmi e Macchine Carrara - bilans eksportowy rośnie! Z taką sytuacją mamy do czynienia zarówno w wielkości, jak i wartości.  Czołowy gracz na rynku - Chińczycy importują głównie surowy materiał, podczas gdy w Indiach panuje popyt na gotowe produkty.

Jak wspomniano wcześniej - gorzej przedstawia się sytuacja na bliskim wschodzie, zaobserwowano tam spadek w tonażu i wzrost w wartości eksportu. Natomiast główną lokomotywą eksportu gotowych produktów z marmuru jest Katar wraz z Arabią Saudyjską.

Co zatem można powiedzieć po dogłębnej analizie przedstawionych danych? Po pierwsze - nastąpił wzrost w eksporcie bloków oraz płyt z granitu i marmuru. Co jest pozytywną informacją dla włoskich kamieniarzy. Jednakże mamy również do czynienia ze znacznie zmniejszonym importem marmuru na Półwysep Apeniński, co spowodowało większą konsumpcję marmuru krajowego.

Daniel Świeszczak

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet