KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

NIE ZNAM ZŁOŚLIWYCH INSPEKTORÓW PRACY

W pierwszych miesiącach tego roku w zakładach branży kamieniarskiej zdarzyła się seria śmiertelnych wypadków. W związku z tym Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała zmasowane kontrole. W piątek 15 kwietnia odbył się na portalu www.swiat-kamienia.pl internetowy czat ze specjalizującym się w kontroli zakładów kamieniarskich inspektorem Państwowej Inspekcji Pracy Andrzejem Mrozem.

Zjazd ZPBK: - Czy w związku z wypadkiem w Strzegomiu planujecie przeprowadzić kampanie informacyjne/szkoleniowe o zagrożeniach związanych z pracą w kamieniarstwie?

Andrzej_Mroz: - Jeżeli przedstawiciele kamieniarzy, związków zawodowych, bądź pracodawców wystąpią z takim wnioskiem do PIP, to oczywiście jesteśmy gotowi przeprowadzić takie akcje. Takie akcje prowadziliśmy w firmach branży budowlanej, również na wniosek organizacji branżowych.

Kamyk_1: - Jakie są najważniejsze akty prawne regulujące zagadnienia bhp w zakładach kamieniarskich?

Andrzej_Mroz: - Nie ma szczegółowych przepisów, które dotyczyłyby wyłącznie branży kamieniarskiej. Istnieją natomiast szczegółowe rozporządzenia dotyczące BHP i ruchu zakładów górniczych. Zarówno wydobywających kopaliny podstawowe jak i pospolite.

Kamyk_1: - Czy ocena ryzyka zawodowego jest niezbędna dla każdego stanowiska pracy w zakładzie kamieniarskim?

Andrzej_Mroz: - Oczywiście, zgodnie z obowiązującymi przepisami dla każdego stanowiska pracy wymagana jest ocena ryzyka zawodowego.

Zjazd ZPBK: - Dlaczego PIP nie wpływa na ustawodawcę i nie sugeruje aby zmienić wiele absurdalnych przepisów Kodeksu Pracy, które mając chronić pracownika w rzeczywistości działają przeciwko niemu. Chodzi mi o koszty i procedury zatrudnienia pracownika co najczęściej wpływa na zarobki pracowników.

Andrzej_Mroz: - Z Okręgowych Inspektoratów Pracy wypływa wiele propozycji dotyczących zmian, które mogłyby poprawić obowiązujące przepisy. Niektóre propozycje przedstawiane przez PIP ustawodawca uwzględnia w swoich nowelach prawnych.

Zjazd ZPBK: - jest to gdzieś publikowane? czy możemy mieć wgląd o co wnioskują urzędnicy?

Andrzej_Mroz: - Z takim zapytaniem należałoby wystąpić do Głównego Inspektoratu Pracy.

Kamyk_1: - Czy jest możliwość by inspektor pracy „podpowiedział” jak doprowadzić zakład do stanu, gdzie wszystko będzie w porządku? Czy jeżeli zwrócę się do Inspekcji o taką pomoc, to zostanie mi ona udzielona, czy może od razu zostanę ukarany za uchybienia, których nawet nie jestem świadomy?

Andrzej_Mroz: - Inspekcja Pracy prowadzi działalność prewencyjno-promocyjną i w jej ramach pracodawcy mogą uczestniczyć w programie pt. "Zdobądź Dyplom PIP", który umożliwia dostosowanie warunków pracy w zakładzie do stanu zgodnego z przepisami. W każdym z oddziałów PIP można otrzymać za darmo broszury informacyjne, a po szczegóły odsyłam na stronę www Głównego Inspektoratu Pracy. Ponadto zawsze można zwrócić się o pomoc do poszczególnych Inspektorów Pracy. Jeżeli pracodawca występuje z prośbą o pomoc to na pewno żaden inspektor go nie ukarze.

Zjazd ZPBK: - Jak się bronić przed niekompetentnym i złośliwym inspektorem PIP? W naszej firmie inspektor zabronił używania wszystkich maszyn w których narzędzie tnące jest w oryginalnej osłonie spełniającej wymogi CE.

Andrzej_Mroz: - Osobiście nie znam złośliwych inspektorów pracy. Bronić się najlepiej znajomością przepisów. Od każdej decyzji przysługuje prawo odwołania się do Okręgowego Inspektora Pracy.

Pan Kamieniarz: - A jeśli chciałbym zgłosić jakieś uchybienia u kogoś w zakładzie to wystarczy ze zadzwonię i podam dane miejsca, które trzeba sprawdzić czy musze podawać tez swoje dane?

Andrzej_Mroz: - Przed podjęciem decyzji dotyczącym reagowania na wniesione skargi szczegółowo analizowana jest treść zawiadomienia.

Pan Kamieniarz: - To znaczy ze musze zgłaszać na piśmie? nie wystarczy zadzwonić?

Andrzej_Mroz: - Poruszona przez Pana materia jest delikatna toteż proszę skierować pytanie do właściwego Inspektoratu.

Kamyk_1: - Czy muszę posiadać dokumentację techniczno–ruchową użytkowanych maszyn? Nierzadko sam przerabiam swoje maszyny, wtedy trudno o DTR…

Andrzej_Mroz: - Zgodnie z obowiązującymi przepisami do każdego urządzenia wymagane jest posiadanie dokumentacji techniczno-ruchowej. Skoro sam Pan przerabia maszynę, to na Panu ciąży obowiązek opracowania stosownej dokumentacji.

Zjazd ZPBK: - Ale co dalej z tymi osłonami narzędzi tnących. Została nam zabroniona praca na maszynach nowo zakupionych, spełniających wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa pracy. Czy mam w związku z tym zwolnić pracowników na czas otrzymania odpowiedzi na moje odwołanie od decyzji inspektora?

Andrzej_Mroz: - Trudno mi się odnieść do tej konkretnej sytuacji, bo nie znam szczegółów postępowania Inspektora Pracy. Jeżeli Inspektor Pracy stwierdził niezgodność nowej maszyny z obowiązującymi przepisami to ma obowiązek wszcząć postępowanie wobec wytwórcy. Nie należy przerzucać na PIP odpowiedzialności za sprawy zatrudnienia. Skoro inspektor pracy wstrzymał pracę maszyny, to widocznie były konkretne przyczyny. Istnieje procedura odwoławcza i pozostaje ta droga.

Kamyk_1: - Jakie dokumenty powinny być dostępne w zakładzie, gdzie użytkowana jest suwnica?

Andrzej_Mroz: - Przede wszystkim suwnica jako urządzenie poddozorowe wymaga zezwolenia na eksploatację wydanego przez Urząd Dozoru Technicznego. Ponadto.../.../ Pełny zapis czatu w papierowej wersji "Świata Kamienia". Zamów prenumeratę.

 

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet